Dzień Marchewki w przedszkolu obchodzony jest 4 kwietnia. Warto wspomnieć, że pierwsze obchody Dnia Marchewki odbyły się w 2003 roku. W tym roku będziemy celebrować okrągłą rocznicę. Z biegiem lat Dzień Marchewki obchodzony jest w coraz większej ilości krajów. Marchewka to niezwykle wdzięczne w kuchni warzywo, z którego można stworzyć zarówno pyszny deser, jak i wytrawne danie. Popularyzacja marchewki w przedszkolach to przede wszystkim doskonała okazja do wyjaśnienia wartości odżywczych marchewki, bo jak się okazuje, mimo słodkiego smaku, nie zawsze jest ona lubiana przez dzieci.

Dzień Marchewki ciekawe informacje

 • Jako warzywo korzeniowe, marchew jest najbardziej popularna w naszym kraju w kolorze pomarańczowym. Ale istnieją jadalne marchewki w następującym kolorze: czarny, fioletowy, biały, żółty i czerwony.
 • EU produkuje się 6 mln ton marchewek rocznie
 • duże spożycie marchwi, np. poprzez codzienne picie soków, może zmienić skórę ciała na pomarańczową. Wszystko to za sprawą karotenoidów.
 • W Portugalii marchewka uznawana jest jako owoc, ponieważ robią z niej dżemy.
 • Marchew najbardziej popularna jest w Afryce Północnej, Europie oraz Azji.
 • Popularność marchewki sięga starożytnych Chin, gdzie uprawiana była z sukcesem biała odmiana
 • Dopiero zaś XVII wieku za sprawą Holendrów mamy odmianę pomarańczową.

Dzień Marchewki w przedszkolu zabawy

Właściwie nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę! Scenariusz zajęć w tym dniu może być różnorodny i ile głów (nauczycieli), tyle pomysłów i zabaw dla dzieci.

 • Ciekawym elementem tego dnia może być prośba do rodziców, aby w dzień marchewki ubrali swoje dzieci na pomarańczowo. Można też uczcić inne odmiany marchewki: żółtą, fioletową, czarną, czerwoną czy białą. I zaproponować rodzicom, aby ubrali swoje dzieci w ubranka innej odmiany marchewki. Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie zapamiętać, że marchewki są nie tylko pomarańczowe, ale występują też w innych kolorach i są równie smaczne i jadalne. Na podstawie kolorowych ubrań dzieci można zrobić plebiscyt, której marchewki było najwięcej.
 • W tym dniu, jeśli jest okazja, można wspólnie z dziećmi przygotować sok marchewkowy z jabłkiem. Przedszkolaki jeszcze lepiej poznają fakturę, zapach i smak marchewki. Przekonają się też, że marchewka, mimo swojej twardości, ma w sobie dużo soku.
  – Warto w tym dniu omówić warto odżywcze marchewki, że codzienne jej spożywanie na ciepło czy na surowo to znakomita profilaktyka przeciw próchnicza oraz doskonale wpływa na wzrok, odporność i funkcjonowanie brzuszka.
 • Słuchanie wiersza Jana Brzechwy „Marchewka”. W wierszu oprócz bezczelnej i pyskatej marchewki występuje wiele innych warzyw: koperek, sałata, brukiew, pomidor. Przy pomocy obrazków tych warzyw można jednocześnie sprawdzić czujność i słuchanie ze zrozumieniem. Dzieci powinny wskazać na warzywo podnosząc obrazek, gdy jest ono wymienione w wierszu.
 • Dzień marchewki bajka na Youtube! Tak, tak w tym dniu dzieci mogą obejrzeć bajkę „Kajtuś sadzi marchewki” lub wysłuchać rytmicznej piosenki „Marchewkowy pasztet”
 • Dzień marchewki kolorowanka. Kolorowanki to obowiązkowy element każdego wyjątkowego dnia w przedszkolu. Nic więc dziwnego, że w dniu marchewki na stołach dzieci pojawi się piękna marchewkowa grafika do ozdobienia. Za pomocą plasteliny, farb, kredek, naklejek czy kolorowego piasku. A kiedy dzień marchewki dobiega końca w przedszkolu warto prace plastyczne zawiesić na tablicy, aby również rodzice mogli zobaczyć i przypomnieć obie jak wiele dobrego oferuje marchewka.
  Poniżej moja propozycja na łatwą kolorowankę z elementami kodowania!
 • Głodny królik: Wspaniała zabawa dla dzieci! Wzmacnia spostrzegawczość, koordynację oko-ręka, a także cierpliwość. Oczekiwanie na swoją kolej w rzucaniu kostką i ekscytacja, którą marchewką tym razem nakarmi królika, to nie lada gratka dla przedszkolaków.

Dzień marchewki dekoracje sali to niekiedy wyzwanie dla nauczycieli. Jednakże szybkim sposobem można wykonać plakat czy inne ozdoby. Które przywieszone na tablicy będą miłą niespodzianką dla przedszkolaków. Plakat na dzień marchewki nie musi być skomplikowany. Z pomarańczowego brystolu wyciąć marchewkę z zielonego natkę, całość sklepić taśmą.

Dzień Marchewki – podsumowanie

Dzień Marchewki kiedy: 4 kwietnia dzień marchewki
Dzień Marchewki kubuś: Jeśli w przedszkolu nie ma sokowirówki lub wyciskarki, aby dzieci mogły wspólnie z nauczycielem zrobić sok pełen witamin i minerałów wykorzystując marchew, jabłka i np. banana. Można sięgnąć po gotowy sok z kubuś. Trzeba jednak zwrócić uwagę na skład i mimo mojej wielkiej sympatii do soków w szkle, tym razem muszę zaznaczyć, że soki z w plastikowych butelkach z dziubkiem nie mają dodatku sztucznych aromatów, dlatego będą lepszym wyborem dla dzieci.
Dzień Marchewki w szkole: podobnie jak w przedszkolu dzieci szkolne obchodzą dzień marchewki 4 kwietnia.
Dzień marchewki puzzle:

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz