Ciecz nienewtonowska to wyjątkowa zabawa angażująca zmysły dotyku, wzroku, propriocepcji, a jeśli dodasz bezpieczne barwniki zapachowe, także węchu. Wspiera również małą motorykę, koordynację ruchowo – wzrokową. Wprowadzenie kolorowych elementów do sensorycznej zabawy bardzo mocno ją uatrakcyjni. Jedynym wyzwaniem jest dostępność ekologicznych barwników. Jeśli jednak użyjecie barwników spożywczych, które są bardzo popularne w każdym sklepie, nawet osiedlowym, będziecie równie zachwyceni efektem końcowym.

Ciecz nienewtonowska z mąki kukurydzianej

  • Na 1 szklankę mąki/skrobi kukurydzianej dajemy nie więcej niż 3/4 szklanki wody. Wszystko razem energicznie mieszamy doprowadzając do jednolitej gładkiej masy.

Jeśli posiadasz barwniki spożywcze i chcesz je wykorzystać w sensorycznej zabawie dla swojego dziecka, zobacz również podstawowy przepis na ciecz nienewtonowską z mąki ziemniaczanej. Opisałam tam również szczegółowo zalety tej zabawy.

Dzięki niebieskiemu barwnikowi stworzysz intrygujący akwen wodny w którym możesz zanurzyć skarby np: muszelki, szklane kulki inne sennsozabaweczki. Zmiana koloru cieczy nienewtonowskiej rodzi niezwykłą atrakcję nawet dla najbardziej opornych dzieci, które do brudzenia są ostatnie w kolejce.

Różowe zabarwienie cieczy nienewtonowskiej może być również okazją do opowiedzenia ciekawej historii o różowych jeziorach, np. w Hiszpanii, które zawdzięczają swój kolor mikroalgom (Dunaliella salina). Innym czynnikiem wpływającym na różowy kolor jest obecność archeonów z grupy halobakterii. Warto również wspomnieć, że wszystkie różowe jeziora charakteryzują się wysokim poziomem zasolenia. To tylko ciekawostka, która ma pokazać, że trochę kolorowej wiedzy można przemycić całkiem przypadkowo podczas zabawy.

Zielona ciecz nienewtonowska może być niczym ruchoma łąka zanurzonymi kwiatuszkami oraz kolorowymi zabaweczkami podniesie walory nie tylko edukacyjne, ale emocjonalne dziecka.

Warto bawić się kolorami nie tylko w szare, ponure dni, ale także w te piękne dni z mocnymi promieniami słońca. Nauka przez zabawę zawsze powinna być na TAK!

Czym barwić ciecz nienewtonowską?

  • barwniki cukiernicze dostępne w każdym sklepie spożywczym
  • sypkie barwniki spożywcze dostępne w dużych sieciach oraz w sklepach spożywczych online
  • ugotowany burak również znakomicie posłuży jako barwnik, wystarczy obranego buraka zanurzyć szklance z wodą i odczekać, aż ją zabarwi. Aby spotęgować efekt wykorzystaj buraka do turlania w przygotowanej już cieczy nienewtonowskiej. Puszczający sok będzie doskonale barwił ciecz..
  • słodka czerwona papryka
  • gotowy sok z buraka/malinowy/truskawkowy
  • kakao naturalne

Rada od Rolinko: Jeśli chcesz zabarwić ciecz nienewtonowską barwnikiem/sokiem dodaj go do wody i dokładnie wymieszaj. Dopiero w kolejnym kroku dodaj zabarwioną wodę do mąki.
Kakao możesz dodać bezpośrednio do mąki i wymieszać.

Nie polecam używać do barwienia

  • Bibuła – to bardzo popularny substytut używany do kolorowania. Do tej formy podchodzę z dużą ostrożnością, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci. Ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na delikatnej skórze.
  • barwników syntetycznych, tuszy do pieczątek itp
  • brokat to nic innego jak mikroplastik, z którym i tak mamy ogromny problem w środowisku.

Jeśli akurat nie masz w szafce mąki ziemniaczanej, a potrzebujesz pomysłu na zabawę tu i teraz. Zajrzyj jeszcze raz do szafki, a może znajdziesz tam kisiel. Ugotowany kisiel to prosta droga do udanego zajęcia. Zabawy sensoryczne z kisielem to atrakcyjne, smaczne oraz bardzo lepkie doświadczenie dla Twojego dziecka.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz