Światowy Dzień Bociana Białego w przedszkolu obchodzony jest 31 maja. Dzień ten został ustanowiony w celu zwiększenia świadomości na temat ochrony bociana białego, gatunku ptaka, który jest zagrożony wyginięciem. W ciągu ostatnich lat święto to stało się coraz bardziej popularne, przyciągając uwagę dzieci i dorosłych, którzy chętnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach związanych z ochroną bocianów oraz ich naturalnego środowiska.

Dzień Bociana Białego w przedszkolu – ciekawe informacje o bocianach

 • Bocian biały potrafi przelecieć ponad 13 tysięcy kilometrów podczas swojej corocznej wędrówki z Europy do Afryki.  Jak również z Afryki do Europy.  W styczniu i lutym w Afryce nastają susze i ogromne upały, co utrudnia zdobycie pokarmu dla boćków i to właśnie w tych miesiącach bociany zaczynają swoją wędrówkę ku północy (Europie). Jest to jedna z najdłuższych migracji wśród ptaków. W samej Afryce spędza jedynie 2 miesiące, ale nadal jest to dla niego opłacalna podróż ponieważ zima w Polsce nie pozwoliła bym im się naturalnie wyżywić i tym samym przetrwać. Zdarza się jednak, że ze względów zdrowotnych wiele bocianów nie podejmuje lotu i pozostaje w Polsce na czas zimy. Takie bociany automatycznie trafiają pod opiekę specjalistycznych ośrodków, które pomagają im przetrwać trudy naszej zimy. Podczas pobytu w ośrodku bociany przechodzą kompleksowe badania i rekonwalescencję, dzięki lepszej kondycji będą mogły z powodzeniem podjąć próbę odlotu do ciepłych krajów na czas kolejnej zimy w Polsce.
 • Młode bociany odlatują z Polski w kierunku Turcji, a następnie Północnej Afryki z ostatnim dniem lipca początkiem sierpnia zaś starsze osobniki odlatują dopiero od połowy sierpnia.
 • Wysokość dorosłego bociana zasadniczo oscyluje w okolicach 1 metra, ale bywają osobniki, które mają również i 120 cm zaś rozpiętość skrzydeł może sięgać do 2 metrów. Zaś średnia waga bociana do 3,5kg.
 • Bociany powinny być ogłoszone jako oficjalna wizytówka naszego kraju ponieważ co 4 bocian biały gniazduje u nas.
 • Bocian biały potrafi utrzymać ciało w pozycji nieruchomej przez dłuższy czas, dzięki specjalnej strukturze mięśni i ścięgien w stopach. Jest to przydatne podczas długotrwałych sezonów lęgowych, kiedy bociany muszą długo siedzieć na gnieździe.

 • Bocian biały jest bardzo ważnym gatunkiem w ekosystemie, ponieważ żywi się głównie drobnymi zwierzętami, takimi jak owady, dżdżownice, małe ssak, żaby czy ryby. Pomaga to kontrolować ich populację i wpływa na równowagę ekosystemów.
Choć nie wyglądają to bociany potrafią zapolować także na zające.
 • Bocian biały jest symbolem szczęścia i płodności w wielu krajach, takich jak Polska, Niemcy czy Hiszpania. W niektórych regionach ludzie wierzą, że bocian przynosi szczęście do domu, a zobaczenie go na niebie oznacza pomyślność i powodzenie.
 • Bociany białe potrafią żyć w bliskim sąsiedztwie człowieka i często zakładają swoje gniazda na dachach budynków czy słupach energetycznych. Co niekiedy może być niebezpieczne dla ludzi i samych bocianów.  BUdowane przez lata bocianie gniazda mogą osiągać nawet wagę około 1 tony! W niektórych miastach organizowane są specjalne programy ochrony bocianów, w ramach których instalowane są sztuczne platformy gniazdowe, na których bociany bezpiecznie i komfortowo mogą budować swoje nowe gniazda.

 • Bociany białe są monogamiczne i wierni swoim partnerom jedynie na jeden sezon lęgów. Nie jest więc prawdą, że wiążą się na całe życie. Warto jednak zauważyć, że kierując się pamięcią i instynktem, wracają na teren, na którym się urodziły.

 • Bociany białe są z natury cichymi ptakami i prawie nigdy nie wydają dźwięków, ale jeśli już do tego dojdzie i bocian chce wysłać wiadomość to możemy usłyszeć charakterystyczne klekotanie dziobem.

Dzień Białego Bociana – kreatywne zabawy dla przedszkolaków

 • Tworzenie bociana z materiałów – Dzieci mogą skorzystać z różnych materiałów, takich jak papier, bibuła, kolorowe taśmy, pióra itp., aby stworzyć własne wersje bociana białego. Mogą też rysować bociany i wycinać je, a następnie przyklejać do kolorowego papieru lub tworzyć wachlarze z wycinanek.
 • Zabawa w bociana – Przedszkolaki mogą bawić się w „bociana”, podobnie jak w zabawie opisanej wcześniej. Mogą też spróbować odgrywać różne role, takie jak „mama bocian” i „tata bocian”, udając, że przynieśli dziecko do gniazda.
 • Układanie puzzli – Przedszkolaki mogą układać puzzle z obrazami bocianów lub innych ptaków. Można też przygotować puzzle z obrazkami związanych z tematem, takimi jak gniazda bocianie, jaja bociana itp. Ucząc się przy tym rozpoznawania kształtów i kolorów.
 • Malowanie jajek – Dzieci mogą pomalować jajka na różne kolory i wzory, a następnie użyć ich jako elementów dekoracyjnych, na przykład umieszczając je w koszyczku zrobionym z wikliny lub papieru.
 • Bociany w locie – Dzieci stoją w rzędzie i udają bociany w locie. Mogą podskakiwać na jednej nodze, rozkładać ramiona i próbować latać w powietrzu.
 • Poszukiwanie gniazda bociana – Nauczyciel ukrywa w klasie lub na placu zabaw sztuczne gniazdo bociana. Dzieci muszą je znaleźć, a następnie mogą się bawić w budowanie swoich własnych gniazd
 • Kolorowanki bocian – dzień bociana w przedszkolu scenariusz nie może być kompletny bez kolorowanki z bocianem.

 • Bocian z plasteliny – modelina jak również plastelina znakomicie się sprawdzą w ulepieniu bociana.

dzień bociana w przedszkolu. Bocian z plasteliny

31 maja Dzień Bociana – piosenki i wierszyki o bocianie

Znajdź na Youtube ciekawe piosenki o bocianach, które w fenomenalny sposób uzupełnią scenariusz lekcji z okazji dnia bociana w przedszkolu.

 • Piosenki o bocianie – Bocian – śpiewanki.tv lub Kle Kle Boćku Kle Kle
 • Jeśli chcesz pokazać dzieciom w przedszkolu lub z żłobki jak klekotają bociany to wpisz na Youtube „Klekotanie boćków
 • EduKredka – Bociany – to swoiste kompendium wiedzy dla przedszkolaków o Bocianach.

Dzień bociana w przedszkolu wierszyki

Wierszyki o bocianach mogą znakomicie uświetnić ten wyjątkowy dzień w przedszkolu:
Żabka i bocian J. Ruth Charlewska
Odlot bocianów Wł. Broniewski
Bociany I. Suchorzewska

Dzień Bociana kiedy?

Dzień bociana w przedszkolu obchodzimy 31 maja. To wspaniała okazja, aby uczcić te piękne ptaki i uczyć dzieci o ich życiu i zwyczajach. W ciągu dnia można zorganizować różne zabawy i zajęcia związane z tematem bociana, takie jak układanie puzzli, tworzenie bocianów z różnych materiałów, zabawy w bociana, poszukiwanie jajek i wiele innych. W ramach tych aktywności dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność i umiejętności manualne, jednocześnie ucząc się o ptakach i naturze. Dzień bociana w przedszkolu to także doskonała okazja do promocji ochrony przyrody i zachęcania dzieci do dbania o środowisko naturalne.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz