28 września to szczególny dzień w kalendarzu nietypowych dni, gdyż w Polsce obchodzimy Dzień Jabłka. Warto również wiedzieć, że w kalendarzu można znaleźć datę 21 października, kiedy to w Wielkiej Brytanii i innych krajach na całym świecie obchodzony jest Dzień Jabłka. Statystyki pokazują, że większość z Nas lubi jabłka. Są słodkie, chrupiące i pełne witamin. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzą jabłka, jak rosną i jakie mają zdrowotne korzyści? Dzisiaj będziemy to odkrywać, a także bawić się w wiele zabaw związanych z jabłkami!

Dzień Jabłka przedszkole i żłobek kilka faktów o jabłkach

 • W odniesieniu do 21 października to właśnie tego dnia w 1990 roku brytyjska organizacja Common Ground ustanowiła światowym dniem jabłka. Jak wyżej wspomniałam w Polsce bardziej przyjęła się data 28 września, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby obchodzić w przedszkolu/żłobku to smaczne święto w którym miesiącu się chce.  Ponadto celebrowane jest nie tylko dla uhonorowania tych popularnych owoców, ale również jako symbol różnorodności.
 • Jabłka są jednymi z najstarszych uprawianych owoców na świecie. Istnieją od ponad 4 tysięcy lat
 • Wiele odmian jabłek pochodzi z Azji, a Chińczycy byli jednymi z pierwszych, którzy zaczęli sadzić jabłonie.
 • Jabłka są jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Istnieje ponad 7,500 odmian jabłek, które różnią się kolorem, smakiem i kształtem.
 • W jednym średnim jabłku jest około 4 gramów błonnika. Błonnik jest ważny dla naszego zdrowia, ponieważ pomaga nam w trawieniu. Ponadto jabłko obfituje w witamine C i przeciwutleniacze, co pomaga nam być zdrowymi i silnymi.
 • Prawie 70% amerykańskich jabłek jest produkowanych w stanie Waszyngton, który jest uważany za stolicę jabłek w Stanach Zjednoczonych.

Dzień Jabłka w przedszkolu atrakcje: bajki, wierszyki i piosenki

Czytanie dzieciom wierszy i bajek o jabłkach w Dniu Jabłka ma wiele wartościowych aspektów edukacyjnych i emocjonalnych:

 1. Edukacja o jabłkach: Wiersze, bajki, tematyczne ulotki są doskonałym narzędziem do przekazania dzieciom ciekawostek, faktów i informacji na temat jabłek. Dzięki temu mogą dowiedzieć się o różnych odmianach, właściwościach odżywczych, historii i sposobach ich uprawy.
 2. Rozwijanie zainteresowania literaturą: Kontakt z książkami i opowieściami rozwija u dzieci umiejętność słuchania, językowe oraz wyobraźnię.
 3. Zachęta do kreatywności: Czytając informacje o jabłkach, dzieci mogą poznać różnorodność form literackich i zainspirować się do własnej twórczości. Mogą rysować, malować lub pisać własne opowiadania o jabłkach
 4. Nauka wartości moralnych: Wiersze i bajki często zawierają pouczające i wartościowe treści. Przez opowieści o jabłkach możemy przekazać dzieciom wartości takie jak zdrowy styl życia, dbanie o naturę, szacunek do jedzenia lokalnych owoców i pielęgnowanie różnorodności w przyrodzie.
 5. Pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny: Wiersze i bajki mogą wywoływać różne emocje, od radości i śmiechu do refleksji i wzruszenia. To pomaga w budowaniu emocjonalnej inteligencji u dzieci.
 • Entliczek – Pentliczek – Jan Brzechwa (wiersz)
 • Królewna Śnieżka (baśń z motywem jabłka)
 • Bajka o jabłkach – Tajemnicza Kuchnia ( minutowa animacja o jabłkach na Youtube)
 • ALFABET warzywno-owocowy ( Piosenka na Youtube)
 • Uważaj! Jabłko niszczy inne owoce ( materiał od Nauka. to Lubię na youtube – filmik do poszerzenia wiedzy i faktów astronomicznych o jabłkach dedykowany bardziej dzieciom szkolnym i nauczycielom)

Międzynarodowy Dzień Jabłka w przedszkolu i żłobku pomysły na zabawy

Tworzenie jabłkowych buziek: Dzieci otrzymują plasterki jabłek, rodzynki, plasterki marchewki  i inne smaczne przekąski. Mogą używać tych składników, aby stworzyć „twarze” na papierowych talerzykach. To jest świetna zabawa dla dzieci, które uwielbiają bawić się jedzeniem!

Jabłkowy bieg: Dzieci podzielić na dwie drużyny – stają jedno za drugim. Pierwsze dziecko z jabłkiem (można wykorzystać z zestawu owoców do zabawy) na głowie lub na drewnianej łyżce. Musi dotrzeć do punktu B, nie upuszczając jabłka. Jeśli jabłko spadnie, muszą wrócić do początku i zacząć od nowa, jeśli dotrą do punktu B bez upuszczenia jabłka, wracają już swobodnym biegiem do drużyny i przekazują jabłko następnemu dziecku.

Malowanie odciskami jabłka: Długo zastanawiałam się nad zasadnością dawania takiego pomysłu, ponieważ w przeciwieństwie do ziemniaka, gdy jest on używany w ten sposób. Jabłko jest bardzo smacznym i zdrowym owocem i wydaje mi się, że używanie go jako „pędzla” do malowania obrazów jest nie na miejscu. Ale pozostawiam to do oceny Wam. A jak malować obrazki jabłkiem? Należy przeciąć jabłka na pół, maczać je w farbie i odciskać na kartce, tworząc piękne wzory.

Jabłkowe eksperymenty: Przeprowadźcie eksperyment z jabłkiem. Co się stanie, gdy zostawimy plaster jabłka na przynajmniej 15 minut na talerzyku (na powietrzu)? Czy jabłko utonie czy utrzyma się na powierzchni wody? To wspaniała okazja, aby nauczyć dzieci o naukowym procesie obserwacji.

Jabłkowe puzzle: Zdjęcie jabłka potnij na równe lub nie kawałki. W tej zabawie pomysly są indywidualne.

Te zabawy pomogą dzieciom nauczyć się więcej o jabłkach, jednocześnie dobrze się bawiąc. Pamiętajcie, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc zawsze pilnujcie dzieci podczas tych zabaw, zwłaszcza podczas biegu z jabłkiem na głowie.

Dzień Jabłka w przedszkolu prace plastyczne

Malujemy jabłka: Przygotuj duże np: kolorowe kartki papieru w kształcie jabłek. Daj każdemu dziecku kredki i zachęcaj je do malowania i ozdabiania jabłek według własnego pomysłu. To doskonała zabawa, która rozwija kreatywność i zdolności manualne.

Głodne gąsienice/dżdżownice: Kreatywna zabawa wspomagającą naukę liczenia, koordynację wzrokowo ruchową, precyzyjną pracę palców. Przygotowanie zabawy wymaga trochę zaangażowania oraz drukarki (wiadomo), kredek, taśmy dwustronnej oraz przeźroczystej, kostki do gry, plastikowej słomki oraz sznureczka.

Pokoloruj jabłko: Kolorowanka jabłuszko to idealny pomysł nie tylko dla dzieci w przedszkolu, ale również dla młodszych w żłobku. Prosta ilustracja jabłka pozwala na samodzielny wybór kolorów kredek do pokolorowania jabłka. Kolorowanki jabłko do druku to atrakcja dla każdego dziecka.

Wyszukiwanie jabłek: Na dużym plakacie lub kartonie narysuj drzewo jabłoni z konturami owoców, ale bez koloru. Daj dzieciom kolorowe kredki i niech kolorują i dekorują jabłka, dodając im własne zdobienia. To wspaniała aktywność, która angażuje dzieci w tworzenie wspólnej sztuki.

Wycinamy jabłka: Wydrukuj lub przygotuj szablony jabłek na kartkach papieru, a następnie poproś dzieci, aby wycięły je nożyczkami. Możesz wykorzystać szablony różnych kształtów jabłek. To ćwiczenie wspomaga rozwijanie zdolności motorycznych u dzieci.

Rozkładane jabłko z dżdżownicą/gąsienicą: Atrakcyjne jabłko z niespodzianką w środku. Potrzebna kartka A4, kredki i właściwie 5 minut czasu, aby stworzyć rozkładane jabłko z gąsienicą w środku.

Koduj jabłko: Karta pracy do kodowania to przyjemna forma nauki dla dzieci.

Pobierz kartę pracy do druku na dzień jabłka – kodowanie jabłka 

Pamiętaj, że zabawy z wykorzystaniem kredek są doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych u przedszkolaków. Wspierają one również rozwój językowy, wrażliwość estetyczną oraz uczą dzieci, jak współpracować i dzielić się pomysłami z innymi.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz