W świetle listopadowego poranka, gdy promienie słońca rozświetlają dziecięce uśmiechy, obchodzimy wyjątkowy dzień w przedszkolu. To Międzynarodowy Dzień Postaci Bajek, czas pełen magii, kreatywności i niekończącej się zabawy. Dla przedszkolaków i nauczycieli to okazja do wskoczenia w świat marzeń i wyobraźni, do podążania za ulubionymi bohaterami, a przede wszystkim do nauki poprzez zabawę.

Zapraszam do poniższego artykułu z którego dowiesz się, jakie korzyści płyną z tego wydarzenia dla rozwoju dzieci oraz jakie ciekawe i angażujące zabawy możesz zorganizować, aby uczcić Dzień Postaci z Bajek w swoim przedszkolu. Przygotuj się na dawkę inspiracji, która sprawi, że każde dziecko poczuje się jak bohater swojej własnej opowieści!

Kiedy obchodzimy Dzień Postaci z Bajek?

Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada i to nie podlega dyskusji. Co ciekawe, być może jestem pierwszą osobą w Internecie, która chce sprostować często powtarzane również przez nauczycieli w placówkach oświatowych twierdzenie, że Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który przypada na 5 listopada, został ustanowiony w celu upamiętnienia narodzin słynnego twórcy animowanych bajek dla dzieci, Walta Disneya. Jednakże prawda jest taka, że wystarczy wyszukać frazy „data urodzenia Walta Disneya” lub „kiedy urodził się Walt Disney,” aby dowiedzieć się, że miało to miejsce 5 grudnia 1901 roku.

W zakamarkach zagranicznych stron internetowych można natknąć się na informacje związane z Dniem Postaci z Bajek, który obchodzony jest 5 listopada jako hołd dla wybitnych twórców bajek m.in. braci Grimm, Josepha Jacobsa (Trzy Małe Świnki), Charlesa Perraulta (Baśnie, Czerwony Kapturek, Kopciuszek) czy wspomnianego wcześniej Walta Disneya. Zagadką w polskim internecie pozostaje natomiast utrzymujące się błędne przekonanie, że Dzień Postaci z Bajek odbywa się w dniu urodzin samego Walta Disneya.

Dzień Postaci z Bajek ciekawe informacje o bajkach i baśniach dla dzieci

  • W 1937r Walt Disney Company wydał pierwszy metrażowy film animowany dla dzieci „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Warto pamiętać, że za produkcję tej bajki odpowiadał Walt Disney Productions. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” była innowacją w historii animacji i kinematografii, wyznaczając nowe standardy jakości i tym samym wprowadzając Disneya na międzynarodową scenę filmową. Kolejne bajki również były znakomite i biły rekordy oglądalności wśród dzieci i dorosłych: „Kopciuszek” (1950), „Dumbo” (1941), „Śpiąca Królewna” (1959). Disney do dziś tworzy wyjątkowe bajki dla najmłodszych.
  • Myszka Miki: Warto zauważyć, że pierwszą postacią stworzoną przez Walta Disneya jest Myszka Miki. 18 listopada 1928 roku to data narodzin Myszki Miki (Mickey Moude), którą narysował sam Walt Disney. I to właśnie 18 listopada obchodzony jest Dzień Myszki Miki w przedszkolu. Z kolei Myszka Miki zadebiutowała publicznie 5 maja 1928 roku w krótkometrażowej animacji Plane Crazy („Szalony samolot”).
  • Bajki na całym świecie: Każdy kraj ma swoje unikalne bajki i baśnie. Dzieci z różnych części świata wychowują się na opowieściach o bohaterach z własnych kultur.
  • Bajki filmowe w Polsce: Polska również ma swoje własne tradycje tworzenia bajek filmowych. Przykładem jest „Reksio,” popularny piesek z polskiej kreskówki, który stał się ikoną polskiej animacji, Miś Koralgol czy Miś Uszatek. Misie również mają swój wyjątkowy dzień w kalendarzu, który przypada na 25 listopada – Dzień Pluszowego Misia.
  • Bajki na scenie: Bajki często trafiają na sceny teatrów w formie spektakli dla dzieci. Teatrzyki kukiełkowe, musicalowe adaptacje i przedstawienia na żywo przyciągają młodych widzów. Bardzo popularne to Czerwony Kapturek, Kopciuszek czy Kraina Lodu.
  • Reksio, bohater polskiej serii animowanej, jest tak popularny, że doczekał się własnego pomnika (na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego) w Bielsku-Białej.
  • Bolek i Lolek, postacie z polskiej serii animowanej, to bracia. Wiele dzieci myli to, myśląc, że są przyjaciółmi. Chłopcy również doczekali się swojego pomnika, który znajduje się na dziedzińcu przy ul. Mostowej w Bielsku Białej.
  • Elsa i Anna z „Krainy lodu” to pierwsze królowe Disneya, które nie są księżniczkami.
  • Książę z „Królewny Śnieżki” nie ma oficjalnego imienia w bajce Disneya.
  • Książę z „Pięknej i Bestii” ma na imię Adam, choć w filmie Disneya nigdy go nie wymieniają.
  • Urocza Myszka Minnie, znana nam z bajek Disneya, ma pełne imię Minerva Mouse.
  • Bajka „Trzy świnki” uczy dzieci o budowaniu solidnych fundamentów i konsekwencjach pośpiechu.
  • W pierwotnej wersji bajki „Kopciuszek”, zamiast wróżki matki chrzestnej, Kopciuszek miał pomoc ze strony ptaków.
  • W „Vaianie” główna bohaterka jest pierwszą księżniczką Disneya, która nie spotyka miłości życia (nie ma wątku miłości).
  • W „Peppa Pig” rodzina świnek jest antropomorficzna, co oznacza, że mają cechy ludzi, takie jak chodzenie na dwóch nogach i mówienie. Ponadto w bajce każde zwierzę ma swoje własne charakterystyczne dźwięki.

Dlaczego warto obchodzić Międzynarodowy Dzień Postaci Bajek w przedszkolu, żłobku i szkole?

Pisząc dosadniej dlaczego Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest ważny i przedszkole, żłobek oraz szkoła to idealne miejsce do jego celebracji?

Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Postaci Bajek w przedszkolu oraz żłobku ma wiele korzyści. Przede wszystkim, bajki to doskonała forma edukacji, która uczy dzieci różnych wartości i norm społecznych. Dzieci poprzez swoje ulubione postacie z bajek uczą się o ważności dobroci, uczciwości, odwagi, przyjaźni, a także konsekwencjach złych decyzji. Ponadto, bajki pobudzają wyobraźnię, rozwijają słownictwo i zdolności językowe dzieci. O pozytywnych aspektach czytania dzieciom pisałam tutaj, ale też przypomnę że 29 września obchodzimy wyjątkowe święto Dzień Głośnego Czytania, które pozwala jeszcze bardziej odkrywać bogaty świat książę. Dzień Postaci Bajek to również wspaniała okazja do integracji grupy przedszkolnej i budowania więzi między dziećmi.

Fajne pomysły na zabawy dla dzieci w przedszkolu z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci Bajek:

  1. Przyjazd przebranych postaci: Zaproście przebrane postacie bajkowe do przedszkola, które mogą bawić się z dziećmi, robić zdjęcia i opowiadać o swoich przygodach.
  2. Teatrzyk kukiełkowy: Organizacja przedstawienia kukiełkowego z ulubionymi postaciami bajek, w którym dzieci mogą brać udział jako widzowie lub aktorzy.
  3. Zabawy ruchowe: „Zgadnij, kim jestem?” – dzieci naśladują ruchy i dźwięki postaci z bajek, a reszta grupy musi odgadnąć, o kogo chodzi.
  4. Malowanie twarzy: Zaproponujcie dzieciom malowanie twarzy, gdzie mogą stać się swoimi ulubionymi bohaterami bajek.
  5. Konkurs na najlepszy kostium: W szkołach to wręcz kultowy dzień, kiedy to rada pedagogiczna ogłasza, że kto przyjdzie tego dnia w przebraniu nie będzie np: pytany 🙂 W przedszkolu zaś i żłobku również można zachęcić dzieci do przyjścia do w kostiumiach swoich ulubionych postaci. Możecie zorganizować konkurs na najlepszy kostium z nagrodami.
  6. „Bal postaci z bajek” – a może zamiast konkursu to bal! Dzieci przebierają się za swoje ulubione postacie i bawią się na wspólnym balu.
  7. Czytanie bajek: Nauczyciel czyta dzieciom ich ulubione bajki (które mogą przynieść tego dnia do przedszkola) lub zorganizujcie sesję czytania bajek przez rodziców lub nauczycieli. A może zaskoczyć przedszkolaki i przeczytać im wyjątkowy zbiór opowiadań,  który pozwoli im odkryć na nowo przygody ukochanych bohaterów Disney. My mamy historyjki dla 5 latków, ale w serii są opowiadania dla 4 latków oraz 3 latków.
  8. Pokaz filmów animowanych: Odtwórzcie krótkie filmy animowane z ulubionymi postaciami bajek, a następnie porozmawiajcie o przesłaniach w nich zawartych.
  9. „Bajkowy teatr cieni” – dzieci tworzą postaci z bajek z papieru, następnie przy pomocy lampki stwarzają cienie na ścianie tworząc krótkie historie.
  10. Warsztaty plastyczne: Zaproponujcie dzieciom wykonanie prac plastycznych związanych z ich ulubionymi bajkami, na przykład rysowanie, malowanie lub tworzenie bohaterów z plasteliny.
  11. „Bajkowy quiz” – rewelacyjną rozrywką będzie przygotowanie quizu, który sprawdzi wiedzę dzieci na temat ulubionych bajek. ( To wymaga wcześniejszego zaangażowania wychowawcy i dowiedzenia się od każdego dziecka jaką lubi najbardziej bajkę). Poniżej przygotowałam przykładowe zagadki dla przedszkolaków o różnych bohaterach z bajek. Jak również umieszczę Wam przykładowy szablon do stworzenia własnych autorskich zagadek, jeśli macie ochotę skorzystać to będzie mi miło 🙂
Zagadki dla dzieci o bohaterach z popularnych bajek – pobierz karty pracy

Międzynarodowy Dzień Postaci Bajek to doskonała okazja do stworzenia magicznego i kreatywnego środowiska w przedszkolu, które pomoże dzieciom rozwijać wyobraźnię, uczyć się wartości oraz cieszyć się światem bajek. Mam nadzieję, że artykuł stał się dla Was przydatny i scenariusz zajęć na ten wyjątkowy dzień będzie o wiele prostszy w przygotowaniu. Dzieci doceniają wszystkie atrakcje, które im stworzymy.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz