Witajcie na moim blogu, gdzie każde nietypowe święto czy wydarzenie staje się pretekstem do twórczej zabawy i nauki dla dzieci w przedszkolu i żłobku. Dziś przygotowałam coś specjalnego, bo omawiamy dzień, który pewnie niektóre dzieci z przyjemnością przywitają, a inne z lekkim niepokojem – Dzień Dentysty! Tak, tak, mowa o tym dniu, który na kalendarzu przypada 5 marca. Czy można sobie wyobrazić zabawę związana z wizytą u dentysty? Oczywiście! Zaskoczmy dzieciaków i pokarzmy, że dbanie o zęby może być przyjemne i ciekawe!

Dzień Dentysty w przedszkolu kto wymyślił tę inicjatywę?

Ten nietypowy dzień w kalendarzu został zainicjowany przez Stowarzyszenie Dentystów, którzy postanowili podkreślić znaczenie dbania o zdrowie jamy ustnej poprzez świadomość i edukację. Wspólnie z przedszkolami i szkołami starają się przekazać dzieciom, jak ważne jest regularne mycie zębów, zdrowa dieta oraz regularne wizyty u dentysty.

Ciekawe fakty o dentystach oraz zębach:

 • Zęby człowieka składają się z trzech głównych warstw: szkliwa, zębiny i miazgi. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka i ma około 2 mm grubości.
 • Pierwsze zęby zaczynają rosnąć u dzieci około 6. miesiąca życia, ale mogą również i ciut wcześniej.
 • Dentysta to nie tylko lekarz, ale również specjalista od zdrowia jamy ustnej, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób związanych z zębami i dziąsłami.
 • W przeszłości, zęby usuwano na wiele sposobów, włączając w to uderzanie młotkiem lub wyrwanie zęba za pomocą sznurka.
 • Niektóre kultury wierzą, że wyrwany ząb przynoszący szczęście należy rzucić na dach.
 • Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty oraz regularne stosowanie nici dentystycznej. Mycie zębów regularnie pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł.
 • Przed wynalezieniem nylonowych szczoteczek do zębów, ludzie używali do tego celu włosia zwierząt, a nawet gałązek..
 • Jednym z najstarszych znanych zawodów jest dentysta. Pierwszy znany dentysta żył w Egipcie około 2600 roku p.n.e.
 • Człowiek ma dwa rodzaje zębów – mleczne (dziecięce) oraz stałe (dorosłe).

Dzień Dentysty w przedszkolu pomysły, zabawy i atrakcje dla dzieci

Żłobek i przedszkole to idealne miejsce do świętowania nietypowych dni, które sprzyjają utrwalaniu dobrych nawyków higienicznych u dzieci. Dlatego dobrym pomysłem jest zorganizowanie w tym dniu ciekawych zabaw dla dzieci.

 1. Wizyta dentysty: Jeśli jeden z rodziców dziecka jest dentystą, warto zapytać go, czy chciałby zaznaczyć swoją obecność w tym dniu, opowiadając dzieciom o zawodzie, ciekawych anegdotach, a także przynosząc swoje atrybuty dentystyczne, aby pokazać im, jak prawidłowo myć zęby i jak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na kontrole.
 2. Książeczka o wizycie u dentysty: Przeczytajmy dzieciom książeczkę opowiadającą o wizycie u dentysty. Możemy potem rozmawiać o tym, czego można się spodziewać podczas takiej wizyty i dlaczego jest ona ważna. Zobacz recenzję na blogu Zuzia idzie do stomatologa, która będzie idealną książeczką dla przedszkolaków na Dzień Dentysty.
 3. Piosenki o higienie jamy ustnej: Śpiewanie piosenek na temat mycia zębów i dbania o jamę ustną może być wartościowym sposobem na utrwalenie wiedzy i promowanie zdrowych nawyków żywienia, które wspierają zęby jak również wyszczególnienie jak słodycze przyczyniają się do powstawania próchnicy.
 4. Zabawa w dentystę: Dzieci mogą bawić się w dentystów, udając, że badają zęby swoich pluszaków lub kolegów. Można przygotować plastikowe lusterko, maskę dentystyczną i rękawiczki, aby poczuli się jak prawdziwi specjaliści od zębów.
 5. Malowanie zębów: Dzieci mogą malować zęby na kartce papieru lub na modelach z plasteliny, ucząc się przy okazji, jak ważne jest dokładne mycie zębów.
 6. Zabawy z rolek papieru toaletowego: Z rolek papieru toaletowego można stworzyć modele zębów, które dzieci mogą ozdabiać i „czyścić” za pomocą szczoteczki do zębów.
 7. Układanie puzzle jamy ustnej: Przygotujmy puzzle przedstawiające jamę ustną, zęby i język. Niech dzieci próbują układać je w odpowiedniej kolejności, ucząc się przy okazji nazw części jamy ustnej.

Dzień Dentysty w przedszkolu i żłobku kolorowanka

Kolorowanki dla dzieci z obrazkiem zęba jak również chłopca i dziewczynki trzymającej w dłoni szczoteczkę do zębów mogą być ciekawą atrakcją na zakończenie tego wyjątkowego dnia. Kolorowanie tła wokół białego zęba może być ciekawym wyzwaniem dla przedszkolaków. Można też wyciąć ząb i przykleić go do pracy plastycznej. Pomysłów jest tyle, ile zębów w buzi.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz