Zmywarka to bardzo wygodne urządzenie, bez którego w dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie kuchni. Dopóki nie miałam thermomixa właściwie nie myślałam o posiadaniu zmywarki. Mam sporo porcelany, którą bałabym się po prostu umyć w zmywarce. Ale ręczne mycie misy oraz noży potrafi przyprawić o ból głowy o czym pisałam we wpisie misa thermomix jak usunąć przebarwienia.

Jak często czyścić zmywarkę

Raz w miesiącu należy dokładnie wyczyścić zmywarkę. Najlepiej wybrać jeden dzień w miesiącu jako dzień poświęcony na ten cel. Pozwoli to zachować regularność i zapewni dłuższą żywotność zmywarki. Warto też zrobić to samo z pralką, o czym pisałam w poście: domowe sposoby na czyszczenie pralki.

Uwaga! Zanim zaczniesz korzystać ze zmywarki przeczytaj sumiennie instrukcję obsługi, aby mieć wiedzę odnośnie programów mycia oraz budowy zmywarki co ułatwi jej pielęgnacje. Wiedza na temat stosowania detergentów jest również zawarta w instrukcji obsługi, a stosowanie się do wskazówek uchroni nas przed wyjmowaniem po cyklu mycia niedomytych naczyń lub ze smugami.

Zmywarka – program mycie wstępne

Warto zwrócić uwagę, czy Twoja zmywarka ma funkcję mycia wstępnego, dzięki któremu zmywarka myje skuteczniej i pobiera optymalną ilość wody na cały cykl zmywania. Pamiętaj, że mycie wstępne odbywa się bez użycia detergentów ponieważ polega on na zraszaniu zabrudzonych naczyń zimną wodą co ułatwia odmaczanie pozostałości po jedzeniu. Dlatego nie warto w myśl ekologicznego mycia rozsypywać detergentu w proszku na dnie zmywarki ponieważ może to spowodować, że detergent zostanie odessany z wodą po zakończeniu programu mycia wstępnego i w kolejnym etapie mycia naczynia będą myte właściwie w samej wodzie. Efektem czego możemy wyjąć niedomyte naczynia ze zmywarki.

Jak dobrze wyczyścić zmywarkę?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że mycie zmywarki to nie tylko mycie jej za pomocą dedykowanego programu, ale przede wszystkim ręczne mycie koszyków/szufladek, wewnętrznych ścianek, uszczelek, filtrów oraz śmigła (dyszy) rozprowadzającego wodę w zmywarce. Niestety nieumiejętne korzystanie ze zmywarki może spowodować, że w dyszach będą gromadziły się resztki jedzenia lub detergentów, blokując swobodny przepływ wody, w tym, co ważne, czystej wody!

Tak wygląda filtr w zmywarce, który nie był myty przez 2 miesiące. A zmywarka pracuje kilka razy w tygodniu. Warto dobrze się przyjrzeć i uświadomić sobie, że dbanie o zmywarkę jest niezwykle ważne, co również bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.

Jak czyścić filtr zmywarki

Filtr zmywarki należy wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą. Jeśli nie pomoże to w usunięciu nieczystości z filtra, należy użyć miękkiej gąbki z płynem do mycia naczyń wymyć filtr i dokładnie spłukać wodą.

Filtr niektórych modeli zmywarek może składać się z kilku elementów, które łatwo umyć osobno jak w przypadku zmywarki Siemens.

Jak wyczyścić zmywarkę sodą?

Jest to o tyle proste, że wybieramy program czyszczenia zmywarki (na pusto bez naczyń) i zamiast kostki do zmywarki lub proszku dajemy sodę oczyszczoną. Warto takie czyszczenie wykonywać raz w miesiącu. Aby odświeżyć filtr, dysze oraz przewody odpływowe.

Zmywarka nie domywa naczyń

Tak naprawdę przyczyn tej sytuacji jest kilka.

  • Źle dobrany detergent do mycia zmywarce.
  • Źle ustawione naczynia: zbyt ciasno ułożone względem siebie lub zbyt wysokie naczynia, które uniemożliwiają prawidłową pracę spryskiwacza/dyszy. Również w tej sytuacji przydaje się znajomość instrukcji obsługi zmywarki, która jasno wskazuje, jak prawidłowo załadować zmywarkę, aby uzyskać optymalną wydajność.
  • Smugi na szklankach ze zmywarki mogą być wynikiem zbyt dużej lub małej ilości nabłyszczana lub soli do zmywarki.
  • Brudna komora zmywarki, brudne filtry zmywarki lub zatkane filtry powodują niedomyte naczynia po zakończonym cyklu zmywania
  • Warto również sprawdzić podajnik detergentu, czy nie został uszkodzony co może przeszkadzać w prawidłowej pracy zmywarki.
  • Uszkodzony elektrozawór pompy myjącej
  • Uszkodzona grzałka, a niestety w zimnej wodzie mimo detergentów trudno dobrze domyć naczynia.
  • Lub najbardziej prozaiczna przyczyna to źle dobrany program mycia.
Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz