Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, pełen radości, śmiechu i niezapomnianych chwil spędzanych z rodziną. Dla najmłodszych, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym, to wyjątkowy okres pełen fascynujących tradycji i tajemniczych zwyczajów. Jednym z najwspanialszych sposobów na wprowadzenie maluchów w atmosferę świąteczną jest zabawa w formie zagadek o Bożym Narodzeniu, które nie tylko rozwijają ich umiejętności myślowe, ale także wnoszą do świątecznej atmosfery nutkę magii i radości.

Świąteczne zagadki dla przedszkolaków – święta Bożego Narodzenia

Zagadki bożonarodzeniowe stanowią doskonałą formę edukacyjnej zabawy dla przedszkolaków, podczas której rozwijają swoje umiejętności logicznego myślenia, słuchania i rozumienia. W artykule tym chcę podzielić się zestawem przyjemnych logicznych zagadek świątecznych, które wzbogacą świąteczne nie tylko zajęcia w przedszkolu, ale również czas świątecznych przygotowań w domu. Zagadki są ciekawe, zarówno z rymami, jak i bez nich. Od opisów magicznych postaci po tradycyjne elementy dekoracyjne, zagadki te zapewnią dzieciom nie tylko rozrywkę, ale także zachęcą do eksploracji i zrozumienia świątecznych zwyczajów.

Dlaczego zagadki to fajna zabawa dla dzieci w przedszkolu:

 1. Rozwijają myślenie logiczne: Rozwiązując zagadki świąteczne, dzieci uczą się logicznego myślenia, analizy sytuacji i wyciągania wniosków. To doskonałe ćwiczenie dla rozwijających się umysłów maluchów.
 2. Wspierają koncentrację: Zagadki wymagają uwagi i koncentracji, co jest ważne dla rozwijającej się zdolności skupienia uwagi u dzieci w wieku przedszkolnym.
 3. Kształtują słownictwo: Zabawa w zagadki sprzyja poszerzaniu słownictwa dzieci poprzez wprowadzanie nowych słów, opisów i pojęć związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
 4. Stymulują wyobraźnię: Zagadki często posługują się opisami i metaforami, co pobudza wyobraźnię dzieci, pomagając im w kreowaniu obrazów i scenariuszy w swoich umysłach.
 5. Tworzą pozytywną atmosferę: Zagadki to nie tylko ćwiczenia umysłowe, ale także sposób na budowanie pozytywnej atmosfery w grupie. Wspólne rozwiązywanie zagadek może być świetną zabawą, wzmacniającą więzi między dziećmi.

Zapraszam do odkrywania magicznych świątecznych zagadek, które dodadzą blasku i uśmiechu w oczekiwaniu na święta! Zagadki świąteczne Boże Narodzenie rymowane.

 • W świątecznym czasie każdy je śpiewa, pieśni o nocy z Jezusa narodzenia? odp: kolędy
 • Pysznie smakują i pachną bajecznie, maja z lukru ozdoby i kształty świąteczne? odp: pierniczki
 • Świąteczna kolacja z wieloma daniami, po której obdarowujemy się prezentami? odp: wigilia
 • Nos ma czerwony od zimna i chłodu, ciągnie sanie z Mikołajem do każdego domu? odp: renifer
 • Dzielimy się nim składając życzenia, jest biały, łamliwy i do jedzenia? odp: opłatek

Poniżej zaś proponuję 20 zagadek bez rymów, ale równie atrakcyjne i angażujące dzieci.

Zagadki świąteczne dla dzieci do druku. Po kliknięciu poniższy obrazek otworzy się pdf do druku. Kartka A4 mieści 10 zagadek, które można wyciąć i zalaminować, aby wydłużyć ich trwałość. Dodatkowo zagadki dla dzieci są z odpowiedziami.

 1. Kto pomaga Mikołajowi przy pakowaniu prezentów? odp: Elfy
 2. Co śpiewamy w okresie świątecznym? odp: kolędy
 3. Jest biały, mokry i tworzy zimowy krajobraz? odp: śnieg
 4. Mówi „ho, ho, ho”, w czerwonym ubraniu chodzi, prezenty nam rozdaje? odp: Mikołaj
 5. Co ubieramy na choinkę, aby świeciła pięknie w ciemności? odp: lampki choinkowe
 6. Co spada z nieba, gdy chcemy ulepić bałwana? odp: śnieg
 7. Rośnie w szkółkach leśnych, jest zielona, a w święta dekorujemy je kolorowymi bombkami? odp: choinka
 8. Co zawieszamy na drzwiach, aby powitać gości w święta? odp: wianek/wieniec
 9. Co błyszczy w nocy, jest małe, sypie się z nieba i przykrywa ziemię białym puchem? odp: śnieg
 10. Kto jest znany ze swojego szybkiego biegu i pomaga dostarczać prezenty 6 grudnia? odp: Renifer
 11. Może być mały, może być duży, niespodzianka dla każdego pod choinką czeka? odp: prezent
 12. Zupa grzybowa, pierogi wigilijne, opłatek dzielony, pod choinką prezenty – co to za wyjątkowy wieczór przed Bożym Narodzeniem? odp: wigilia
 13. Popularny świąteczny długi lizak? odp: cukrowa laska
 14. Wisi na choince i pięknie ją zdobi, może być nie tylko szklana i pięknie pomalowana? odp: bombka choinkowa
 15. Na wigilijnym stole leży, biały i kruchy, W naszych dłoniach dzielimy go składając życzenia? odp: opłatek
 16. Kładziemy pod świątecznym obrusem? odp: sianko
 17. Wyjątkowa msza odprawiana o północy w kościele? odp: pasterka
 18. Z ilu potraw składa się polska tradycyjna wieczerza wigilijna? odp: dwunastu
 19. Jaki znak na niebie sugeruje nam, że czas zasiąść do wigilijnej wieczerzy? odp: pierwsza gwiazdka
 20. Kiedy obchodzimy Boże Narodzenie? odp: 25 grudnia

Zagadki świąteczne do druki i do losowania

Czy szukasz urozmaicenia i świątecznej zabawy dla dzieci, która połączy radość losowania i fascynację zagadkami? Nasze „świąteczne zagadki do losowania” to idealne połączenie tych dwóch elementów! Dzięki nim, każde dziecko może cieszyć się niepowtarzalną magią rozwiązania tajemniczych łamigłówek, tworząc wyjątkowe chwile radości w okresie świątecznym. Odkryjcie razem niepowtarzalną przyjemność rozwiązywania świątecznych łamigłówek w magicznym okresie przedświątecznym! 🌟🎄🎄🎁

Przygotowałam karty pracy z zagadkami, które można wyciąć i zwinąć każdą zagadkę, a następnie umieścić w koszyku, płóciennej torbie lub pomarańczowym opakowaniu z jajka niespodzianki. Ja umieszczam pojemniczku na zabawkę po jajku niespodziance właściwie ten sposób sprawdza się najlepiej. Dziecko losuje przy okazji otwiera pojemniczek ćwicząc małe paluszki, a ja czytam zagadkę.

Zagadki świąteczne do losowania do pobrania pobierz pdf – tutaj

Świąteczne bożonarodzeniowe zagadki do losowania

W moim wydaniu świąteczne zagadki prezentują się następująco. Przed wycięciem, po wycięciu, ale jeszcze przed umieszczeniem w pojemniczkach po zabawce z jajka niespodzianki.

Kolorowanki świąteczne do druku

A jeśli świąteczne zagadki do pobrania za darmo to za mało, by poczuć pełnię świąt, to zapraszam do galerii świątecznych kolorowanek (pdf), gdzie myślę, że znajdziecie wraz z dziećmi swoje ulubione świąteczne obrazki: kolorowanki z Mikołajem, kolorowanki zimowe, kolorowanki z bałwanem, kolorowanki choinka z prezentami które ożywicie kolorowymi kredkami.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz