Dzień Kropki obchodzimy 15 września, aby uczcić kreatywność, odwagę i pokazać, że małe rzeczy mogą sprawić wielką radość. Wiecie, co to jest kropka? To taka mała, okrągła plamka, którą możemy narysować na kartce, na dłoni, a nawet na nosie! Tak jak każda kropka jest jedyna w swoim rodzaju, tak i my jesteśmy wyjątkowi!

Międzynarodowy Dzień Kropki co to za święto i dlaczego jest ważne?

Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony 15 września, inspiruje dzieci do wyrażania swojej kreatywności i odwagi. Zainicjowany na podstawie wydanej w 2003 roku książki (The Dots) „Kropka” kanadyjskiego pisarza Petera H. Reynoldsa. Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Vashti, która przy pomocy wspaniałej nauczycielki „od plastyki” odkrywa swoje możliwości dzięki nieśmiało narysowanej kropce.  To właśnie symboliczna kropka przypomina, że nawet najmniejszy początek może prowadzić do czegoś wielkiego. To wyjątkowy dzień, aby podkreślić, że każdy ma w sobie unikalne talenty i wartość, a kreatywność jest ważna dla rozwoju dziecka. Od 2008 roku dzień Kropki obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie.


Dzień Kropki w przedszkolu i żłobku – krótkie wprowadzenie dla dzieci

Dzień dobry dzieciaki! Wiem, że wszyscy z was lubicie zabawy, kolorowanie, rysowanie i tworzenie. A czy wiecie, że dzisiaj jest bardzo wyjątkowy dzień, który nam to wszystko umożliwia? To jest Międzynarodowy Dzień Kropki! Tak, tak, słyszycie dobrze, jest cały dzień poświęcony kropkom! Ale dlaczego kropka jest taka ważna? Kropka może być początkiem wielu rzeczy. Może to być początek rysunku, początek litery, początek naszej przygody z pisaniem czy malowaniem. Każda wielka idea, każde dzieło sztuki, zaczyna się od małego punktu, od kropki! Więc dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Kropki, świętujemy naszą kreatywność, odwagę do tworzenia i początku czegoś nowego. Czy jesteście gotowi, aby zacząć tę przygodę z kropkami?

Międzynarodowy Dzień Kropki przedszkole i żłobek jaka bajka?

Okazuje się, że tego dnia również możecie pokazać dzieciom 3 minutowy fragment bajki The Dots dostępny na Youtube wpisując: The Dot – kropka (lektor PL). Fragment kultowej czytanki został przełożony na barwną animację, która pomoże przedszkolakom przybliżyć ten wyjątkowy dzień w kalendarzu.

Dzień Kropki w przedszkolu i żłobku pomysły na zabawy

Kropkowy Obrazek: Daj dzieciom kolorowe pisaki/flamastry i arkusze papieru z wydrukowanymi kropkami w różnych rozmiarach. Poproś je, aby użyły kropki jako początku ich rysunków. Na przykład, kropka może stać się okiem w rysunku twarzy, kołem w samochodzie, słońcem na niebie i tak dalej. To jest dobra okazja do pokazania dzieciom, jak kropka może stać się początkiem czegoś większego.

Kropka, kropka, kometa!:  Wszystkie dzieci siedzą w kółku, a jedno dziecko chodzi dookoła mówiąc „kropka, kropka” aż powie „kometa!” i dotknie jednego z siedzących dzieci. To dziecko musi wstać i gonić „kometę” dookoła kręgu i spróbować zająć jej miejsce zanim ona usiądzie.

Wielkie Kropkowe Malowanie: Na dużym arkuszu papieru narysuj dużą kropkę. Poproś dzieci, aby wspólnie przekształciły tę kropkę w duży, kolorowy obrazek, dodając swoje własne małe kropki (malowane kredkami, farbami lub plasteliną), linie, kształty i kolory. Na koniec możesz wywiesić to dzieło sztuki w sali, aby przypominało dzieciom o tym, co mogą osiągnąć, kiedy pracują razem.

Kropkowe wyklejanki: Potrzebne materiały: Kartki A4, naklejki w kształcie kropek (lub kolorowe kółka z papieru i klej).
Instrukcje: Tęczowe łuki można również wykleić kropkami – zobacz artykuł o dzień tęczy w przedszkolu, w którym tęczowe łuki są wyklejone głowami misiów, ale nie krępuj się zastąpić ich kolorowymi kropkami.

  1. Daj dzieciom arkusze papieru i naklejki w kształcie kropek lub przygotuj kolorowe kółka z papieru i klej.
  2. Poproś przedszkolaki, aby stworzyły swoje kropkowe obrazy, układając naklejki w dowolny sposób lub przyklejając kółka, tworząc interesujące wzory.

Obraz malowany kropkami: Do wykonania artystycznego obrazka z kropek potrzebne są: farby plakatowe, zaokrąglony pędzelek lub patyczki do uszu oraz linijka szersza niż szerokość namalowanego obrazka. Na kartce papieru dzieci muszą nanieść farby jedynie jako  kropki. Obrazki mogą tworzyć według własnej wyobraźni. Po zakończeniu malowania kropek farbami plakatowymi, należy przesunąć linijkę z góry kartki w kierunku dołu, aby zebrać nadmiar farby.

Kolorowanki na dzień kropki: Kolorowanki są nieodzowną częścią każdego niezwykłego dnia w przedszkolu. Myślę, że to może być fajna kolorowanka z dostojnymi dalmatyńczykami w czarne kropki dla przedszkolaków i dzieci w wieku żłobkowym. Dalmatyńczyki z dużymi i małymi kropkami będą fascynującym wyzwaniem artystycznym. Dzieci mogą używać kredki, flamastry lub plastelinę czarną do tworzenia tych uroczych prac plastycznych na dzień Kropki.  Jeśli spodobał Ci się pomysł pobierz – kolorowanka karta pracy dzień Kropki

Kropkowe wykreślanie: Do gry potrzebna jest kartka papieru formatu A4, kredki i kostka do gry. Narysuj wiele kropek o różnych rozmiarach na kartce papieru, tak naprawdę nie ma to znaczenia. Następnie rzucamy kostką i wybieramy liczbę kropek na kartce. Gramy tak długo, aż ostatnia kropka zostanie zaznaczona.

Wykreślanie kropek to również świetna zabawa dla dzieci warunkach domowych. My bardzo często tak się bawimy, kiedy pogoda za oknem nie dopisuje i nie tylko. To dobra zabawa również w czasie podróży kiedy się dłuży i dziecko się zaczyna nudzić.

Ułóż do pary kropki: Banalnie prosta zabawa dla przedszkolaków, ale mimo wszystko wymaga skupienia oraz znajomości kolorów. Patyczki medyczne (kupisz w aptece) lub patyczki plastyczne, które kupisz w każdym markecie na dziale z akcesoriami plastycznymi. Naklejki kropki (wytnij z papieru kolorowego samoprzylepnego) najlepiej, ale możesz też wykorzystać flamastry i narysować na patyczkach kropki. Zabawa inspirowana już wcześniej proponowaną na blogu drewniane patyczki z obrazkami do pary zobacz koniecznie!

Naklejki wykorzystałam z zeszytu papierów samoprzylepnych „kształty i figury”. Ale równie dobrze możesz wyciąć kropki z kolorowego samoprzylepnego papieru czy namalować flamastrem.

Zgadnij kolor kropki: Zabawa jest banalnie prosta i wymaga jedynie odrobiny kreatywności w wymyślaniu zagadek dla dzieci. Wytnij większe kropki z papieru kolorowego (A3) i rozłóż na dywanie. Można również przygotować zestawy mniejszych kropek dla każdego dziecka. Odpowiadając na zagadkę, przedszkolak musi podnieść ręką kolorową kropkę, która jego zdaniem jest poprawną odpowiedzią na zagadkę. Przygotuj zagadki dla dzieci, aby odpowiedzi były spójne z kolorem kropki.

Aby urozmaicić zabawę można przygotować tematyczne zestawy z zagadkami np.: zwierzęta, owoce i warzywa, przyroda.  Oto kilka propozycji:

  • Jakiego koloru jest banan? żółtego.  Więc dziecko musi wskazać żółtą kropkę.
  • Jakiego koloru jest truskawka?
  • Jakiego koloru jest cukinia, ogórek, pomidor, bakłażan, marchewka, pietruszka, bazylia itp
  • Jakiego koloru jest: niebo, słońce, trawa, liście spadające jesienią z drzew, najbardziej widoczny kolor tęczy,
  • Jakiego koloru jest lis, wrona,  zebra/krowa ( tutaj dziecko powinno wskazać dwie kropki), niedźwiedź polarny, niedźwiedź brunatny
  • Jakiego koloru jest niebo nocą, a jakiego za dnia, możesz również dopytywać o ubiór dzieci w grupie czy przedmioty w sali.

Dzieci mogą wzajemnie siebie wskazywać ( jak w 1 z 10) kto ma udzielić odpowiedzi na następną zagadkę lub kto pierwszy ten lepszy zgłasza się i udziela odpowiedź ewentualnie dzieci mają stanąć koło kropki, której kolor uważają za prawidłową odpowiedź na zagadkę.

Dzień kropki to doskonała okazja do kreatywnych zabaw i nauki. Te zabawy powinny zapewnić wiele radości i pomogą uczcić Międzynarodowy Dzień Kropki. Pamiętajcie, że każda kropka ma swoją historię, a my jesteśmy gotowi na nowe przygody i odkrycia! Bawmy się kropką!

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz