Dzisiejszy wpis nie będzie o konkretnym modelu gdyż ten co posiadamy nie jest już w sprzedaży. Nasz oczyszczacz był debiutem marki Xiaomi od tego czasu firma wyprodukowała ulepszone modele. Nie mniej chcę poruszyć temat czy warto mieć oczyszczacz powietrza, bowiem do września miałam neutralny stosunek.

Oczyszczacz powietrza czy warto kupić?

Oczyszczacz powietrza Xiaomi mamy od 3 lat w okresie wiosna – jesień traktowany jest jako ozdoba o ciekawym designie niż aktywnie funkcjonujące urządzenie. Wiem, że u niektórych w domu oczyszczacz działa przez cały rok. U nas nie ma takiej potrzeby, a raczej nie było do września.

Automatyczna funkcja kontroli jakości powietrza bardzo przydatna już przy delikatnie wdzierającym się smogu wywietrznikami w oknach aktywował pracę stopniując natężenie pracy. Najefektywniejszy tryb pracy nie należy do cichych, ale nie jest też uciążliwy. Xiaomi ma również dedykowane filtry do swoich oczyszczaczy. Na przestrzeni 3 lat używaliśmy w kolorze zielonym i fioletowym – producent rekomenduje zmianę w zależności od modelu co 3-6 miesięcy. Oba filtry dobrze wyłapuje PM 2,5 na korzyść filetowego sugerując się opinią producenta. Dla nas nie było różnicy, ale mamy uprzywilejowane warunki otoczenia. Choć w okresie przymrozków jak widzę z okna szarawy dywan utworzony z kominów, który zakrywa całe osiedla w dolinie mam mieszane uczucia.

oczyszczacz powietrza jaki
3 tryby oczyszczania

Prócz neutralizacji PM 2,5 filtr oczyszcza otoczenie z benzenu, amoniaku, szkodliwych zapachów, pyłków i formaldehydu. Jeśli nie lubicie podobnie jak ja zapachu nowych mebli np: łóżka lub materac do spania. Oczyszczacz pomoże skrócić jego emisję w ekspresowym tempie. Oczyszczacz wyłapuje również aerozol z dezodorantu, turbo oczyszczanie samoistnie się aktywuje.

Wrzesień 2020 i już nic nie jest takie samo!

Natomiast nawiązując do września co takiego się wydarzyło, że uwierzyłam w skuteczność tego urządzenia? Aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną została kupiona bieżnia domowa. Po rozpakowaniu zapach który uderzył nas był na tyle silny, że otwarcie okna również na noc nie zmniejszyło natężenia. Zapach wydzielała taśma do biegania – kto chodzi na siłownię zna doskonale ten zapach. Niestety na małej powierzchni pokoju 13 m2 był tak skoncentrowany i nie możliwy do zaakceptowania, że bieżnia została wywieziona do rodzinnego domu. Jeśli myślicie, że wraz z bieżnią zapach również się ulotnił nic bardziej mylnego! Pokój oczywiście został wyłączony z użytku i nieustannie się wietrzył, ale efekt wietrzenia mnie nie satysfakcjonował. W pewnym momencie zorientowaliśmy się, że stojący w rogu pokoju zapomniany oczyszczacz może pomóc. Wystarczyło kilka godzin pracy [filtr fioletowy], aby zapach przestał być irytujący po blisko 12 godzinach w ogóle nie wyczuwalny. Po 2 tygodniach banicji bieżnia wróciła, niestety nadal wydzielała zapach, ale nie tak intensywnym. Kilka dni solidnej pracy oczyszczacza i można było odetchnąć z ulgą. Obecnie przy aktywnym użytkowaniu nie ma już problemu z jej zapachem. I całe szczęście! Choć tliła się myśl o zwrocie sprzętu to jednak jej potencjał przewyższał początkowe niedogodności.

bieżnia do biegania złożona.

Wybierz najlepszy oczyszczacz dla siebie!

Jeśli nadal wahacie się, czy warto kupić oczyszczacz to nie zwlekajcie! Naukowcy biją na alarm, że w okresie jesienno zimowym kiedy nie wietrzymy tak intensywnie mieszkań/domów poziom zanieczyszczeń bywa niejednokrotnie wyższy niż na zewnątrz. A nasz przypadek jest dowodem, że oczyszczacz faktycznie pochłania bardzo uciążliwe zapachy w tym lotne związki. Dziś nie wyobrażam sobie sytuacji, że nie ma go w naszym mieszkaniu co więcej planujemy kupić kolejny dokładnie ten oczyszczacz powietrza Xiaomi, aby na stałe był w sypialni. Aktualnie nasz jedynak wędruje po mieszkaniu w zależności od potrzeb.

Firmy Sharp, Philips, Samsung, Xiaomi i wiele innych oferują oczyszczacze powietrza w różnych przedziałach cenowych. W zależności od budżetu każdy znajdzie idealny model dla siebie. Dla najlepszej wydajności oczyszczacz powinien zostać ustawiony w pokoju zgodnie z rekomendacjami producenta. Każda firma może nieć inne wytyczne, dlatego sumiennie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Regularnie zmieniajcie filtr, oszczędność w tym przypadku nie prowadzi do niczego dobrego. Ponadto wygodne aplikacje na telefon, pozwalają jeszcze lepiej kontrolować stan powietrza.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz