Guziki element garderoby, który często jest dopełnieniem stroju. Są również niezbędnym elementem wielu pluszowych przyjaciół naszych dzieci. Guzikowe oczka czy zapięte nimi kubraczki. 12 grudnia dzień guzika jest obchodzony w większości żłobków i przedszkoli. Jeśli zastanawiacie się w jakim celu w placówkach oświatowych obchodzone są nietypowe święta. Spieszę z odpowiedzią. Jest to doskonała okazja do urozmaicenia podstawy programowej nauczania.

Guzik genialnie sprawdza się jako dekoracyjny sposób łączenia elementów garderoby, jak również jest coraz częściej wykorzystywany w kreatywny sposób przez artystów również rękodzielników na całym świecie.

Historia guzika

  • Tak naprawdę trudno powiedzieć, kiedy dokładnie wynaleziono guziki. Dzięki pracy archeologów wiemy, że najstarsze odnalezione guziki w kształcie muszelek mają prawie 5 000 lat i zostały znalezione w Mohendżo-Daro w dolinie Indusu. Muszle i muszelki rzeczywiście miały otwory, ale można przypuszczać, że były traktowane raczej jako ozdoba odzieży niż element funkcjonalny.
  • W średniowieczu tylko najbogatsi i królowie mieli przywilej posiadania przy swoich szatach guzików, które zazwyczaj były robione ze słota lub srebra i ozdabiane kamieniami szlachetnymi. Biedniejsza część społeczeństwa mogła sobie jedynie pozwolić na guziki z drewna lub kości.

    Bogactwo zdobnych guzików arystokracji mocno kłuło w oczy przedstawicieli Kościoła, sugerując tym samym, że tak wystawne życie sprowadzi ich do piekła. Dlatego też Amisze, którzy wyrzekli się dobrodziejstwa rozwoju techniki i bogactwa nie noszą guzików w swojej odzieży z czego są bardzo dumni.
  • Ich popularność szybko się rozprzestrzeniła i już w XVI wieku guziki były tak cenione, że nie sposób było sobie wyobrazić peleryn i szat królewskich bez mniej lub bardziej ozdobnych guzików.
  • Od 1830 do 1850 roku zagraniczni wytwórcy prześcigali się w modyfikowaniu i ulepszaniu elementów dekoracyjnych guzików. Jedne z popularniejszych były guziki typu omega oraz sanders.
  • W 1840 roku rozpoczęto produkować szklane guziki.
  • Filobutonistyka – hobby polegające na kolekcjonowaniu różnych guzików.
  • W wysokiej klasy odzieży konfekcyjnej stosowane są guziki z rogu bawoła ( w odcieniach: czerni, brązu oraz beżu). W tańszej odzieży stosuje się niezwykle doskonałe imitacje wykonane z poliestru. Niestety, guziki wykonane z tworzywa sztucznego nie są tak trwałe jak te wykonane z naturalnego komponentu.
  • Guziki z masy perłowej wytwarza się z muszli perłopławów, które praktycznie hodowane są w Australii. Guziki z masy perłowej można dostrzec w koszulkach od najlepszych projektantów.
  • Guziki metalowe były elementem wykorzystywanym w mundurach. Wykonane przeważnie z mosiądzu oraz stali. Ubrania cywilne również miewały i miewają guziki metalowe, jednak mają nieformalne znaczenie.
  • Guziki obszyte tkaniną. Guziki premium obszyte jedwabiem stosowane są we frakach i smokingach. Z kolei w marynarkach guziki są obszyte tkaniną, nie zawsze, ale najczęściej tkaniną okrycia wierzchniego.
  • Data 12 XII nie jest przypadkowa. Guziki sprzedawane są tuzinami lub grosami (12 x 12)
  • Muzeum Guzików znajduje się w Łowiczu. Wstęp do niego jest bezpłatny. Muzeum jest kameralne, ale gabloty z guzikami znanych osób budują niezaprzeczalną aurę tego miejsca.

Najlepsze pomysły na dzień guzika w przedszkolu

Aby zajęcia z guzikami były atrakcyjne dla dzieci, warto odpowiednio wcześniej ogłosić zbiórkę guzików w przedszkolu.

  • dzień guzika praca plastyczna – z guzików można wykonać piękne kreatywne prace np: kolarz, wyklejanki, wyszywanki lub bransoletki. Pamiętajcie o kartach z bloku technicznego i kleju lub taśmie dwustronnej do obsadzania guzików.
  • grzechotki. Potrzebne będą przezroczyste plastikowe pojemniki (po suplementach diety) lub pomarańczowe opakowania po zabawkach jajka niespodziani. W pojemnikach można umieścić różnej wielkości guziki, można również dodać ryż lub ekspandowane płatki dla lepszego efektu wizualnego w przypadku przezroczystych pojemników, dla urozmaicenia odgłosów stukania oraz dla obserwacji zachowania się elementów w pojemnikach.
  • sortowanie guzików ze względu na: kolor, wielkość, kształt.
  • matematyka z guzikami. Dzieci układają np: z podobnych do siebie rozmiarem guzików figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt. Można również tworzyć różnorodne kształty jak kwiatuszek, serce czy węża.
  • szukamy guzików jest to zabawa, która wymaga oprócz guzików większej miski i wypełnienia, np. kolorowym ryżem, płatkami, makaronem lub innymi drobnymi elementami, które utrudniają odnalezienie guzika rączką.
  • wyścig guzików to gra wspierająca małą motorykę i koordynację oko-ręka. Do zabawy potrzebujemy guzików, cienkiego sznurka i opcjonalnie kredki. Do jednego końca sznurka przywiązujemy guzik i układamy go na całej długości na dywanie. Na końcu sznurka siedzą dzieci, które rywalizują, najlepiej w parach, o to, kto szybciej nawinie sznurek na kredkę i tym samym przyciągnie do siebie guzik.
  • łowimy guziki. Zabawa na wzór łowimy rybki. Do miski nalewamy wody i wkładamy najlepiej jedynie plastikowe guziki, które następnie dzieci w grupach lub parach łowią szczypcami/plastikową pęsetą. Wygrywa to dziecko, które złowi najwięcej guzików.
  • dzień guzika napis można wykonać wyklejając napis guzikami angażując do tego wszystkie dzieci w grupie jako zakończenie celebrowania dnia guzika.
  • ciepło zimno gdzie jest guzik. Klasyczna zabawa w ciepło-zimno. Jedno dziecko z grupy szuka, a grupa chowa guzik. Następnie dziecko szukające staje w wyznaczonym miejscu startowym i kieruje się szukając guzika, dzieci mają za zadanie prawidłowo go nakierować mówiąc ciepło (że zbliża się do guzika) lub zimno (że oddala się od jego znalezienia).

Powyższe atrakcje na Dzień Guzika to jedynie luźne pomysly, które możecie zaaranżować jeśli tylko się spodobały.

Pytania podsumowanie!

Kiedy jest dzień guzika – 12 grudnia
Światowy dzień guzika. W różnych krajach dzień guzika jest w różnych dniach roku obchodzony np: w USA dzień guzika odchodzi się 16 listopada
Dzień guzika scenariusz przedszkole. zajęcia w przedszkolu lub żłobku zależą od warunków i możliwości pań. Powyżej podałam kilka ciekawych zabaw dla dzieci, które łatwo można zorganizować w przedszkolu, ale także w domu. Do dziś pamiętam jak Z. zobaczyła u babci pudełko guzików, wybrała wszystkie, które jej się podobały i dzień w dzień bawiła się nimi: sortując, segregując, chowając i angażując nas w poszukiwania. Guziki przyćmiły nawet nowo otrzymaną zabawkę od dziadka. Mówię Wam guziki mają moc i automatycznie stają się atrakcyjne w oczach dziecka.

Zdjęcie z pixabay.com

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz