4 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Spaghetti. Dowiedz się, dlaczego świętowanie tego dnia w przedszkolu i żłobku jest dobrym pomysłem. Otóż jest to doskonała okazja do połączenia zabawy, nauki i zdrowego jedzenia. Makaron spaghetti to ulubione danie wielu dzieci, a organizując taki dzień w przedszkolu, możemy w ciekawy sposób zapoznać je z historią makaronu, a także wprowadzić je do kuchni, nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych i rozwinąć ich kreatywność.

 • Opracuj scenariusz zajęć na Dzień Spaghetti inspirując się poniższymi informacjami.

Historia makaronu

 • Makaron jest jednym z najstarszych znanych rodzajów żywności i jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Początki makaronu są trudne do dokładnego ustalenia, ponieważ nie istnieje jedno konkretne źródło jego wynalezienia. Jednakże, istnieje wiele dowodów na to, że różne kultury na przestrzeni dziejów tworzyły swoje wersje makaronu niezależnie od siebie.
 • Najczęściej przypisuje się Chinczykom wynalezienie makaronu około 4000 lat temu, ale podobne wyroby makaronopodobne były znane również w innych kulturach, takich jak starożytni Grecy i Rzymianie, którzy mieli swoje własne wersje makaronu. Makaron był też popularny w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie.
 • Warto podkreślić, że różne kultury miały swoje własne techniki wytwarzania makaronu, różniące się składnikami i sposobem przygotowania. Jednak makaron stał się szczególnie popularny i rozpowszechnił się na świecie dzięki włoskiej kuchni, która przyczyniła się do jego rozpowszechnienia na arenie międzynarodowej. Włochy są znane z szerokiej gamy makaronów i różnych kształtów, co sprawiło, że makaron stał się ikoną włoskiej kuchni.
 • Napiszę również, że 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu – to dzień w którym celebruje się każdy rodzaj makaronu, a jest ich setki o czym piszę tutaj. A Ty jaki lubisz najbardziej makaron?

Dzień spaghetti w przedszkolu i żłobku ciekawe informacje o makaronie spaghetti.

 1. Długość spaghetti: Makaron spaghetti jest znany ze swojej charakterystycznej, długiej formy. Jednak nie zawsze był tak długi. Początkowo w starożytnych Chinach i na Bliskim Wschodzie produkowano krótsze odmiany makaronu. Dopiero w średniowiecznych Włoszech zaczęto wytwarzać dłuższe spaghetti, który oscyluje między 25-30cm.
 2. Narodowy symbol Włoch: Makaron spaghetti jest jednym z narodowych symboli Włoch. Włosi są znani z pasji do makaronu i mają wiele różnych rodzajów makaronów, ale spaghetti pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych.
 3. Makaron spaghetti skład: Makaron nie tylko spaghetti przygotowuję się zazwyczaj z 3 składników. Mąki pszenicy durum, wody oraz jajek. Jednakże warto zwrócić uwagę, że makaron spaghetti może być zrobione z mąki kukurydzianej, soczewicy, ciecierzycy z dodatkiem alg.
 4. Technika jedzenia spaghetti: Jedzenie spaghetti może być wyzwaniem dla niektórych, ale istnieją techniki, które pomagają w sprawnym jedzeniu. Jedna z popularnych technik to nawijanie przy brzegu talerza spaghetti na widelec i delikatne obgryzanie.
 5. Rekordy Guinnessa: Istnieją rekordy Guinnessa związane z makaronem spaghetti, takie jak najdłuższy makaron spaghetti. W mieście Capezzano Pianore wyprodukowali nitki makaronu spaghetti o długości 2,8km. To pokazuje, jak ta potrawa może inspirować ludzi do tworzenia niezwykłych rzeczy.
 6. Makaronowa moda: W świecie mody pojawiły się ubrania i akcesoria nawiązujące do makaronu spaghetti. Możesz znaleźć makaronowe wzory na ubraniach, biżuterii i innych akcesoriach.
 7. Makaron spaghetti w świecie bajek: Makaron spaghetti zyskał sławę w kulturze również poprzez bajki.
 • Legendarny obraz z bajki „Zakochany Kundel” przedstawia scenę, w której główni bohaterowie jedzą spaghetti i przypadkowo spotykają się w jednym momencie, co stworzyło romantyczną atmosferę.
 • Klopsik i inne zjawiska pogodowe” w animowanej bajce dzieją się różne smaczne cuda, jednym z takich jest tornado z makaronu spaghetti.

Ciekawski George (w pracy)”nie byłby sobą, gdyby nie dodał czegoś od siebie. Tym razem towarzyszy szefowi kuchni w restauracyjnej kuchni i postanowił „pomóc” w gotowaniu makaronu spaghetti.

Maks i Rubi” – pomagają babci przygotować makaron spaghetti z sosem pomidorowym na przybycie pana Piórko.

Makaron spaghetti jest z pewnością potrawą o bogatej historii i kulturowym znaczeniu, a te ciekawostki mogą pomóc uczynić go jeszcze bardziej interesującym dla dzieci i dorosłych.

Dzień Spaghetti w przedszkolu i żłobku. Atrakcje i pomysły na zabawy

 • Makaron spaghetti na obiad: Przedszkola i żłobki, a także szkoły z własną kuchnią mają tu ogromne pole do popisu! Przygotowanie makaronu spaghetti z sosem bolognese lub samym sosem pomidorowym na obiad dla dzieci będzie idealnym zwieńczeniem i uczczeniem dnia spaghetti w placówce. Pani intendentka może nie pamiętać o tym dniu w kalendarzu, ale jako nauczyciel zawsze możesz zapytać w kuchni i zaproponować taki posiłek właśnie 4 stycznia.
 • Jak się pisze Spaghetti? Zabawa utrwalająca literki. Banalnie prosta w wykonaniu, a dająca tyle satysfakcji przedszkolakom. Opracowałam dwie wersje kolorową jak również czarno białą do pokolorowania kredkami. Jeśli chcesz, wybierz karty pracy na Dzień Spaghetti zgodnie z własnymi potrzebami.
 • Kolorowe karty pracy Dzień Spaghetti – pobierz
 • Czarno białe karty pracy Dzień Spaghetti – pobierz
 • Wytnij obrazki i litery. Ułóż obrazki w odpowiedniej kolejności, tak aby pierwsza litera każdego obrazka utworzyła słowo Spaghetti.
Wydrukuj i pokoloruj obrazki

Dzień Spaghetti – gry zręcznościowe z makaronem

Spaghetti: Granna polski producent gier dla dzieci oferuje wyjątkową grę zręcznościową dla najmłodszych. Spaghetti to dynamiczna gra. Uciekające klopsy, zaplątane makarony i nieubłagany czas (klepsydra) gwarantują świetną zabawę dla całej rodziny. Proste zasady i trzy warianty gry uczynią ją atrakcyjną dla wszystkich graczy. Ta kulinarna gra wyłoni mistrza precyzji i refleksu, zapewniając sporą dawkę emocji i śmiechu! Spaghetti rekomendowana dla dzieci od 6 roku życia.

Hot Pot: Trefl to kolejny polski producent gier i puzzli dla dzieci. Hot Pot to gra, która swego czasu zdominowała nasz luźny czas. Niezwykle ciekawa i zręcznościowa gra, która wspiera umiejętności motoryczne, cierpliwość, refleks i wiele więcej. Przeczytaj moją recenzję gry Hot Pot tutaj. Gra dedykowana dla dzieci od 5 roku życia.

hot pot trefl

„Poniżej zamieściłam linki partnerskie do sklepów, gdzie dostępna jest gra Trefl. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i zdecydujesz się skorzystać z któregoś z poniższych linków, będę wdzięczna za wsparcie! Korzystając z moich propozycji, nie tylko zapewnisz sobie i dziecku dostęp do świetnej gry, ale także pomagasz mi utrzymać bloga, gdyż otrzymuję niewielką prowizję za każdy zakup dokonany przez poniższy link. Dzięki temu będę mogła dalej dzielić się z Tobą ciekawymi treściami. Dziękuję z góry za wsparcie i życzę udanych zakupów pełnych radości dla Twoich bliskich!”

Podsumowanie:
Kiedy jest Dzień Spaghetti? – 4 stycznia

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz