Oobleck to mieszanina dwóch składników, które każdy ma w swojej kuchennej szafce. Skrobia kukurydziana i woda bo właśnie o nich mowa po dokładnym wymieszaniu mogą działać jak ciało stałe i ciecz.

Jak zrobić oobleck?

Do wykonania oobleck potrzebujesz

  • 3 szklanki skrobi kukurydzianej
  • 2 szklanki wody
  • opcjonalnie barwniki najlepiej spożywcze

Jak zrobić oobleck krok po kroku:
Wymieszaj ze sobą mąkę z wodą. Możesz dać 2 szklanki skrobi i 1 szklankę wody lub 4 szklanki skrobi i 3 szklanki wody. Modyfikuj przepis według potrzeb pamiętając, aby zachować prawidłowe proporcje.

Dobra rada od Rolinko! Jeśli chcesz zabarwić oobleck barwnikiem, dodaj go do wody i wymieszaj, a dopiero w następnym kroku dodaj zabarwioną wodę do mąki.

Co to jest Oobleck?

Czy już się domyślacie? Oobleck jeśli nie jest ani cieczą, ani ciałem stały ni mniej ni więcej jest cieczą nienewtonowską! Przy czym przyjęło się, że oobleck robi się wyłącznie ze skrobi kukurydzianej, a ciecz nienewtonowską ze skrobi ziemniaczanej.

Prawidłowo wykonany oobleck to doskonałe doświadczenie naukowe dla dzieci, które pokazuje, jak zmiany ciśnienia mogą zmienić właściwości niektórych materiałów.

Trwałość oobleck

Niestety oobleck po blisko 24 godzinach nie spełnia już swoich magicznych właściwości. Jeśli chcesz w łatwy sposób usunąć oobleck z pojemnika pozostaw go na noc do wyschnięcia. Nazajutrz łyżką lub nożem pokrusz na mniejsze kawałki i wyrzucić do kosza na bio odpady lub kompostownik jeśli do barwienia używaliście barwników spożywczych. Pozostałości w pojemniku spłucz ciepłym strumieniem wody.

Jak się bawić oobleck

Możesz bawić się na wiele różnych sposobów i praktycznie ile głów, tyle pomysłów

  • naciskaj tłuczkiem lub uderzaj młotkiem, aby poczuć solidną gęstość oobleck
  • zanurz sensoryczne zabawki i pozwól dziecku łowić je łyżeczką lub dłonią
  • uformuj twarde kulki w dłoniach, a następnie rozłóż ręce i pozwól, aby oobleck spłynął po palcach

Teraz, gdy wiemy już, że oobleck jest cieczą nienewtonowską, poświęć kilka minut na sprawdzenie, jak ciecz nienewtonowska wpływa na zmysły dziecka. Dowiesz się również, jak zabawy sensoryczne wpływają na nasze dzieci. Polecam przychylne spojrzenie na „brudne zabawy”, które niezaprzeczalnie mają bardziej pozytywny wpływ na rozwój niż kolejna grająca zabawka.

.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz