Dzisiejsza zabawa jest na tyle elastyczna, że w każdym momencie możemy podnieść jej atrakcyjność oraz walory edukacyjne. Sortowanie kolorów to niezwykle ważna umiejętność, a aby ją wspierać nie potrzebujesz tabunu drogich zabawek. Jedynie chęci!

Do dzieła drogi rodzicu choć pobawić się ze swoim dzieckiem. Do wykonania plansz będziesz potrzebować

  • kartkę/kartki z bloku technicznego
  • kolorowy papier
  • kredki
  • nożyczki
  • wykrawacze do papieru

Na kartce bloku technicznego obrysowałam konkretną kredką tubę po owocach liofilizowanych. Następnie podstawki wycięłam nożyczkami. Wykrawaczami do papieru wycięłam w papieże kolorowym o zbliżonym kolorze do rantów podstawki elementy do sortowania.

Tacki układamy obok siebie zaś elementy można rozsypać obok lub ułożyć jak poniżej u mnie. Tutaj nie ma większej logiki więc jak wam wygodnie. Możecie również wyciąć dodatkową podstawkę o znacznie większym rozmiarze i na niej ułożyć kolorowe wycinanki. I w tym momencie zapraszamy naszego malucha do zabawy. Tłumacząc oczywiście na czym polega zabawa.

Jak zwiększyć potencjał zabawy ?

Można mobilizować dziecko do nauki liczenia wykorzystując fragmenty papieru kolorowego z wyciętymi obrazkami do powyższych plansz. Wycięłam różne konfiguracje.

Następnie pozwalamy dziecku wybrać lub sami kładziemy nad tacką wybraną konfigurację i mówimy przy tym ile konkretnych obrazków musi się znaleźć na tacce. Następnie niech maluch liczy wskazując przy tym paluszkiem. Rotujcie i bawcie się w najlepsze.

Tutaj położyłam rosnąco elementy. Przy okazji nauka liczenia od 1 do 3.
Lub tutaj kolejno (losowo) dokładałam.

Jak możecie zauważyć banalnie prosta w przygotowaniu zabawa dająca ogromne walory edukacyjne oraz rozwojowe. Chwytanie paluszkami drobnych elementów, a następnie kierowanie ich na właściwą tackę to przede wszystkim wspieranie motoryki małej ( manipulacja palcami) oraz koordynacji oko – ręka. Spostrzegawczość też w takiej zabawie stymulujemy. Jeśli lubisz takie zabawy to kolorowa plansza do sortowania może również zachwycić twoje dziecko.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz