Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest za naśladowanie ruchów precyzyjnych oraz sekwencyjnych. Zapewnijcie dzieciom takie ćwiczenia, aby mogły rozwijać swoje umiejętności grafomotoryczne, a także aktywizować percepcję wzrokową. Poniższy szablon jest właśnie przykładem takiego ćwiczenia. Jeśli nie masz pomysłu lub czasu, aby go stworzyć, zawsze możesz kupić gotowe szablony 3d. Grafomotoryka jest niezwykle cenną umiejętnością, która wzmacnia sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

Grafomotoryka szablony 3d jak zrobić?

Wykonanie jest banalnie proste potrzebujesz jedynie:

  • kawałek tektury
  • nożyk do tapet oraz nożyczki
  • ołówek
  • kartkę z bloku technicznego
  • przeźroczystą taśmę
  • pisak do tablicy sucho ścieralnej
  • dwa klipsy

Na kartonie namalowałam wzory i wycięłam je nożykiem do tapet. Kartkę z bloku technicznego przycięłam na rozmiar tektury. W miejscach szlaczków przykleiłam taśmę przeźroczystą. Klipsami spięłam tekturę z białą kartą i gotowe.

Oczywiście wzory mogłyby być wykonane z większą precyzją, ale niestety moje niedociągnięcia wynikają z kiepskiego nożyka. Jeśli lubisz tworzyć kreatywne zabawy, musisz mieć nie tylko dobre nożyczki, ale i nożyk. Ja właśnie szukam swojego idealnego!

Przy wycinaniu nożykiem warto podłożyć sobie grube czasopismo, aby nie porysować blatu.

Następnie zapraszamy naszego królika do zabawy, wręczając mu pisak wraz ze ściereczką. Markery suchościeralne bardzo łatwo można zetrzeć również wacikiem.

Można również zasugerować malowanie w obu kierunkach od prawej do lewej i od lewej do prawej.
Kiedy Zosi znudziło się rysowanie flamastrem, wpadła na pomysł wypełniania szlaczków pladohem. Bardzo się ucieszyłam z tego pomysłu i aż się zarumieniłam, że sama na to nie wpadłam 😀

Technika wypełniania jest dowolna: kulki jak u nas, można też zrobić z ciasta krótkie wałeczki lub jak kto woli.

Książeczki grafomotoryczne

W księgarniach internetowych możesz nabyć zeszyty ćwiczeń, które usprawnią ćwiczenia grafomotoryczne. Są w atrakcyjnych cenach więc można od razu pozwolić sobie na więcej sztuk. Ćwiczenia grafomotoryczne ułatwiają naukę pisania oraz rysowania. Malowanie kredką po śladzie i tworzenie konkretnego kształtu, przechodzenie przez labirynt to ćwiczenia, które świetnie wpływają na poprawę zdolności manualnych. Dodatkowym atutem jest wspieranie nauki w trzymaniu prawidłowo ołówka/kredki. Nie należy zapominać, że poprzez takie ćwiczenia uczy się również cierpliwości, dążenia do celu i precyzji ruchów (dokładności).

1. Szlaczki i zygzaczki zeszyt 5. Kup TUTAJ
2. Ćwiczę rękę i oko. Kup TUTAJ
3. Bazgraki Emocje. Wielorazowe karty pracy. Kapitan Nauka. Kup TUTAJ
4. Szlaczki dla najmłodszych. Kup TUTAJ
5. Ćwiczenia dla najmłodszych. Grafomotoryk. Kup TUTAJ
Zeszyty ćwiczeń są miedzy 6-8zł zaś Bazgraki Emocje 16,5 zł.

Szlaczki do druku z kolorowanką

Bardzo łatwe szablony dla początkujących dzieci z obrazkami do kolorowania. Zaspokaja potrzebę ćwiczenia małej motoryki, jak również wyciszenia się podczas malowania owoców kredkami. Pierwsza sałatka wymaga od dzieci własnych pomysłów na pokolorowanie owoców, natomiast w drugiej sałatce mamy możliwość oznaczenia kolorem odpowiedniego owocu i dziecko musi pokolorować zgodnie ze wskazówkami.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz