Malowanie i rysowanie jest naturalnym procesem rozwojowym każdego dziecka. 8 miesięczny maluch może już próbować trzymać kredkę całą dłonią i rysować po kartce. Z każdym kolejnym miesiącem jego chwyt będzie coraz pewniejszy, a przede wszystkim poprawniejszy. Rysowanie to świetna zabawa, a także naturalna forma komunikacji. Ponadto wpływa na rozwój mowy, koordynacji oko-ręka, zręczności palców i rozwój osobowości.

Jakie farby wybrać?

Jako pierwsze farby polecałabym te, które są dedykowane do malowania palcami. Mają bezpieczny skład i łatwo się zmywają nie tylko z palców oraz spierają z ubranek. Farbki dla dzieci testowane dermatologicznie, aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo najmłodszych.

Pomysł! Jak zrobić farby w domu! Będziesz potrzebować:

  • duży jogurt naturalny
  • sok np: malinowy, porzeczkowy z buraków
  • liofilizowane zmielone owoce i warzywa
  • ew. świeże owoce truskawki, kiwi, burak ugotowany, papryka żółta
  • Porcje jogurtu zblęduj z owocami/warzywami/sokim uzyskasz kolorowe jadalne farbki. Różnorodność kolorów sprzyja ich nauce.

Dla fanów pląsania palcami w lepkich masach polecam także zrobić ciecz nienewtonowską!

Czym rysować?

  • Naszymi pierwszymi kredkami były małe kredki KOH I NOOR. Były to kredki ołówkowe o 1/2 standardowej wielkości. Kredki tej marki są niezwykle miękkie i łatwo się nimi maluje.
  • Dobrym wyborem będą również kredki świecowe, ale bardzo łatwo je złamać.
  • Mazaki najlepiej wybrać dedykowane dla dzieci od 1 roku życia. Dobrym wyborem będą flamastry na bazie naturalnych barwników łatwo zmywalne z rączek i ubranek. Wybierając flamastry dla dzieci warto dbać o jakość, aby nie zwierały alkoholu, pvc, ftalanów, metali ciężkich oraz innych substancji toksycznych.

Do malowania farbkami

Dziecko rysuje po ścianach

Przyznaję, że nasze ściany w mieszkaniu od ponad 2 lat są solidnie porysowane kredkami począwszy od centralnego wejścia w przedpokoju, po salon i kuchnię. Pierwsza twórczość była wynikiem mojej nieuwagi – skupiłam się na czymś w kuchni, a Małej nagle zabrakło miejsca na papierze i postanowiła przenieść swoją sztukę na ścianę. Solidnych rozmiarów bohomaz właściwie mnie nie zezłościł, a rozczulił. Pewnie tylko dlatego, że będąc dzieckiem zawsze marzyłam o takim artystycznym miejscu w swoim pokoju.

Ściany mieszkania bardzo szybko nabrały nowego, kolorowego wyglądu. Fascynacja artystycznymi malunkami po ścianach jak szybko nastała tak równie szybko się skończyła. Dzięki dwóm ryzom papieru ksero. Nie wiem dlaczego wcześniej na to nie wpadłam. Przyszłoroczny remont byłby znacznie lżejszy i przede wszystkim bez szorowania ścian mydłem malarskim.

Jak oduczyć dziecko malowania po ścianach

  • Wytłumacz spokojnie i bez zbędnych emocji, że malowanie na ścianach nie jest wskazane.
  • kup ryzę papieru, połóż ją w widocznym dla dziecka miejscu. Wytłumacz, że może sięgać po papier zawsze, gdy poczuje chęć malowania. Warto, aby dziecko miało swój dostosowany do wzrostu stolik i krzesło, przy którym chętniej będzie malować.
  • Aby docenić twórczość małego artysty, warto wykorzystać magnesy do przypięcia obrazków na lodówce lub na metalowych drzwiach wejściowych w mieszkaniu.
  • Atrakcyjną formą rozrywki będą również bardziej i mniej zaawansowane graficznie kolorowanki.
  • Skuteczne w odwracaniu uwagi dziecka od malowania po ścianach będą również malowanki wodne, do których wystarczy kubek z wodą i pędzelek.

Zestaw małego artysty ze sztaluga

Od tego roku szkolnego w przedszkolu raz w miesiącu odbywać się będą warsztaty tematyczne, prowadzone przez specjalistów z zewnątrz. To doskonała inicjatywa ze strony dyrekcji w ramach czesnego. Pierwszym warsztatem były warsztaty malarskie. Każdy przedszkolak otrzymał: sztalugę, podobrazie, paletę z farbami, pędzle i szablony na czas trwania zajęć

Ze wstawionych zdjęć z warsztatów widać było, że dzieciom podobały się zajęcia i były bardzo skupione na swoich artystycznych obrazach. Z. spośród szablonów wybrała wróżkę, którą skrupulatnie odrysowała ołówkiem, a następnie pomalowała farbami, dodając niebieski łuk i kwiatek.

Po powrocie widząc jej radość i satysfakcję z wykonanej pracy postanowiłam kupić sztalugi na biurko, podobrazia płytkowe oraz szablony. Niestety nie było tych konkretnych z warsztatów, ale te, które mamy myślę, że na razie też się sprawdzą.

Sztalugi biurkowe są niedrogie. Praktyczne modele można kupić już za 24 zł. Warto wspierać swoje dzieci kreatywnie, aby spędzały mniej czasu przed ekranami telewizorów/tabletów i rozwijały swoją wyobraźnię.

Prezent pod choinkę dla Dziadka i Babci

Obrazy malowane dziecięcą ręką mogą być doskonałym prezentem urodzinowym, jak również świątecznym dla bliskich. Prezent dla dziadka od wnuczki/a, jak również dla babci w postaci obrazu w ramie będzie nie tylko wspaniałą ozdobą na ścianie, ale również bezcenną pamiątką.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz