Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. W Polsce święto ustanowiono na dobre w 2006 roku, natomiast np. we Włoszech dzień ten był obchodzony w kalendarzu już od 1990 roku ze szczególną troską i edukacją wśród dzieci i młodzieży. Nieprzypadkowo dzień ten przypada w miesiącu zimowym, to właśnie dzięki tej dacie wiele organizacji chciało zwrócić uwagę na gorszy los bezdomnych kotów, które niekiedy muszą walczyć o przetrwanie w mroźne zimowe dni, z trudem znajdując schronienie czy posiłek.

Aby urozmaicić wyjątkowy dzień kota w przedszkolu, każde dziecko może być witane po przybyciu do sali kotem pacynką lub pluszową maskotką kotem. Jako nauczyciel ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia – stwórz kociego bohatera dnia. Wizyta Kici Koci w przedszkolu może być również niesamowitym przeżyciem i atrakcją dla dzieci.

Felinoterapia to jedna z form animaloterapii z wykorzystaniem kotów. Spotkania z kotami skierowane są do osób, które potrzebują wsparcia w problemach fizycznych i psychicznych. Jednakże felinoterapia, podobnie jak (kynoterapia) terapia z udziałem psów, zyskuje coraz większą popularność wśród przedszkoli. Jeśli takie zajęcia nie są możliwe w przedszkolu, to może uda się jednorazowo zaprosić terapeutę, który zaproponuje dzieciom atrakcyjne zajęcia z kotem.

Dzień kota ciekawostki

 1. Koty przesypiają niemal 2/3 swojego życia
 2. Miseczka mleka nie jest zalecana dla dorosłych kotów, ponieważ koty tracą zdolność do trawienia laktazy zawartej w mleku, gdy zaczynają jeść pokarm stały. Dlatego podawanie mleka dorosłym kotom może przyczynić się do bólu brzucha, biegunki, a także rozstroju żołądka, wzdęć, a co najgorsze nawet odwodnienia, które bezpośrednio zagraża życiu.
 3. Koci nos jest niezwykle wyjątkowy i niepowtarzalny. Nie ma na świecie dwóch takich samych kocich nosów. Koci nos jest jak nasze linie papilarne, które każdy ma inne.
 4. Koci układ kostny składa się z 230 kości (człowiek ma ich 206), a kręgosłup składa się z 53 kręgów luźno ze sobą połączonych, co sprawia, że kot nie jest zwykle elastyczny.
 5. Koty nie mają obojczyka, więc mogą przejść przez każdy zwężony otwór, jeśli tylko ich głowa się zmieści.
 6. Kocie pazury wygięte są w jedną stronę. Kształt ich umożliwia kotu na zwinną wspinaczkę po drzewach, ale niestety nie będzie potrafił z niego zejść.
 7. Koty pocą się przez poduszki w łapkach. W przednich mają 5 poduszek, zaś w tylnych jest ich 4.
 8. Kocie ucho zewnętrzne koordynuje 32 mięśnie, dzięki którym kot może poruszać każdym z osobna i obracać je o 180 stopni.
 9. Koty są niezwykle wrażliwe na wibracje i drgania, więc potrafią wyczuć trzęsienia ziemi z blisko 20 minutowym wyprzedzeniem.
 10. Wibrysy – kocie wąsy to sposób, w jaki wszystkie koty oceniają, czy dana przestrzeń, otwór, jest dla nich wystarczająco szeroki, by się w nim zmieścić.
 11. Koci język jest bardzo szorstki za sprawą 30 brodawek pokrytych wypustkami z keratyny, które ułatwiają kotom rozgryzać karmę oraz skutecznie się myć.
 12. Serce kota bije od 100 do 160 razy na minutę, czyli prawie dwa razy szybciej niż serce człowieka.
 13. Szczęka kota nie porusza się na boki, dlatego też nie jest w stanie przeżuwać większych kawałków pokarmu.

Ciekawostki o kotach mogą być nie lada gratką dla przedszkolaków, które mają w domu koty, jak i tych, którzy w niedalekiej przyszłości powitają w swoim domu czworonożnego przyjaciela.

Dzień kota praca plastyczna przedszkole

Praca plastyczna w tym dniu to nieodzowny element, aby w barwny sposób uczcić koty. Może to być wyklejanka czy udekorowanie tekturowego talerzyka tak, aby stworzyć kotka wymalowanego następnie ulubionymi kolorami farb. Jak również mogą to być popularne kolorowanki na dzień kota. Moja propozycja na dzień kota kolorowanka kot. Nie jest to skomplikowany kotek, ale jakże uroczy z potencjałem do pokolorowania zarówno kredkami jak i farbami.

Dzień kota kolorowanki do druku – pobierz

Dzień Kota kolorowanki do druku z kotami

Zobacz koniecznie kolorowanki do druku z kotkami. Kliknij na poniższy obrazek i wybierz obrazek z kotem wydrukuj i daj dzieciom, aby nadały kolory kotom.

koty kolorowanki do druku

Youtube na kanale KUKURYKU – piosenki dla dzieci jest fantastyczny tutorial w formie wierszyka do samodzielnego narysowania kotka. Wydrukuj kartkę, aby przedszkolaki mogły namalować własnoręcznie kota.

Dzień kota karta pracy narysuj kota – pobierz

Dzień kota kodowanie

 • Kodowanie to atrakcyjna forma zabawy dla przedszkolaków. Warto przygotować zabawy, które będą rozwijać nie tylko logiczne myślenie, ale również motorykę małą, wyobraźnie, utrwalanie kolorów i wiele więcej. Nie tak dawno przygotowałam plansze do sortowania kolorów w których miłym akcentem jest właśnie kot i miś. Ale równiedobrze zamiast misia może być każde inne zwierzątko lub przedmiot.
 • Kocie Sudoku to fajna zabawa w kodowanie dla najmłodszych. W przypadku dnia kota nie pozostaje nam nic innego jak kodować koty. Poniżej przygotowana plansza z kotami jak również wersja pusta to stworzenia sudoku według własnego pomysłu np: z naklejkami czy odręcznie narysowanymi obrazkami.

Dzień kota wierszyk

 • Doskonałym uzupełnieniem dnia kota będą wierszyki i bajki o kotach, które dzięki rymom jeszcze bardziej przybliżą kocią naturę. Fragment wiersza Nowickiej pozwoli również dzieciom poznać przedstawicieli kociej rodziny. Podczas czytania wiersza warto mieć przy sobie fotografię wszystkich kotów, o których mowa w wierszu. Zaś wierszyk Stefani Szuchowej pozwoli zrozumieć anatomię kota.

„Niesforny kotek” – K. Nowicka (fragment)
Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys – żółty w czarne pasy,
Ryś – przemierzający lasy,
Wdzięczna puma, gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew – król zwierząt płowy
i karakal – kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
małe kotki pokojowe!!!

„Kotek się uczy” S. Szuchowa
Dość już figlów. Nasz kocina pierwszą klasę dziś zaczyna.
Ogon? Ogon jeden mam, policzyłem sobie sam!
Nosek? jeden. Łapką czuję. Teraz uszy porachuję.
Dwa mam uszka! Myję dwa, więc odpowiedź nie jest zła.
Przytulę się do kanapki, będę teraz liczyć łapki
jedna, druga, trzecia, czwarta… Ta odpowiedź piątki warta!
Dość już mam tych kocich psot. Jestem uczeń, a nie kot!

 • Bajka „Nieśmiały kotek” autorstwa Urszuli Kozłowskiej jest ciekawa i wartościowa. Oprócz tego, że bajka ma przyjemną fabułę z morałem, ma również doskonały potencjał do zadawania przedszkolakom pytań na podstawie tekstu. Dzięki temu dzieci ćwiczą pamięć i umiejętność zrozumienia czytanego tekstu.
Nieśmiały kotek bajka
Nieśmiały kotek Urszula Kozłowska
Nieśmiały kotek

Dzień kota zagadki

Zagadki pobudzają wyobraźnię, jak również logiczne myślenie, a także ćwiczą pamięć. Dlatego u nas bardzo często bawimy się w zagadki o różnej tematyce. Spróbuj i Ty jeśli masz taką możliwość. Ale wracając do meritum to zagadki o kotach:

 • Kto ucieka przed kotem i sieje spustoszenie w spiżarni. ? (mysz)
 • Każde zwierzę swój unikalny głos ma. Piesek hau hau wita nas, a kotek? (miau)
 • Często sie myje i śpi na kocyku, a pazurki na drapaku swe pielęgnuje. (kot)

Dzień kota film edukacyjny

Youtube to skarbnica materiałów edukacyjnych i tym razem z okazji dnia kota znalazłam ciekawy film o kocim zachowaniu i o tym jak lepiej zrozumieć swojego pupila. Filmik jest pełen niesamowitych wskazówek jak dbać o kota i jak zrozumieć jego potrzeby i zachowania. Koty, podobnie jak my, również mają swój język, którego używają do komunikowania się nie tylko z innymi kotami, ale również do przekazywania nam komunikatów o przyjemności lub dezaprobacie. Tembr miauczenia jak i jego długość nie jest bez znaczenia. Świadczy on, że w danej chwili kotek jest zadowolony, głodny lub stęskniony za Tobą. Dla młodszych przedszkolaków film edukacyjny o kotach może być nieco przydługi, ale starsze dzieci powinny uznać go za bardzo interesujący. Szczególnie te, które mają kota lub chciałyby go mieć.


Dzień kota zdjęcia

Koty zostały udomowione ponad 9500 lat temu. Aktualnie wyróżniamy blisko 70 ras kotów. O bogatym umaszczeniu oraz różnorodnej długości sierści. Koty długowłose, krótkowłose, a nawet nagie. Mruczenie kotów wycisza i uspokaja kot obok psa to najpopularniejszy przyjaciel człowieka.

Piosenki na dzień kota

Również rytmiczne i miłe dla ucha są piosenki o kotach, które podobnie jak wiersze dają melodyjny wgląd w codzienne życie kotów i ich zwyczaje. Posłuchaj i sam zdecyduj, czy Tobie również podobają się piosenki na Youtube różnych artystów: Janusz Radek – Kot, Śpiewające Brzdące – Kotek czy Śpiewające Brzdące – Kotek i krówka ( choć tu mam wątpliwości co do zasadności piosenki, bo utrwalamy, że koty piją mleko, mimo że nie jest to wskazane). Ale dwie pierwsze są melodyjne bardzo fajne i adekwatne jako piosenki na dzień kota.

Dzień kota cytaty

Ernest Hemingway (amerykański pisarz i dziennikarz)
Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego.

Warren Eckstein (Amerykański behawiorysta zwierząt domowych)
Ludzie, którzy nie lubią kotów, widocznie jeszcze nie spotkali tego właściwego.

Winston Churchill (dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, mąż stanu, pisarz, historyk, laureat literackiej nagrody Nobla)
Kot nadaje domowi duszę.

Roger Caras (Amerykański fotograf przyrodniczy, pisarz, obrońca przyrody i osobowość telewizyjna)
W samej obecności kota jest coś, co sprawia, że samotność przestaje doskwierać.

Podsumowanie:

 • kiedy dzień kota 17 luty dzień kota
 • kiedy jest światowy dzień kota 17 luty międzynarodowy dzień kota
 • dzień kota w Rosji 1 marca
 • dzień kota w Japonii 22 luty
 • dzień kota we Włoszech 17 luty
 • 8 sierpnia międzynarodowy dzień kota w Wielkiej Brytani
Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz