Dzień Kredki przypada na 22 listopada i w tym roku jest to wtorek. Kredki to niezwykły przedmiot, który ułatwia dzieciom wyrażanie emocji i ćwiczenie wyobraźni. Dzien Kredki dedykowany jest nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym. Mimo mojego wieku, ilekroć słyszę. Czy będziesz ze mną kolorować? nigdy nie odmawiam. Kolorowanie mnie relaksuje i uspokaja.

Dzień kredki przedszkole

Trzeba jednak przyznać, że gdyby nie przedszkole/żłobek, wiele niestandardowych świąt umykałoby nam na co dzień. Mając dzieci w przedszkolu, często dowiadujemy się o różnych nietypowych świętach, które zostały ustanowione i są celebrowane w placówkach np: dzień pizzy, dzień guzika, dzień przedszkolaka czy światowy dzień pluszowego misia.

Panie nauczycielki w przedszkolu niezwykłe atrakcje i pomysły, bardzo kreatywnie aranżują dzień kredki dla dzieci.

 • Dzień Kredki nie może odbyć się bez piosenki! Najpopularniejsza piosenka na dzień kredki i znana wszystkim jest „Kolorowe kredki”. Zadaniem dzieci jest cierpliwe i świadome słuchanie słów, gdyż na podstawie tekstu zostaną zadane pytania. O czym jest piosenka? co namalowały kredki? w czym noszone są kredki? jakie zwierzęta namalowały kredki? Dobra odpowiedź może być nagrodzona naklejką z kredką, emblematem lub drobnym upominkiem.
 • Dzień kredki zabawy ruchowe. Z kolorowych kartek A3 wycinamy kształty kredek. Następnie ze skrawków papieru wycinamy kleksy odpowiadające kolorom dużych kredek, które rozdajemy dzieciom. Duże kredki kładziemy na dywanie przyklejamy na tablicy i na ścianie. Puszczamy muzykę, a dzieci mają za zadanie swobodnie chodzić po sali, gdy piosenka ucichnie, dziecko musi jak najszybciej znaleźć kredkę odpowiadającą kolorowi trzymanego kleksa.
 • Najdłuższa i najkrótsza kredka. Dzieci mają za zadanie znaleźć wśród swoich kredek najkrótszą i najdłuższą kredkę. Następnie omawiają, którego koloru używają najczęściej, a którego najmniej. Do tej aktywności można opracować pytania np: znajdź przedmiot w sali w kolorze najdłuższej kredki, znajdź za oknem przedmiot w kolorze najkrótszej kredki lub jakiego koloru jest niebo itp. Następnie poproś o ułożenie kredek od najmniejszej do największej lub na odwrót.
 • Plansze z kodowaniem lewopółkulowym.
 • Dopasuj warzywa i owoce. Ułóż przed dzieckiem kredki oraz obrazki przedstawiające owoce i warzywa. Następnie dzieci mają za zadanie dopasować kolor owocu/warzywa do pasującej kredki. Marchewka, pomarańcza do pomarańczowej kredki, pomidor do czerwonej, cukinia do zielonej.

Możliwe, że przydadzą Ci się do realizacji powyższej zabawy kolorowanki kredki do druku ;o)

Dzień kredki przedszkole prace plastyczne, kolorowanki, zabawy

 • Namaluj portret koleżanki/kolegi. Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie. Aby, zminimalizować konflikt o role. Dzieci losują z koszyka kartkę z kolorem np: dziecko czerwone rysuje portret, dziecko zielone jest modelem. Dziecko malujące portret otrzymuje zestaw różnych kredek (kredki woskowe, świecowe, ołówkowe), a drugie dziecko przyjmuje pozę modela i nie może się ruszać. Portret można odmierzać czas poprzez zapętlenie piosenki lub ustawienie taimera na 7 minut.
 • Nauka literek. Wydrukuj napis dzień kredki. Poszczególne literki powinny być pokolorowane wskazanymi w legendzie kolorami kredek.
 • Czym byłby dzień kredki bez kolorowanek? Dniem straconym!!! Kolorowanki na dzień kredki to nieodzowny element wyposażenia biurka nauczyciela przedszkolnego. Dzień Kredki obchodzony jest ze szczególną starannością poprzez tematyczny dobór rysunków do kolorowania. np: przedmioty i zwierzątka namalowane przez kredki z piosenki „kolorowe kredki” będą doskonałym wyborem. Warto również podsunąć dzieciom rebusy do rozwiązywania przy pomocy kredek.
W okrągłym okienko dziecko może namalować swoją twarz lub głowę lwa 🙂

Historia kredki

Historia kredek sięga I wieku naszej ery. Ówczesne kredki były wykonane z mieszaniny wosku i pigmentu. I nie przypominały kształtem naszych obecnych kredek woskowych. Starożytne kredki miały strukturę pasty, którą nabierało się miarką, palcami lub kawałkiem materiału na drewno, kamień lub płótno i malowało się obrazy.

Polska może być dumna z popularnych kredek Bambino, które powstały w fabryce Majewski St. i S – ka. Pierwsze kredki zeszły z linii produkcyjnej w 1889 roku!

Wyróżniamy kredki: woskowe, świecowe, pastelowe (suche, mokre) akwarelowe, ołówkowe

Dzień kredki medale do druku żłobek, przedszkole

Wręczenie zalaminowanych medali z okazji Dnia Kredki to także świetna pamiątka dla przedszkolaków, zwłaszcza tych, które lubią kolekcjonować pamiątkowe medale oraz dyplomy, które otrzymały w żłobku i przedszkolu.

Jeśli podobają Ci się medale do wydrukowania z okazji Dnia Kredki. Napisz krótki komentarz do tego artykułu może czegoś w nim brakuje, uzupełnię to na przyszły rok. A może chcesz skrytykować, śmiało! Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana. Za pozostawienie śladu pod tym artykułem wyślę Ci pdf gotowych do druku medali na adres e-mail podany w formularzu komentarza.

Kolorowanie kredkami zalety

 • wzmacnia sprawność manualną,
 • koordynację wzrokowo ruchową,
 • percepcję wzrokową
 • uczy kolorów
 • umiejętność malowania w liniach

Już od najmłodszych lat dzieci chętnie sięgają po kredki, aby wyrazić swoje emocje i wizje, a także uwolnić nadmiar energii. Malowanie kredkami to praktyczna i cenna umiejętność, której nie trzeba uczyć. Każde dziecko maluje mniej lub bardziej kolorowe obrazki według własnego uznania. Inaczej jest z kolorowankami, które wymagają od dziecka skupienia i pilnowania, by nie wychodziło poza linie. W okresie żłobkowym jak również w pierwszym roku przedszkola trudno oczekiwać od dziecka takich umiejętności. Nie należy więc zniechęcać się, jeśli obrazek niekoniecznie pokoloruje tak, jak powinien. Z kolejnym rokiem będzie znacznie lepiej, aż przyjdzie czas, że dziecko powie ci: tylko nie wychodź poza linie!

Jeśli lubisz tworzyć zabawy dla swojego dziecka, które wymagają użycia kredek to koniecznie sprawdź: fajne zabawy dla dzieci w domu i podróży oraz szablony do grafomotoryki.

Dzień kredki informacje

 • Kiedy jest dzień kredki? przypada w dniu 22 listopada
 • Scenariusz zajęć Dzień Kredki powinien obfitować w całą paletę barw.
 • Międzynarodowy dzień kredki? przypada na dzień 22 listopada
 • Dzień kredki piosenka? „Kolorowe kredki” to najpopularniejsza piosenka i odpowiednia na święto kredki.
 • Dzień kredki 2022? Dzień kredki przypada na wtorek 22 listopada
 • Dzień kredki kolorowanka? Jeśli lubisz celebrować w domu święta nietypowe to kup kolorowanki z ulubionymi postaciami Twojego dziecka. Gwarantuję Ci, że bardzo się ucieszy, a Ty będziesz mieć czas na wypicie kawy.
Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

2 komentarze

 1. Bardzo fajne kolorowanki i doceniam, że są również te, które można wyśpiewać w piosence kolorowe kredki

Napisz komentarz