Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia! To jedyny w swoim rodzaju dzień, kiedy cały świat łączy się w celu celebrowania i troszczenia się o naszą planetę. Jest to doskonała okazja, aby podkreślić wagę dbania o środowisko naturalne, promować ekologiczne działania i uczyć się o znaczeniu zrównoważonego rozwoju.

Dlaczego warto obchodzić Międzynarodowy Dzień Ziemi w przedszkolu?

Przedszkole to miejsce, gdzie kształtuje się wiele wartości i nawyków, które będą towarzyszyć dzieciom przez całe życie. Dlatego też obchodzenie Międzynarodowego Dnia Ziemi w przedszkolu ma ogromne znaczenie. To idealny moment, aby wpajać najmłodszym zasadę szacunku dla środowiska, uczyć ich o ochronie przyrody oraz rozwijać świadomość ekologiczną już od najmłodszych lat. Poprzez różnorodne działania i zabawy, dzieci mogą zdobywać wiedzę na temat ekologii w sposób interesujący i przystępny.

Dzień Ziemi kto stworzył – zainicjował ?

W 1970 roku amerykański senator Gaylord Nelson zapoczątkował ideę obchodów Dnia Ziemi, zainspirowany tragiczną katastrofą ekologiczną w styczniu 1969 roku u wybrzeża USA. W wyniku wycieku kilkuset tysięcy galonów (1 galon cieczy wynosi ok. 3,78l ) ropy z platformy wiertniczej śmierć poniosło wiele ptaków, delfinów i innych morskich zwierząt, a środowisko zostało poważnie zniszczone. 22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy Dzień Ziemi, a kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, co skutkowało podpisaniem wielu aktów prawnych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków i walkę o zrównoważone środowisko. To wydarzenie stało się punktem zwrotnym w historii świadomości ekologicznej i aktywizmu na rzecz ochrony planety.

1 galon cieczy wynosi ok. 3,78l

Międzynarodowy Dzień Ziemi atrakcje i kreatywne zabawy

  1. Wycieczka do natury: Organizacja krótkiego spaceru po okolicy przedszkola, podczas którego dzieci mogą obserwować roślinność, zwierzęta i ślady życia w naturze. Na zakończenie można zorganizować mały piknik na świeżym powietrzu.
  2. Recyklingowa twórczość: Zachęć dzieci do tworzenia prac plastycznych z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak pudełka po jajkach, butelki plastikowe czy rolki po papierze toaletowym. To świetny sposób na promowanie świadomości ekologicznej i kreatywności.
  3. Sadzenie roślinek: Przeprowadźcie w przedszkolu mini warsztaty ogrodnicze, podczas których dzieci będą mogły zasadzić drzewko lub sadzonki warzyw w ogródku warzywnym bądź inne rośliny np: kwiaty. To nie tylko zabawa, ale również lekcja odpowiedzialności za dobrostan roślin i troski o otaczający nas świat.
  4. Kolorowanie kolorowanek: Proponowanie dzieciom kolorowanek z motywami związanymi z ochroną środowiska naturalnego może być zarówno zabawą, jak i sposobem na przekazywanie wiedzy na temat ekologii w sposób przystępny dla najmłodszych.
  5. Warsztaty Ekologiczne: Zorganizujcie warsztaty, podczas których dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej o recyklingu, oszczędzaniu energii i wody, a także o znaczeniu dbałości o środowisko.
  6. Eko-Quiz: Przygotujcie prosty quiz z pytaniami dotyczącymi ochrony środowiska oraz segregacji odpadów/śmieci, które pozwolą dzieciom sprawdzić swoją wiedzę i zachęcą do dyskusji na temat ekologii.


Pytanie: Co możemy zrobić, aby chronić morza i oceany?
Odpowiedź: Nie wyrzucać śmieci do wody, ograniczać zużycie plastiku i dbać o czystość plaż.
Pytanie: Co robimy, aby chronić ptaki i owady zapylające w naszym ogrodzie?
Odpowiedź: Sadzimy kwiaty i nie używamy pestycydów!
Pytanie: Jak nazywa się proces, w którym bioodpady są rozkładane przez mikroorganizmy?
Odpowiedź: Kompostowanie, które przyczynia się do produkcji naturalnego nawozu!
Pytanie: Co możemy zrobić, aby oszczędzać wodę podczas kąpieli?
Odpowiedź: Krócej się kąpać!
Pytanie: Gdzie powinno się wyrzucić zużyte baterie? Odpowiedź: Do specjalnego pojemnika na baterie, aby mogły być bezpiecznie zutylizowane!
Pytanie: Gdzie powinny trafić plastikowe butelki po wypiciu wody?
Odpowiedź: Do żółtego pojemnika na plastik.
Pytanie: Do którego pojemnika wrzucamy kolorowe gazety oraz kartony?
Odpowiedź: Do pojemnika niebieskiego na papier
Pytanie: Po co trzeba sadzić więcej drzew?
Odpowiedź: Aby zwiększyć ilość tlenu w powietrzu i zmniejszyć ilość dwutlenku węgla.

Dzień Ziemi kolorowanka do druku

Kolorowanki na Dzień Ziemi są doskonałym narzędziem do angażowania dzieci w tematykę ekologii i promowania proekologicznych postaw już od najmłodszych lat. Podczas kolorowania dzieci mogą zadawać pytania dotyczące tematyki Dnia Ziemi, co stymuluje ich ciekawość i zachęca do poszerzania wiedzy na ten temat. Dodatkowo, malowanie kolorowanek może być relaksującą i kreatywną formą spędzania czasu, a jednocześnie promuje pozytywne wartości związane z troską o środowisko. Kolorowanki na Dzień Ziemi do druku wybierz jeśli któraś Ci się spodobała pobierz pdf i wydrukuj.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz