Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. To świetna okazja do wspólnego odkrywania bogatego świata książek i przygód, które w nich na nas czekają. Wraz z dziećmi można śmiało podążać szlakiem wyobraźni i odkrywać tajemnice ukryte między stronami pięknych bajek.

Dzień Głośnego Czytania przedszkole – Inicjatywa powstania?

Dzień Głośnego Czytania! Święto zostało zatwierdzone w kalendarzu w 2001 roku dzięki inicjatywie Polskiej Izby Książki, która chciała zachęcić do czytania wszystkich – nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ponadto Izba wybrała wybitną polską pisarkę Janinę Porazińską na patronkę święta, a na cześć jej urodzin ustanowiono ten wyjątkowy dzień 29 września.

Święto zostało ustanowione, aby promować czytanie na głos i zachęcić wszystkich dorosłych do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi, odkrywając wraz z nimi fascynujący świat literatury.

Dlaczego warto czytać dzieciom na głos:

Czytanie dzieciom na głos ma wiele korzyści dla ich rozwoju.

 • Po pierwsze, rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci, pozwalając im wchodzić w światy pełne magii i przygód.
 • Po drugie, wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem, ponieważ wspólne czytanie to świetny sposób na budowanie więzi emocjonalnej i spędzanie czasu razem.
 • Po trzecie, rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne dzieci, a także pomaga w nauce czytania i pisania.
 • Po czwarte koniecznie sprawdź mój jeden z pierwszych wpisów na blogu: Dlaczego warto czytać dzieciom książki już od narodzin.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu i żłobku aktywizujące zabawy

 • Poszukiwanie skarbów w książkach: Rozmieśćcie na dywanie różne kolorowe kartki z symbolami znanymi z popularnych książek dla dzieci (np. dalmatyńczyka z „101 Dalmatyńczyków”,  jabłko  z „Baśni Królewna Śnieżka”). Dzieci będą miały za zadanie wskazać z której książki pochodzą te symbole. Dziecko które dobrze wskaże odpowiedź niech otworzy losowo książkę i przeczytaj dzieciom fragment bajki.
 • Zaproście Gościa: Zaproszona osoba w tym dniu może przeczytać dzieciom książkę wybraną wcześniej przez dzieci, lub jako niespodzianka.
 • Przynieś swoją ulubioną bajkę/wiersz: Dzieci w przedszkolu mają swoje ulubione opowiadania. Dobrym pomysłem jest pozwolenie im na przyniesienie książek do przedszkola. Nauczyciel przeczyta je jedna po drugiej. W ten sposób dzieci dowiedzą się znacznie więcej o ulubionych bohaterach swoich przyjaciół z grupy.
 • Wycieczka do Biblioteki: Wycieczka do biblioteki i możliwość zobaczenia tylu książek w jednym miejscu to wyjątkowa okazja i przeżycie dla przedszkolaków.
 • Stworzenie własnej książki: Dzieci mogą wymyślić swoje historie, a potem narysować do nich obrazki. Na koniec, nauczyciel czyta je na głos jako wspólnie stworzona  wyjątkowa książka.
 • Zgaduj zgadula: Nauczyciel czyta fragmenty z różnych książek i czyta je na głos. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, z której książki pochodzi ten fragment.
 • Rysowanie do słów: Przeczytaj dzieciom krótki fragment opowiadania lub bajki, a potem poproś aby namalowały to, co właśnie usłyszało. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i wizualizacji treści czytanego tekstu.
 • Przeczytajmy w kostiumach: Poproś dzieci, aby przyszły na zajęcia w strojach swoich ulubionych postaci z książek. Czytając na głos, możemy również wcielać się w różne postacie, co na pewno dostarczy wiele radości.

Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu rozwija i uczy

Pamiętajmy, że czytanie na głos to wyjątkowa przygoda, która pozostaje z dzieckiem na zawsze. Dzięki niej wkraczamy razem w magiczny świat literatury, pełen fascynujących historii i mądrych nauk. Dlatego bawmy się razem, odkrywajmy książkowe tajemnice i zanurzajmy się w pięknie słowa!

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz