Rosnące ceny energii elektrycznej stają się nieuniknione. Stoimy w obliczu największego kryzysu energetycznego ostatnich dziesięcioleci. Globalny niedobór zasobów energetycznych, a także przedłużające się okresy suszy dodatkowo pogarszają i tak już trudną sytuację. Rachunki za prąd mogą zrujnować kieszenie wielu z nas, dlatego naucz się kilku nawyków, które pozwolą Ci zmniejszyć zużycie prądu, a tym samym codzienne koszty utrzymania.

Dlaczego warto oszczędzać prąd w domu?

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przynosi korzyści dla nas i dla środowiska! Przede wszystkim poprzez mniejsze zapotrzebowanie na gaz, ropę czy węgiel. W ślad za tym idzie zmniejszona emisja dwutlenku węgla i innych substancji chemicznych, które nie są obojętne dla środowiska.

Duże prawdopodobieństwo wprowadzenia przez rząd okresowych przerw w dostawie prądu tzw. blackout. Jak również rosnąca cena energii to kolejne argumenty, aby zacząć kontrolować zużycie energii w gospodarstwach domowych w celu obniżenia miesięcznych opłat.

Dodatkowo dobrobyt uśpił naszą czujność i przyzwyczaił nas do tego, że prąd zawsze był i będzie w gniazdku. Nic bardziej mylnego, zaś:

  • podświetlane witryny meblowe, podświetlane lusterka w łazience
  • oświetlona mocnymi lampami garderoba
  • oświetlenie schodowe
  • nadprogramowe ozdobne lampiony, lampy w domu i ogrodzie
  • mnóstwo gadżetów elektronicznych ułatwiających codzienność

Choć upiększają nasze otoczenie i ułatwiają codzienne życie, to niestety w obliczu kryzysu energetycznego stanowią spore obciążenie dla systemu energetycznego i Twojej kieszeni. Mądre gospodarowanie prądem jest ekologiczne!

Jak oszczędzać prąd na co dzień?

  1. Wyłącz światło! Zwyczaj gaszenia światła po wyjściu z pomieszczenia jest niestety wielokrotnie ignorowany przez domowników. Nawyk wyłączania światła warto stosować nawet jak wychodzimy jedynie na chwilę z kuchni czy pokoju.
  2. Korzystaj ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe. Jeśli jesteś w trakcie budowy domu lub remontu obecnego domu, zaprojektuj swoje pokoje tak, aby uzyskać jak najwięcej światła dziennego. Unikaj ciężkich zasłon zaciemniających. Wybierz rolety, które łatwiej kontrolują promienie słoneczne.
  3. Gotuj posiłki pod przykryciem. Gotowanie wody na kaszę, makaron, a także inne dania pod przykryciem zmniejsza zużycie energii nawet do 30% i przyspiesza sam proces gotowania. Kupuj garnki i patelnie idealnie dopasowane do średnicy pola grzewczego.
  4. Regularnie odkamieniaj czajnik. Aby skutecznie, ekologicznie i bezpiecznie odkamienić swój czajnik, sięgnij po kwasek cytrynowy. Osad wapienny na dnie i bokach czajnika wydłuża czas gotowania.
  5. Oświetlenie punktowe. W pokojach i kuchni zastosuj oświetlenie punktowe. Zamiast oświetlać pomieszczenie jedną mocną żarówką, w miejscach, w których wykonujesz konkretne czynności, umieść lampy ze słabszym źródłem światła i wybieraj żarówki energooszczędne.
  6. Włączaj pralkę, zmywarkę i suszarkę do ubrań pełną! Wykorzystując pełne załadowanie tych sprzętów gwarantujesz zmniejszenie zużycie prądu. Ponadto minimalizujesz ilość cyklów pracy. Pamiętaj, aby systematycznie czyścić filtr w pralce jak również suszarce bębnowej przy wymienniku ciepła, aby optymalizować płynną pracę urządzenia.
  7. Ustaw lodówkę z dala od kuchenki oraz źródła ciepła (grzejnik). Niska temperatura otoczenia sprawia, że urządzenia chłodzące pobierają mniej prądu. Dodatkowo dbaj o lodówkę i zamrażarkę, regularnie ją czyść i nie dopuszczaj do oblodzenia półek w zamrażarce. Niestety, warstwa lodu zwiększa zużycie prądu.
  8. Wybierz oświetlenie solarne do ogrodu. Optymalizując oświetlenie w swoim domu, nie zapomnij o oświetleniu w ogrodzie, które wcześniej było zasilane energią elektryczną. Wybierając oświetlenie solarne, Twój koszt to jedynie zakup lamp! Dodatkowo ustaw czujniki ruchu przy drzwiach wejściowych i kluczowych punktach w ogrodzie. Dzięki temu światło będzie się włączać tylko wtedy, gdy będziesz go potrzebował.
  9. Wyłączaj sprzęt elektroniczny, którego nie używasz. Pozostawienie sprzętu w trybie stand-by to niezwykle wygodne, ale niestety i pożerające prąd. Dlatego jeśli wiemy, że nie będziemy grać na konsoli czy komputerze lub oglądać TV przez dłuższą chwilę, warto je wyłączyć.
  10. Kup miernik prądu. Miernik kontroluje pobór prądu, a także obciążenie sieci. To niewielkie urządzenie ułatwia codzienne życie i dba o efektywność zużycia prądu. Dodatkowo poinformuje Cię, gdy sieć osiągnie granicę swojej przepustowości, abyś mógł odłączyć sprzęt, który nie jest używany.
  11. Zainstaluj fotowoltaikę. Założenie paneli słonecznych to niezwykle kosztowny, ale przyszłościowy projekt, który ułatwia przystosowanie domu do bycia samowystarczalnym. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, że aby w pełni wykorzystać fotowoltaikę na czas przerw w dostawie prądu z sieci, należy posiadać agregat prądotwórczy, który jest niezbędny do działania inwertera fotowoltaicznego.
  12. Listwy zasilające. Doskonale się sprawdzą w kuchni, łazience, biurze oraz salonie. Podłącz do listwy zasilającej sprzęty: TV, dekoder, głośniki zaś w biurze, komputer, skaner, drukarka i wyłącz je jednym kliknięciem, a następnie możesz lecz nie musisz odłączyć listwę z gniazdka.
  13. Kupuj sprzęt wyłącznie o wysokiej klasie energetyczności. Kupując nowy TV, odkurzacz, czajnik, lodówkę, pralkę czy zmywarkę wybieraj sprzęt wyłącznie o klasie energetycznej A++.
  14. Wyjmuj ładowarkę z gniazdka. Po zakończeniu ładowania telefonu wyjmij również ładowarkę z gniazdka. Jeśli pozostawisz ładowarkę w gniazdku od telefonu lub komputera, będzie ona nadal pobierać prąd, mimo że nie jest podłączona do urządzenia.
  15. Zawory termostatyczne na grzejniki. Nie przegrzewaj swojego domu i kontroluj temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki zaworom możesz ustawić indywidualną temperaturę dla każdego pomieszczenia w domu. Instalując zawory termostatyczne na grzejnikach masz gwarancję zmniejszenia rachunków za gaz, a także za prąd, ponieważ kotły gazowe CO zasilane są energią elektryczną. Pamiętaj, że optymalna temperatura w sypialni to 19 stopni. W kuchni również możesz obniżyć temperaturę na grzejniku. Wspieraj swoją odporność i nie przegrzewaj mieszkania.

Nie zasłaniaj grzejników meblami! Wysoka temperatura z kaloryfera nie tylko pogarsza jakość mebli, ale także ciepło nie rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.

  1. Włącznik światła. Wybieraj tradycyjne proste, ale eleganckie modele włączników bez świecącej diody.
  2. Sprawdź szczelność okiem i drzwi. Sprawdź stan uszczelek w swoich oknach, a także w drzwiach wejściowych. Pamiętaj również, że okna PVC posiadają regulację zima/lato. Regulacja okien zima lato jest niezwykle ważna, aby nie zwiększać strat ciepła w zimie. Regulacja okien jest szybka i można ją wykonać samodzielnie.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w domu

Myślę, że wątpliwości w kwestii po co oszczędzać prąd rozwiałam i wskazałam jak niewiele trzeba, aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Obecne dość niestabilne czasy zapowiadające realne przerwy w dostawie prądu są nagłaśniane również w innych krajach europejskich. Przykładem może być Francja, która wydawać by się mogło, że z racji posiadania elektrowni atomowych jest najbardziej stabilnym i bezpiecznym krajem w Europie. Niestety z 56 reaktorów jądrowych ponad połowa została wyłączona ze względu na pojawienie się specyficznej korozji na rurociągach reaktorów. Są też rutynowe kontrole z powodu planowanych wymian paliwa jądrowego. Więc kwestią nie kiedy, ale jak oszczędzać prąd elektryczny w domu, aby w obliczu prawdziwego kryzysu energetycznego wyjść z niego jak najłagodniej. Dzięki nabyciu umiejętności obserwowania siebie i swoich nawyków jak również planowania zużycia energii elektrycznej może tym samym przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd.

Hiszpanie mają specjalną aplikację RedOS, która ułatwia im optymalizację kosztów energii elektrycznej poprzez planowanie konkretnych czynności, takich jak pranie czy nastawianie zmywarki zgodnie z najniższą w danej godzinie taryfą elektryczną.

Podsumowanie:

Oszczędzać prąd po angielsku – save electricity

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz