Światowy Dzień Żółwia obchodzony jest na całym świecie 23 maja. Obchodzenie Światowego Dnia Żółwia w przedszkolu to świetna okazja, aby wzbogacić edukację dzieci na temat różnorodności przyrodniczej i potrzeby ochrony zagrożonych gatunków. Dzieci mogą poznać ciekawostki o żółwiach oraz zrozumieć jakie zagrożenia czyhają na te zwierzęta i jak można im pomóc. Ponadto, to dobry moment, aby zachęcić najmłodszych do poszanowania i ochrony środowiska naturalnego.

 • Światowy Dzień Żółwia obchodzony jest od 2000 roku, zainicjowany przez American Tortoise Rescue. W Polsce dopiero po 9 latach (2009) z inicjatywy grupy Krakowskich Żółwiarzy zatwierdzono to święto, które chętnie celebrowane jest nie tylko przez placówki oświatowe.

Światowy Dzień Żółwia – ciekawe informacje o żółwiach

Oto 12 ciekawych informacji o żółwiach, które mogą zainteresować dzieci w przedszkolu:

 1. Żółwie to zwierzęta bardzo powolne, ale potrafiące pływać bardzo szybko. Dzięki swoim łuskowatym płetwom mogą przemieszczać się w wodzie z prędkością nawet 35 km/h.
 2. Niektóre gatunki żółwi potrafią żyć do ponad 100 lat. Najstarszy znany żółw, Jonathan, urodził się w 1832 roku i wciąż żyje na Wyspie Świętego Heleny.
 3. Żółwie są jedynymi gadami, które posiadają pancerze składające się z kilku elementów. Skorupa żółwi składa się z górnego karapaksu i dolnego płastronu, połączonych ze sobą ruchomym mostkiem.
 4. Żółwie są zwierzętami roślinożernymi, ale mogą także zjadać mięso. Niektóre gatunki żółwi, takie jak żółw skórzasty, są drapieżnikami i polują na ryby, kraby i mięczaki.
 5. Żółwie składają jaja, podobnie jak ptaki. Samica żółwia kładzie jaja w specjalnie wykopanym dołku w ziemi. Po kilku miesiącach z jaj wylęgają się małe żółwiki.
 6. Żółwie potrafią zatrzymać swój oddech na bardzo długo. Niektóre gatunki żółwi mogą zanurzyć się pod wodą i przebywać tam nawet do pięciu godzin. Natomiast naturalnym środowiskiem bytowania żółwi morskich są ciepłe morza i oceany. Na ląd wychodzą jedynie w celu złożenia jaj. Mam nadzieję, że poniższy filmik przybliży piękno żółwi morskich.
 7. Żółwie mają bardzo ostre zmysły. Mogą bardzo dobrze widzieć, węszyć i słyszeć, co pomaga im w szukaniu pożywienia i unikaniu drapieżników.
 8. Żółwie są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu i zachowania. Istnieje ponad 300 różnych gatunków żółwi, które żyją na całym świecie i różnią się między sobą kształtem skorupy, wielkością i sposobem życia.
 9. Żółwie to zwierzęta bardzo stare. Pierwsze żółwie pojawiły się już ponad 200 milionów lat temu, a więc żyły na Ziemi dużo wcześniej niż ludzie.
 10. Żółwie są bardzo ważne dla ekosystemów, w których żyją. Pomagają w rozprzestrzenianiu nasion roślin, a także regulują populacje innych zwierząt, np. przez jedzenie jaj innych gatunków.
 11. Żółwie są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi i często są trzymane jako zwierzęta towarzyszące. Jednak przed zakupem żółwia należy dokładnie zastanowić się nad jego potrzebami i wymaganiami dotyczącymi opieki.
 12. Wiele gatunków żółwi jest zagrożonych wyginięciem z powodu utraty siedlisk, kłusownictwa i zmian klimatu. Niektóre organizacje podejmują akcje na rzecz ochrony tych zwierząt i ich środowiska naturalnego.
W zoo na wyspie Mauritius można karmić  gigantyczne żółwie

Dzień Żółwia w przedszkolu książki o żółwiach

Książka na dzień żółwia o żółwiach to obowiązkowy element zajęć w przedszkolu. Sprawdź bliżej bajki z morałem. Żółwik Tomek oraz seria książek przedstawiających przygody rezolutnego żółwia Franklina. Na youtube można obejrzeć również bajki o przygodach Franklina.

Żółw kolorowanka do druku

Kolorowanki to nieodłączny element każdych ciekawych zajęć w przedszkolu, ale także świetny sposób na wyciszenie się. Dlatego w tym wyjątkowym dniu nie może zabraknąć malowanki z żółwiem. Do druku przygotowałam żółw morski rysunek oraz kolorowanka żółw lądowy.

23 maj światowy Dzień Żółwia z przedszkolu zagadki dla dzieci

Oto kilka ciekawych zagadek o żółwiach dla dzieci w przedszkolu:

 1. Kto ma skorupę na plecach, a pod nią swoje mieszkanie? (żółw)
 2. Kto porusza się bardzo wolno, ale nigdy się nie poddaje? (żółw)
 3. Co ma 4 nogi, ale nie biega? (żółw)
 4. Kto mieszka w skorupie i nosi ją ze sobą wszędzie? (żółw)
 5. Kto ma szeroką skorupę, długi ogon i zawsze udaje, że śpi? (żółw)
 6. Kto porusza się tak wolno, że można na nim odcisnąć ślad palcem? (żółw)
 7. Kto jest bardzo stary i mądry, ale nie mówi zbyt wiele? (żółw)

Dzień Żółwia w przedszkolu scenariusz możesz mieć mniej lub bardziej angażujący przedszkolaków do zabawy i poznawania sekretów żółwi. Kolorowanki z żółwiem na dzień żółwia to również wartościowy element podczas zajęć w tym dniu. Dzieci z niezwykłą łatwością przyswajają nowe informacje o zwierzętach, tym bardziej, że będąc w zoo, niejednokrotnie miały okazję zobaczyć egzotyczne żółwie na żywo, a jeśli nie miały takiej okazji to warto rozważyć wycieczkę do zoo.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz