Dzieci, podobnie jak dorośli, fascynują się tymi sympatycznymi stworzeniami, które stają się bohaterami licznych bajek, filmów i opowieści. Dzień Pandy, obchodzony 16 marca, to doskonała okazja, aby zgłębić tajemnice życia tych czarno-białych mieszkańców lasów bambusowych. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie role odgrywają pandy w ekosystemie oraz jak możemy wspierać ich ochronę.

Jak wygląda panda olbrzymia?

Panda to duży niedźwiedź o czarno-białym futrze. Ma duże czarne plamy wokół oczu, które sprawiają, że wygląda, jakby miała kłopotliwe okulary. Głowa, brzuch i grzbiet są białe, a tylne i przednie kończyny aż do łopatek są czarne. Ma duże, zaokrąglone czarne uszy i intensywnie czarny nos.

Międzynarodowy Dzień Pandy z przedszkolu ciekawe fakty o pandach

Oto 13 interesujących ciekawostek/faktów o pandach, które będą jeszcze bliższe przedszkolakom.

  1. Panda olbrzymia to mieszkaniec wyłącznie łańcuchów górskich w Chinach, szczególnie w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi. Charakteryzuje się zimnym i wilgotnym klimatem, typowym dla tych obszarów. W regionach o wysokości od 1600 do 2000 metrów n.p.m. rośnie las liściasty, gdzie niektóre rośliny pozostają zielone przez cały rok. Pandy chętnie odwiedzają te obszary, zwłaszcza podczas sezonu wzrostu młodych pędów bambusa.
  2. Na wolności pandy dożywają 20 lat zaś w niewoli znacznie dłużej.
  3. Umaszczenie pandy nie jest przypadkowe. Jej czarno-białe barwy sprawiają, że doskonale kamufluje się ona zarówno w zaśnieżonych regionach górskich, jak i w lasach bambusowych. Warto również wiedzieć, że plamki wokół oczu są dla pand jak nasz odcisk palca, po którym mogą się rozpoznawać.
  4. Gatunek pandy został odkryty niewiele ponad 150 lat temu, a jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt na świecie. Panda jest symbolem zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także fundacji WWF
  5. Panda olbrzymia choć jest niedźwiedziem nie zapada w zimowy sen
  6. Pomimo swojej wielkości i wagi 150 kg pandy olbrzymie są doskonałymi wspinaczami, potrafiącymi sprawnie poruszać się po gałęziach drzew, ale również całkiem nieźle pływają.
  7. Pandy mają bardzo dobrze rozwinięte kły, które są używane do obierania kory bambusowej.
  8. Panda olbrzymia, choć klasyfikowana jako niedźwiedź (a niedźwiedzie są mięsożerne), wykazuje unikalne adaptacje w swoim układzie pokarmowym, pozwalające na przyswajanie składników odżywczych z roślin. Spożywa głównie pędy, liście i łodygi bambusa, ale ze względu na mięsożerny układ trawienny, tylko niewielka część tych roślin jest rzeczywiście strawiona. Panda wypróżnia się nawet do 100 razy na dobę. Z tego powodu panda musi spożywać ogromne ilości bambusa, nawet do 40 kg dziennie, aby uzyskać wystarczającą ilość energii. Niezwykłe jest również to, że na poszukiwanie i spożywanie pożywienia panda może poświęcić nawet do 16 godzin każdego dnia, co sprawia, że zyskuje przydomek „niedźwiedź bambusowy”. Warto jednak wiedzieć, że mimo zamiłowania do bambusa to jeśli nadarzy się okazja nie pogardzi małym gryzoniem lub rybami.
  9. Pandy w przednich łapach mają również szósty palec, ten mały wyrostek przypomina ludzki kciuk, co ułatwia pandom sięganie i zrywanie liści, a także stabilne trzymanie kory bambusa w łapach.
  10. Pandy prowadzą samotniczy tryb życia, ponadto ich nie wielka ilość nie sprzyja częstemu rozmnażaniu dlatego też średnio samica ma młode co 3 lata. Jeśli dojdzie już do ciąży to nowo narodzona panda waży około 10 dag. Osesek pandy jest różowy, lekko owłosiony białym meszkiem, ślepy i bardzo bezradny, ale głośny (piszczy), a milknie gdy pije mleko matki.
  11. Panda wielka chodzi na czterech łapach, może stać na dwóch, aby odstraszyć drapieżniki, a także łatwiej jej sięgać po liście w tej pozycji. Nie potrafi natomiast chodzić na dwóch łapach.
  12. Pandy olbrzymie są pod ścisłą ochroną i do lipca 2021 roku miały status zagrożone wyginięciem(obecnie mają status narażone na wyginięcie) i to nie z winy innych drapieżników, ale niestety z winy człowieka – m.in. nadmiernej wycinki lasów bambusowych. W 1970 r. populacja pand olbrzymich liczyła zaledwie 1000 zwierząt, co jest niezwykle niską liczbą, biorąc pod uwagę ich styl życia i rzadkie rozmnażanie. Na początku XXI wieku populacja liczyła nieco ponad 1840 pand. Co świadczy o dużym sukcesie i zaangażowaniu organizacji w ochronę tych zwierząt.
  13. W żadnym ogrodzie zoologicznym w Polsce nie ma pand i jeszcze długo ich nie zobaczymy na żywo. Mimo starań Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku nie udało się nadal dojść do porozumienia z Chinami. Wynika to również z faktu, że pandy w ogrodach zoologicznych są dzierżawione za ogromne pieniądze, a do tego dochodzi kwestia przygotowania ich siedliska. W temperaturach powyżej 25 stopni Celsjusza pandy odczuwają dyskomfort i ogromny stres.

Warto dbać o przyrodę i choć z racji zamieszkania w Polsce nie mamy zbyt dużego wpływu na populację pandy, to sytuacja pandy powinna skierować nasz wzrok na „nasze podwórko”, bo mamy wiele do zrobienia, by chronić niezwykle cenne dla rodzimego ekosystemu zwierzęta, takie jak: żaby – które 20 marca obchodzą swoje święto Międzynarodowy Dzień Żaby.

Światowy Dzień Pandy w przedszkolu, zabawy, atrakcje, pomysły

Przedszkole to idealne miejsce do świętowania nietypowych dni w kalendarzu. Jednym z przykładów jest Dzień Pandy, który pozwala dzieciom poznać i docenić wyjątkowe zwierzęta, jakimi są pandy olbrzymie. Dzięki zabawom tematycznym i pogadankom edukacyjnym dzieci rozwijają empatię, świadomość ekologiczną i kreatywność.

  • Konkurs na najlepszy rysunek pandy – dzieci mogą rywalizować, aby stworzyć najbardziej realistyczny lub najbardziej kreatywny obraz pandy.
  • Quiz wiedzy o pandach, gdzie dzieci mogą odpowiadać na pytania dotyczące życia, nawyków i cech charakterystycznych tych zwierząt.
  • Słuchanie opowieści o pandach – opowiedz dzieciom ciekawe historie o życiu pand w ich naturalnym środowisku. Powyższe ciekawostki powinny pomóc stworzyć Ci genialne materiały do scenariusza zajęć na Dzień Pandy
  • Wycieczka wirtualna do rezerwatów przyrody, gdzie żyją dzikie pandy – dzieci mogą zobaczyć ich naturalne siedliska i dowiedzieć się więcej o programach ochrony pand.
Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz