Międzynarodowy dzień żyrafy w przedszkolu to wyjątkowe święto, które cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych. W przedszkolach na całym świecie dzieci z niecierpliwością oczekują na ten dzień, który przypada 21 czerwca! Dzień żyrafy w przedszkolu poświęcony jest z jednej strony poznawaniu fascynującego świata żyraf, a z drugiej – rozwijaniu kreatywności i wyobraźni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego warto obchodzić Dzień Żyrafy w przedszkolu oraz jakie korzyści dla dzieci z tego wynikają.

Dzień żyrafy w przedszkolu zabawy dlaczego są ważne?

 • Dzieci uczą się szacunku i empatii wobec zwierząt nie tylko żyraf, co jest bardzo ważne w procesie kształtowania właściwych postaw i wartości. Ponadto, podczas obchodów
 • W dzień Żyrafy dzieci rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię, np. poprzez malowanie obrazów, rysowanie żyraf, czy tworzenie z papieru i plasteliny własnych wersji tych zwierząt. Wszystko to sprzyja rozwijaniu umiejętności manualnych, a także rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci.
 • Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest w celu uczczenia najwyższego zwierzęcia w najdłuższy dzień lub najdłuższą noc (w zależności na której półkuli mieszkasz!) – 21 czerwca – każdego roku!. Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Żyrafy jest fundacja (Giraffe Conservation Foundation).

Zapraszam do dalszej części artykułu, aby poznać więcej korzyści, jakie płyną z obchodów Dnia Żyrafy w przedszkolu, oraz jak można celebrować ten dzień w sposób kreatywny i interesujący dla najmłodszych.

Międzynarodowy Dzień Żyrafy z przedszkolu – 9 ciekawych informacji o żyrafie

 1. Żyrafa jest najwyższym ssakiem lądowym na świecie, osiągająca wysokość nawet 5,5 metra. Długa szyja żyrafy składa się z 7 (siedmiu) kręgów szyjnych, co pozwala na taką imponującą wysokość i dosięganie liście na drzewach nawet na wysokości 6 metrów.
 2. Żyrafy mogą ważyć nawet 1940 kg i w naturalnych warunkach dożywają 15 lat.
 3. Żyrafy mają bardzo długi język, sięgający aż do 45 niekiedy 50 cm.
 4. Żyrafy posiadają jedno z największych serc ze wszystkich zwierząt lądowych, które może ważyć nawet do 12 kg. Serce żyrafy jest konieczne do zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi do mózgu, pomimo dużej odległości między sercem, a głową. Dzięki temu serce żyrafy pompuje krew pod wysokim ciśnieniem, co umożliwia krążenie krwi na duże odległości i zapewnia wyjątkowo efektywny przepływ krwi do mózgu, który jest jednym z największych i najbardziej wrażliwych organów żyrafy.
 5. Mimo swojej olbrzymiej sylwetki, żyrafa jest bardzo eleganckim i zwinny zwierzęciem. Potrafi poruszać się z prędkością od 32 nawet do 56 km/h i skakać na odległość ponad 6 metrów.
 6. Żyrafy to zwierzęta roślinożerne, których dieta składa się z liści, kwiatów i owoców drzew. Z racji swojego wzrostu, żyrafy są w stanie zaspokoić swoje żarłoczne apetyty, docierając do pożywienia, na które inne zwierzęta nie mają dostępu.
 7. Młode żyrafy są nazywane cielętami i mają ubarwienie skóry przypominający siatkę. W ciągu pierwszych kilku godzin po urodzeniu, cielęta żyraf zaczynają chodzić, a po kilku dniach potrafią już biegać. Urodzone ciele żyrafy waży od 50 – 55kg.
 8. Piosenki, filmy, wierszyki o żyrafie: Ze względu na swoją charakterystyczną sylwetkę i przyjazną aparycję, żyrafy często występują w filmach i kreskówkach. Niektóre z bardziej znanych filmów, w których pojawiają się żyrafy to „Król Lew”, „Tarzan” czy „Madagaskar”. jak również żyrafy doczekały się pięknych o sobie piosenek „ŻYRAFA – Śpiewanki.tv„, „Zuzanna Żyrafa
 9. Żyrafa gdy chce się napić wody musi zgiąć swoje kolana i dodatkowo bardzo szeroko rozstawić przednie nogi, jest to szczególnie niekomfortowa pozycja i wykorzystają ją niestety bardzo często atakujący żyrafy drapieżniki. Dlatego też żyrafy to jedne z niewielu zwierząt afrykańskich, które potrafią obejść się bez wody nawet 3 tygodnie.

Światowy Dzień żyrafy w przedszkolu kolorowanki

 • Kolorowanki to świetna zabawa i edukacja dla dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ pomagają rozwijać ich zdolności manualne, koncentrację, wyobraźnię i koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci uwielbiają kolorować i dzięki temu mogą ćwiczyć precyzyjne ruchy ręki, co później przyda im się w pisaniu.
 • Ponadto, kolorowanki związane z danym tematem, takim jak Dzień Żyrafy, pomagają dzieciom lepiej poznać świat i rozwijać ich zainteresowania. Kolorowanie obrazków żyrafy pozwala dzieciom lepiej zapoznać się z wyglądem tego zwierzęcia, a także z jego zwyczajami i sposobem życia.
 • W ten sposób dzieci uczą się poprzez zabawę, a przy okazji rozwijają swoją wiedzę i zdolności. Dlatego kolorowanki są tak popularne w przedszkolach i stanowią ciekawą formę spędzania czasu dla najmłodszych.

Żyrafy w Zoo

Żyrafy są jednymi z najwyższych i najbardziej charakterystycznych zwierząt na świecie, a ich obecność w ogrodach zoologicznych ma wiele celów.

 • Po pierwsze, ogrody zoologiczne, takie jak zoo, pełnią ważną rolę w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Żyrafy Rothschilda są jednym z takich gatunków, a ich obecność w zoo pozwala na zachowanie różnorodności genetycznej populacji oraz prowadzenie badań nad zachowaniem i rozmnażaniem tych zwierząt.
 • Po drugie, zoo to miejsca, w których zwiedzający mogą na żywo obserwować egzotyczne zwierzęta, które zazwyczaj nie występują w Polsce. Widok wysokiej żyrafy, spacerującej swobodnie po wybiegu, może być dla wielu osób niezwykle fascynujący i edukacyjny.
 • Po trzecie, zoo pełnią ważną rolę edukacyjną, pozwalając na poznanie zwierząt i ich naturalnych środowisk, a także ucząc o zagrożeniach, jakie stoją przed różnymi gatunkami zwierząt oraz o konieczności ochrony przyrody.

Warto podkreślić, że zoo są odpowiedzialne za dobre warunki życia zwierząt, a ich wybiegi i karmienie są starannie dostosowane do potrzeb i naturalnych zachowań poszczególnych gatunków.

Światowy Dzień Żyrafy to doskonała okazja, aby odwiedzić z przedszkolakami zoo i zobaczyć piękne i majestatyczne żyrafy!

 

Dzień Żyrafy w przedszkolu pomysły prace plastyczne

Oto dwie propozycje prac plastycznych, które można wykonać z dziećmi w przedszkolu na Dzień Żyrafy potrzebujesz:

 • papier kolorowy A4
 • klej
 • rolki od papieru toaletowego
 • flamastry
Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz