Pizza to ulubiona potrawa nie tylko dorosłych, ale także dzieci, w tym przedszkolaków. Dzień pizzy ba światowy dzień pizzy obchodzony jest 9 lutego nie tylko w pizzeriach i restauracjach, ale także w przedszkolach. Kreatywnych zabaw z motywem pizzy jest mnóstwo. Jedną z nich jest samodzielne wykonanie małej pizzy z ulubionymi dodatkami, serem, szynką, pomidorami, a następnie poprzez jej konsumpcję dzieci doświadczają stymulacji zmysłów dotyku, węchu, smaku i wzroku. Czy to nie jest fantastyczna nauka poprzez zabawę?

Dzień Pizzy ciekawostki

 • Pizza to najpopularniejsza potrawa na świecie. Można ją zamówić praktycznie w każdym zakątku świata.
 • Najpopularniejsze danie na dowóz to właśnie pizza
 • Historia nazwy pizzy Margherita: W 1889 roku szef kuchni Raffaelo Esposito przygotował dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej 3 pizze: „marinara” (z pomidorami), „alla mastunicola” (z serem i bazylią) – te dwie pizze były już bardzo dobrze jej znane. Trzecia wersja pizzy była dla królowej absolutną nowością. Pizza została podana z mozzarellą oraz bazylią. I właśnie ta trzecia okazała się ulubioną królowej. Od jej imienia pizza ta do dziś nazywana jest „margheritą”. Dodatkowo warto zauważyć, bazylia, ser mozzarella oraz sos pomidorowy nawiązuje kolorystycznie do flagi Włoch.
 • Piec do pizzy. Istnieją trzy rodzaje pieców do pizzy; opalane drewnem, elektryczne i mniej popularny piec gazowy. W piecu opalanym drewnem temperatura robocza osiąga 450 – 500 stopni, a pizza pieczona jest przez 90 do 120 sekund nie dłużej. W piecu elektrycznym temperatura pracy wynosi od 400 do 500 stopni, w zależności od modelu. W piecu o temperaturze 500 stopni czas pieczenia pizzy trwa 60 sekund. Dodatkowo taki piec nagrzewa się do tej temperatury od 60 do 90 minut.
 • 13 milionów pudełek pizzy tyle sprzedaje się każdego dnia.
 • Najpopularniejsze dodatki do pizzy to salami, szynka, papryka, pieczarki oraz cebula
 • Najwięcej pizzy w Europie jedzą Niemcy oraz Norwegowie.
 • W 1830 w Neapolu powstała pierwsza pizzeria na świecie. Nazywała się, a raczej nadal nazywa „Antica Pizzeria Port’Alba” gdyż działa do dziś przy Via Port’Alba 18.
 • Japończycy również uwielbiają pizze i mają swoje ulubione dodatki jak ziemniaki, kalmary, bekon oraz majonez!
 • Pizza Hawajska wcale nie została wymyślona na Hawajach, ale w pizzerii w Kanadzie. I co ciekawe skomponował ją Greg, który pracował w owej pizzerii.
 • Dokładnie 41,31 sekund wystarczyło Kanadyjczykowi na zjedzenie pizzy o średnicy 30cm.
 • Największa pizza na świecie (potwierdzona oficjalnie) została przyrządzona w RPA i mierzyła 37,4 metra średnicy. Aby ją przygotować wykorzystano 500 kg mąki, 800 kg sera oraz 900 kg pulpy pomidorowej.

Dzień Pizzy atrakcje i zabawy w przedszkolu

 • Jedną z najlepszych zabaw edukacyjnych i stymulujących zmysły jest zrobienie własnej pizzy z ulubionymi dodatkami, a następnie jej zjedzenie. Można do tego wykorzystać gotowe spody do pizzy ze sklepu biedronka. Dobrym pomysłem jest również rozmowa z paniami w kuchni, czy przygotowałyby ciasto na pizzę, aby dzieci mogły zrobić swoje własne małe pizzerinki. Panie zaś jr upieką w piekarniku i przyniosą na salę dzieciom.

  Jeśli nie macie możliwości i zasobów czasowych, aby zaangażować dzieci do własnoręcznego zrobienia pizzy to warto porozmawiać z Intendentką na kuchni lub od obsługą cateringu, aby w tym dniu na podwieczorek lub drugie śniadanie był kawałek pizzy.
 • Praca plastyczna na dzień pizzy nie musi być skomplikowana, ale dobrze będzie jeśli zaangażuje nie tylko małą motorykę, ale również inne zmysły dzieci. Stworzenie papierowej pizzy z kolorowymi warzywami i realistycznie przypominającymi kawałkami pizzy (trójkątami} jak najbardziej jest do zrobienia.
  Potrzebować będziesz tektury, papieru do pieczenia lub brązowego pergaminu, klej, nożyczki, kredki. papier ksero oraz drukarkę. Przygotowałam również karty pracy dzień pizzy wówczas będzie jeszcze bardziej przyjemniejszy i kompletny.
 • Kolorowanki na Dzień Pizzy to nieodzowny element każdych zajęć w żłobku i przedszkolu. Być może spodobają się Wam zaproponowane przeze mnie na dzień pizzy materiały.
 • Zabawa w kelnera w pizzeri. W sali ustawiamy tor przeszkód: pachołki, hulahop, elementy ze ścieżki sensorycznej. Możesz również przygotować ścieżkę sensoryczną w dużych pudełkach po pizzy. Ułożone na podłodze pudełka wypełnijcie kasztanami, makaronem, kaszą, gąbkami do mycia naczyń, watą i wszystkim, co przyjdzie Ci do głowy. Zabawa polega na dostarczeniu pizzy do stolika, przy którym siedzi głodny klient. Jednak, aby do niego dotrzeć, trzeba idealnie przejść, nie upuszczając pizzy na podłogę. Gdy kelner z pizzą prawidłowo dotrze do stolika, zamienia się rolą i klient przechodzi do kolejki kelnerów, a kelner staje się klientem głodnym pizzy. W tej zabawie użyj zrobionej wcześniej wspólnie z dziećmi pizzy pergaminu/papieru do pieczenia lub pobierz pizze do druku i użyj materiałów do druku równie z tamtej zabawy, aby udekorować.
Pokoloruj cebulę, ser, szynkę, oliwki, paprykę, pomidory, boczek, rukolę i pieczarki kredkami z materiałów pomocniczych. Następnie wytnij i przyklej na pizzy swoje ulubione dodatki.
Wymyśl nazwę dla swojej pizzy. Samodzielnie lub z pomocą nauczyciela napisz nazwę tuż nad pizzą.
Dzień pizzy przedszkole karty pracy:
Pizza do druku pusta bez dodatków: – pobierz
Dzień pizzy warzywa do druku – pobierz
Dzień pizzy warzywa, ketchup, oliwa i szynka do druku – pobierz
Dzień pizzy ser żółty do druku – pobierz

Dzień Pizzy kodowanie

Kodowanie dla najmłodszych to kolejna ciekawa forma zabawy oraz nauki. Zabawy z elementami kodowania wspierają:

 • logiczne oraz analityczne myślenie
 • utrwala naukę kolorów oraz kształtów
 • małą motorykę
 • kreatywne myślenie oraz wyobraźnie
 • spostrzegawczość oraz pamięć

Dzień Pizzy połącz w pary jednakowe obrazki

Zabawa polega na połączeniu w pary jednakowe pizze. Myślę, że na dzień pizzy gra tego typu będzie ciekawą propozycją dla dzieci w każdej grupie przedszkolnej uwzględniając dwa poziomy trudności. W tej grze zaproponowałam monochromatyczne obrazy, aby nie nadwyrężać zbytnio budżetu i nie ponosić kosztów z drukowaniem w kolorze ;O)

Podsumowanie:

 • Kiedy jest Dzień Pizzy 2024 – dzień pizzy przypada na 9 lutego (2024 jest to piątek).
 • Kiedy jest światowy/międzynarodowy dzień pizzy – 9 luty to dzień pizzy z dwoma wyjątkami. 31 sierpnia dzień pizzy jest w Brazyli zaś we Włoszech dzień pizzy jest 17 stycznia.
 • Dzień Pizzy w Polsce – Polacy obchodzą dzień pizzy jak pozostała część ludzi na świecie 9 lutego
 • Dzień Pizzy luty – sporo osób kojarzy, że w lutym obchodzimy dzień pizzy, ale nie do końca pamięta, że jest to 9 lutego. Mam nadzieję, że uda Wam się to zapamiętać.
 • Dzień Pizzy styczeń – jak pisałam wyżej to właśnie 17 stycznia we Włoszech jest narodowy dzień pizzy.
 • Scenariusz zajęć Dzień Pizzy nie będzie już taki straszny w opracowaniu z powyższymi inspiracjami.

 

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

1 Comment

Napisz komentarz