Kostki obrazkowe Opowiem Ci Mamo to genialna zabawka, gra edukacyjna, która uruchamia wyobraźnię małego dziecka. Dzięki łatwym i niezwykle wyraźnym obrazkom gra staje się atrakcyjna już dla trzylatków. Poręczna i bardzo praktyczna zabawa angażująca nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Mądre zabawki dla 4 latka?

Jestem więcej niż pewna, że mało skomplikowana gra składająca się z 6 kostek z symbolicznymi wyraźnymi obrazkami przedstawiającymi ludzi, emocje, zwierzęta, wydarzenia i miejsce sprawi, że czas spędzony z dzieckiem będzie radosny i pełen niezwykłych opowieści. Zabawa jest na pozór banalnie prosta: wystarczy rozrzucić kostki na stole/podłodze i opowiedzieć historię zawierającą wszystkie obrazki wskazane przez kostki. Gra fenomenalnie uruchamia wyobraźnię dzieci, dzięki czemu konstruują one ciekawe, czasem nieprzewidywalne historie. Dlatego uważam, że gra opowiem Ci mamo śmiało można zaliczyć do mądrych gier dla dzieci.

Zalety gry:

  • rozwija wyobraźnie, kreatywność, logiczne myślenie
  • słuchając opowiadań innych graczy uczymy się wzajemnie nowego słownictwa
  • wspiera myślenie przyczynowo – skutkowe
  • kostki nie zajmują dużo miejsca, a przechowywane woreczku zmieszczą się w dziecięcym plecaku czy damskie torebce.
  • świetnie się sprawdzi jako gra podróżna dla dzieci

Opowiem Ci mamo gra edukacyjna moja opinia

Kostki wykonane są z drewna pokryte są białą farbą, a na każdym boku naklejone są czarnobiałe obrazki. Kostki są optymalnej wielkości i wagi. W opakowaniu znajduje się też instrukcja obsługi. Gra znakomicie się sprawdzi jako prezent na urodziny, Mikołaja lub bez okazji. Cena gry jest również jej ogromnym atutem. Dlatego też wybierając się w gości zamiast kupować słodycze sięgnij po taka grę z pewnością ucieszy nie tylko rodziców, ale przede wszystkim dzieci.

Obrazki na kostkach nie mają jednej ścisłej formy, np: chmury deszczowe, pada deszcz, pustynie egipskie czy piramidy na pustyni. To tylko luźne propozycje, ale chciałam zobrazować, jak można interpretować obrazki. Gra właściwie nie jest taka łatwa jak się może wydawać i wymaga od graczy skupienia i błyskotliwości.
Obrazek telefonu oraz chmur deszczowych jest niezbyt precyzyjnie wykonany, nie mniej te niedociągnięcia można przyjąć z przymrużeniem oka.

Wydawać by się mogło, że rzucanie kostkami i tworzenie historyjek na podstawie obrazków znajdujących się na ich górnej ściance to jedyna forma zabawy. Nic bardziej mylnego: gra oferuje nam co najmniej trzy warianty rozgrywki o różnym stopniu trudności dostosowane do umiejętności i wieku dziecka.

Dla czterolatków w obecności opiekuna gra będzie niezwykle przyjemną rozgrywką do tworzenia ciekawych i kreatywnych opowieści. Wystarczy, że rzuci kostki na dywan, zastanowi się chwilę i zacznie opowiadać to co widzi na obrazkach. Gra na tym etapie jest dedykowana dla jednego gracza, ale wiadomo, że najlepiej gra się w nią więcej osób, a szczególnie z rodzicem. Uniwersalność gry nie daje górnej granicy wieku graczy i co jest w niej fantastyczne to fakt, że dzieci mogą grać zarówno z rówieśnikami, jak i rodzicami czy dziadkami. Uwierzcie, czas spędzony przez maluchy z seniorami rodu będzie najpiękniejszym prezentem, jaki można podarować.

Starsze dzieci, które potrafią pisać, również mogą się fantastycznie bawić przy tej grze. Gra nie ogranicza liczby graczy, aby dobrze się bawić przygotujcie tyle kartek i długopisów ilu jest graczy oraz minutnik do odliczania czasu gry. Rozgrywka polega na rzucaniu kostką następnie przyglądaniu się przez chwilę obrazkom i na znak startu i uruchomieniu timera (gracze sami decydują czy będzie to 3 – 4 minuty) w tym czasie muszą napisać opowiadanie na podstawie obrazków z kostki z jak największą ilością słów. Które po upływie czasu zostaną podliczone i punktowane.

Jak rozwijać mowę dziecka?

Rozwijać mowę dziecka możesz na wiele sposobów. Zanim kupiłam grę od multigra Opowiem Ci mamo (na Mikołaja), bawiliśmy się w opowiadanie historii, korzystając z kolorowych fiszek do języka angielskiego. Wybieraliśmy 4-5 kart i kładliśmy je przed sobą, by na bieżąco wymyślać historie. Pisząc to, chcę zwrócić uwagę, że dobra zabawa motywująca dzieci do rozwijania mowy, kreatywności, a także wspólnego spędzania czasu nie wymaga profesjonalnych zabawek, choć w pierwszej chwili zawsze jest fajniejsza, nie da się zaprzeczyć. Wszyscy lubimy otaczać się ładnymi, ciekawymi przedmiotami, a dzieci zabawkami. Jednakże w dzisiejszej dobie konsumpcjonizmu warto się zatrzymać i zamiast impulsywnie kupować kolejną zabawkę, kupić taką, którą na pewno będziemy mogli się wspólnie bawić z dzieckiem i nie trafi tuż po rozpakowaniu jako kolejny nudny podarunek zbierający kurz i zajmujący miejsce w pokoju dziecięcym.

Jak się bawić z dzieckiem, aby rozwijać jego mowę

Jeśli nie stać Cię w tej chwili na zakup gry, możesz z łatwością wykonać ją samodzielnie niewielkim kosztem. Potrzebna będzie biały lub kolorowy blok techniczny, kredki/mazaki lub naklejki z prostymi obrazkami oraz nożyczki do cięcia. Z bloku technicznego wytnij 30-40 kwadracików (5x5cm) i namaluj na nich proste symbole. Potasuj karty z obrazkami i połóż je obrazkami do dołu na stole. Gracze losują 4-5 obrazków, kładą je przed sobą i opowiadają magiczne przygody.


Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz