Niezaplanowane podróże mają w sobie pewną magiczną nutę przygody, szczególnie gdy chodzi o wyjazdy z dziećmi. Czasami najbardziej spontaniczne decyzje prowadzą do najwspanialszych wspomnień. Taki właśnie był nasz ostatni wyjazd na Fuerteventurę – spontaniczny, ekscytujący i pełen niezapomnianych chwil. Już w piątek podjęliśmy decyzję o wyruszeniu na tygodniowe wakacje na tę urokliwą wyspę, a już w sobotę usiedliśmy w samolocie i rozpoczęliśmy naszą przygodę wraz z bliskimi znajomymi oraz dziećmi, tworząc zgrany zespół gotowy na komfortowy odpoczynek i odkrywanie tajemnic Fuerteventury. To właśnie takie chwile, kiedy impulsywność spotyka się z przyjemnością podróżowania, mogą przynieść nam niezapomniane wspomnienia na całe życie.

Niestety nie będzie jednak szczegółowej relacji fotograficznej z każdego odwiedzonego zakamarka, ani z pysznych dań, które jedliśmy, bo telefon odmówił współpracy…. Niemniej jednak mam kilkanaście kadrów i postaram się je ciekawie opisać. Jak również opiszę na koniec swoje spostrzeżenia jak można jeszcze inaczej wykorzystać tygodniowy pobyt odkrywając tajemnice Wysp Kanaryjskich.

Pogoda na Fuerteventura w maju

W maju na Fuerteventurze przywitała nas ciepła, przyjemna pogoda. Była to miła odmiana od pogody, która pożegnała nas w Katowicach w dniu wylotu. Temperatury na wyspie wahały się zazwyczaj między 22 a 25 stopniami Celsjusza. O tej porze roku wyspa oferuje właściwie same słoneczne dni, a słońce może być intensywne, powodując szybkie zaczerwienienie skóry. Dlatego ważne jest, aby stosować dobry filtr przeciwsłoneczny i nosić odzież z ochroną przed promieniowaniem UV, zwłaszcza podczas pobytu na plaży nad oceanem. Lekki wiatr może dodatkowo wpływać na uczucie chłodu, więc cieńsze warstwy odzieży mogą być również przydatne. Ogólnie rzecz biorąc, maj na Fuerteventurze to idealny czas, aby cieszyć się przyjemnymi temperaturami i słoneczną pogodą podczas zwiedzania wyspy.

Lot samolotem, wynajem samochodu oraz nocleg

Bilety lotnicze na Fuerteventure: Podczas podróży na Fuerteventurę mieliśmy okazję lecieć (z Katowic) linią Wizz Air, co było dla mnie nowym doświadczeniem. Co do samego startu, nie odczułam żadnego dyskomfortu ani turbulencji, a sam proces osiągania pułapu był praktycznie nieodczuwalny. To miłe zaskoczenie, biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia z lataniem. Choć osobiście wolę lądowanie od startu, muszę przyznać, że tym mimo długości lotu ponad 5 godzin było spokojnie (kapitan jak drugi pilot byli Polakami). Ponieważ pomysł na wyjazd zrodził się spontanicznie cena jednego biletu wyniosła nieco ponad 800 zł.

Wypożyczalnia aut na Fuerteventura: Samochody wypożyczyliśmy z wypożyczalni Autoreisen (biuro mają na lotnisku tuż przy odbiorze bagaży). 8 dni za niecałe 100 euro. Wypożyczalnia nie wymaga karty kredytowej, można płacić gotówką – jednak flota samochodów, która pozostała do wyboru w czasie, gdy tam byliśmy, nie była imponująca.  Nam przypadł Citroen C3 Aircross, który był słabo wyposażonym samochodem (szyby na korbkę i tradycyjny zamek na kluczyk po stronie kierowcy). Nie wspominając o silniku przez, który wycieczka do latarni morskiej w Faro de La Entallada była niewykonalna na tych szutrowych drogach i wzniesieniach. Ponadto foteliki samochodowe mają już swoje lata jak również podstawki dla starszych dzieci, które nie były na isofix! Współtowarzysze wycieczki mieli Hyundaia i30,  samochód prezentował się znacznie lepiej z wyposażeniem jak również na szutrowych drogach. Jeśli mogę zasugerować to wypożyczalnia Cicar ma znacznie lepszą flotę samochodów, zdecydowanie lepsze foteliki dziecięce, mimo że nadal są one niezgodne z naszymi standardami, ale prezentują się znacznie lepiej. Jedynie należy pamiętać, ze wymagają karty kredytowej. .

Nocleg na Fuerteventura: W Caleta de Fuste wynajęliśmy szeregówkę na 7 nocy za 4 tysiące złotych to bardzo atrakcyjna cena jak na wyspę. Wiele mieszkań na wyspie cierpi z powodu złej konstrukcji jak również drożności systemów kanalizacyjnych, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem, szczególnie w domach szeregowych na poziomie -1 (gdzie zazwyczaj są zaaranżowane sypialnie dla gości wraz z łazienką). Jeśli podróżujesz w większej grupie, może to powodować pewien dyskomfort, dlatego warto wcześniej upewnić się u wynajmującego, czy problem ten nie dotyczy wybranego apartamentu na dłuższy pobyt na wyspie. Garnki i patelnie jeśli nie spełniają Twoich oczekiwań (mocno porysowane np.: patelnie), które są na wyposażeniu, a chcesz przygotowywać posiłki. To nic straconego!!! Na wyspie jest Ikea, która może nie jest tak duża jak te w PL, niemniej jednak są dobrze wyposażone i patelnie już za 5 euro można kupić właśnie tam. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ją później ze sobą do domu.

Plaża w Caleta de Fuste: Playa del Costillo jest piaszczysta, a woda jest bardzo spokojna w porównaniu do innych plaż. Jest to jedna z niewielu plaż, gdzie fale są na tyle spokojne, że często wybierają ją rodziny z dziećmi. Wzdłuż plaży znajduje się dobra infrastruktura gastronomiczna z pysznym jedzeniem. I nam również bardzo podobała się ta plaża ze względu na spokojny i piaszczysty brzeg. Dzieci mogły wygodnie brodzić w wodzie, a także uczyć się pływać pod czujnym okiem rodziców. Pod koniec maja plaża była praktycznie pusta, co czyniło ją cichą i relaksującą. Co ciekawe, kiedy byliśmy w Alicante w styczniu, plaża była znacznie bardziej zatłoczona, nie tylko śmiałkami opalającymi się, ale także tymi w morzu, a było tam zdecydowanie zimniej niż teraz na Fuerteventura.

Popcornowa plaża na Fuerteventura

W temacie plaż nie można zapomnieć o Popcorn Beach, która zamiast piaskiem wyścielona jest kamykami o niezwykle ciekawej fakturze przypominającej popcorn. Te kamyki to właściwie kawałki rafy koralowej do złudzenia przypominające popcorn, które wyrzucane są co jakiś czas z oceanu na brzeg. Plaża jest niezwykle malownicza  i dojechać można do niej z Corralejo 3 km szutrową łagodną drogą. Z roku na rok plaża zdobywa coraz większa popularność szczególnie jako malowniczy obieg do fotografowania. Niestety bardzo surowy wulkaniczny brzeg nie sprzyja komfortowemu odpoczynkowi i pływaniu a oceanie.

W oddali widać brzeg sąsiedniej wyspy Lanzarote

Fuerteventura atrakcje dla dzieci

Oasis Park na Fuerteventurze w mieście La Lajita jest doskonałym miejscem do odwiedzenia z dziećmi, ponieważ oferuje wiele atrakcji, które zapewnią im niezapomniane wrażenia. Nadmienię jeszcze, że byliśmy jedynie tylko w Zoo, ogród botaniczny jak również wejście do lemurów i robienie sobie z nimi zdjęć są za dodatkową i stosownie wyższą opłatą.

  • Oasis Park jest domem dla szerokiej gamy egzotycznych zwierząt, w tym słoni, żyraf, lwów, hipopotamów, kangurów, krokodyli, pingwinów, małp, ptaków czy królików i wielu innych. To świetna okazja, oraz fascynujące doświadczenie spotkać niektóre zwierzęta właściwie na wyciągniecie ręki i móc je nakarmić jedzeniem zakupionym przy kasie biletowej. Pamiętajcie jedynie, aby karmić zgodnie z informacjami umieszczonymi na tabliczkach przy danych zagrodach.

Krokodyle znudzone turystami wolały spać niż wykazywać aktywność. Jeden nawet wietrzył paszczę.
Lamy były dość ciekawskie i podchodziły bardzo blisko pod murek
Żyrafy były niezwykle komunikatywne i przymilały się, aby dostać kawałek marchewki. Dlatego przypominam, że warto kupić w kasie kopertę ze smakołykami, nie jedną, a nawet dwie, zwłaszcza jeśli jest się z dziećmi 🙂

Żyrafy miały fantastycznie zaaranżowany wybieg. A z podestu można było je karmić. Jak poczują smak marchewki na siano nie chcą zwracać uwagę, więc lepiej wybrać warzywa niż sianko. Cena ta sama za kopertę ze smakołykami = 2euro.
Zebry, strusie i gazele

Jeżozwierz
Piękna kaskada tuż przy wejściu do parku.
Przy wyjściu z Oasis Park czeka kolejna atrakcja. Ryby pływające w pięknie zaaranżowanym stawie można nie tylko podziwiać, ale także karmić za 1 euro. Karmnik z kulą do karmienia znajduje się na moście. Wiedz jednak, że jedno euro nie wystarczy, co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę rozmiary niektórych rybek 😉
  • Pokazy i występy: Park oferuje różne pokazy z udziałem zwierząt, które z pewnością zainteresują dzieci. Mogą obejrzeć widowisko z lwami morskimi, przedstawienie dzikiej przyrody na żywo (papugi, węże, agamy) oraz ptaków (sępy, orły itp) . To wspaniałe doświadczenie, które pozwoli dzieciom poznać różne gatunki zwierząt i ich niesamowite umiejętności. To również moment, który pozwoli im nawiązać bliższy kontakt z naturą i zwierzętami. Pokazy odbywają się w określonych godzinach i w obliczonej odległości czasowej, aby umożliwić sprawne dojście. Pokaz ptaków drapieżnych znajduje się w rzeczywistości na dużym wzgórzu, a dotarcie tam wymaga czasu. Po zakończonym pokazie papug i węży zasiedzieliśmy się w kawiarni na lodach, a nie wiedząc jak wymagające jest podejście do ostatniego pokazu dzikich ptaków nieco się spóźniliśmy. Prezentacje i występy są atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Cała aranżacja terenu jest niezwykle imponująca i miła dla oka. 

Między innymi i takie piękne ścieżki, którymi spaceruje się obserwując kangury, małpy, fenki, jeżozwierze i wszystkie inne zwierzęta w parku

  • Mini Zoo: Oasis Park ma również mini zoo, w którym dzieci mogą zobaczyć mniejsze zwierzęta, takie jak króliki, świnki morskie, kozy, ptaki egzotyczne czy żółwie. To świetna okazja, aby dzieci mogły z bliska przyjrzeć się różnym gatunkom zwierząt i zdobyć cenne informacje na ich temat. Podczas naszej przechadzki po mini zoo dostrzegliśmy, żółwia był zraniony w głowę i poruszał się po terenie otwartym kilka metrów od swojej bezpiecznej zagrody. Poinformowaliśmy obsługę, która szybko zawiadomiła weterynarza i żółw zostaw zabrany do lecznicy..

Odwiedzenie Oasis Park na Fuerteventurze jest nie tylko świetną rozrywką dla dzieci, ale także edukacyjnym doświadczeniem, które pozwala im zdobyć wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt i roślin. Park oferuje wiele interakcji z zwierzętami wielbłądami czy żyrafami z których ochoczo korzystaliśmy. Bilety niestety są dość drogie dorośli 38,5 euro, dzieci 4-11 lat 23 euro zaś  dzieci do lat 4 mają wstęp darmowy. Bilety najlepiej kupić  online i dzień wcześniej niż planujesz odbyć wizytę w parku. Bilety zakupione online np: 25.06 nie będą realizowane 25.06 tylko dopiero uprawniają do wejścia 26.06. Informacja o tym dostępna na stronie parku. Do Oasis Park dojedziecie darmowym autobusem z różnych miasteczek jak również można rowerem.

Ajuy wyjątkowe miasteczko z czarną plażą i błękitną wodą.

Playa de Ajuy to urokliwa czarna wulkaniczna plaża, otoczona lazurowymi wodami i dziewiczym wybrzeżem. Jest to miejsce, gdzie znajduje się malownicze miasteczko rybackie. Noclegów w tym miejscu nie ma, więc do Ajuy nie można dojechać autobusem. Aby tam dotrzeć, konieczne jest wynajęcie samochodu. Warto to zrobić, ponieważ oprócz pięknych widoków i uroczych kawiarni serwujących świeże ryby, Ajuy jest znanym miejscem z inną atrakcją – jaskiniami! Wraz z początkiem plaży można zobaczyć kamienistą ścieżkę, która biegnie wzdłuż wybrzeża i prowadzi do jaskiń, zwanych Cuevas de Ajuy. Choć droga nie jest zbyt trudna, wymaga uważności i skupienia, aby się nie potknąć. Widziałam wiele dzieci, pełnych ciekawości i uśmiechu na twarzach,  maszerujących po tej ścieżce. Jaskinie powstały w wyniku erupcji wulkanicznej, a formowanie się komór magmowych było rezultatem spływającej lawy. Obecny wygląd jaskiń jest również wynikiem działania potężnych morskich fal, które wciąż oddziałują na tę część wyspy. Największa z jaskiń, o nazwie Caleta Negra, sięga głębokości prawie 500 metrów.

Do jaskiń nie dotarliśmy, spory tłok na ścieżce oraz fakt, że byliśmy w Ajuy o 12 i słońce świeciło najintensywniej był co najmniej męczący. Ale udało mi się zrobić kilka zdjęć, mam nadzieję, że atrakcyjnych.

Fuerteventura i Lanzarote: Dwa oblicza Wysp Kanaryjskich w jednym wyjeździe

Podsumowując wyjazd na Fuerteventurę, warto zauważyć, że trzy dni to maksymalny okres, który można poświęcić na zwiedzanie tej wyspy. Fuerteventura oferuje wiele atrakcji, takich jak piękne plaże, malownicze krajobrazy i unikalną przyrodę. Jednak po tym czasie można rozważyć wykorzystanie kolejnych czterech dni na wycieczkę promem lub statkiem na sąsiednią wyspę, Lanzarote. Lanzarote ma swoje własne atrakcje, takie jak Park Narodowy Timanfaya i słynną architekturę Césara Manrique. Odkrywanie obu wysp w jednej podróży może być świetnym sposobem na maksymalne wykorzystanie czasu i doświadczenie różnorodności, jaką oferują Wyspy Kanaryjskie. Pamiętaj jednak, że każdy podróżnik może mieć inne preferencje, więc decyzja o czasie spędzonym na danej wyspie powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i zainteresowań. I to rozwiązanie odkrycia Wysp Kanaryjskich w 7 dni jest naszym spostrzeżeniem, które przy większej ilości czasu na organizację wyjazdu niż 12 godzin z łatwością udałoby się zrealizować. Jedyną rzeczą, którą chciałbym dodać, jest to, że jeśli również chcesz zrobić taki plan, musisz wiedzieć, że nie wszystkie wypożyczalnie na Fuerteventurze pozwalają na podróż wypożyczonym samochodem na sąsiednią wyspę. Musisz więc pamiętać, że podobnie jak w przypadku zakwaterowania, powinieneś również wynająć samochód na określony czas pobytu na wyspie.

 

 

 

 

 

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz