Są to karty zawierające 21 przepisów, dzięki którym Twoje dziecko poczuje się jak prawdziwy szef kuchni. Dodatkowo ich przygotowanie gwarantuje smaczną przygodę i mnóstwo wrażeń sensorycznych.
- rozwój zmysłów – nie sposób nie skosztować apetycznych potraw, a udział w ich przygotowaniu: ugniatanie, przelewanie, mieszanie, wałkowanie, lepienie wspiera pracę rąk.
- kształtowanie cierpliwości oraz komunikacji – wspólne gotowanie rozwija kompetencje społeczne: podział obowiązków, dzielenie się czy czekanie na efekt. Ponadto sprzyja nauce wartości matematycznych i poszerza zasób nowego słownictwa.
- wspólne gotowanie w kuchni – pomaga niejadkom przezwyciężyć lęk przed nowym smakiem
- poczucie własnej wartości – przygotowywanie posiłków wzmacnia w dziecku pozytywne emocje jak również pewność siebie i satysfakcję z efektu końcowego.
Karty opracowane są czytelnie nawet dla dzieci, które nie potrafią czytać. Przepisy są łatwe. Składniki ogólnodostępne w sklepiku osiedlowym. Każdy przepis na potrawę posiada:
- wskazówki przed rozpoczęciem
- zdjęcia opisujące etapy przygotowania potrawy
- sensoryczne wskazówki
- uwagi dodatkowe dla jeszcze lepszego efektu końcowego przygotowanego posiłku
Gotowanie z dzieckiem
Może być przyjemne, choć niekoniecznie czyste. Myślę jednak, że satysfakcja ze wspólnego tworzenia apetycznych potraw jest warta poświęcenia porządku. Wspólne gotowanie z dzieckiem wzmacnia więzi i pomaga w utrzymaniu prawidłowej relacji z jedzeniem. Szczególnie docenią to mamy niejadków. Dzieci z wybiórczością pokarmową niechętnie towarzyszą w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Dlatego przy odrobinie cierpliwości i dobrej atmosferze można pokonać każdy opór dziecka oraz rozwijać dziecięcą ciekowość do gotowania.
Karty sensoryczne mogą być bardzo pomocne, a na pewno urozmaicają i motywują do działania. Przede wszystkim kształt, sztywność oraz grafika kart doskonale przemawia do małego czytelnika. Można pokusić się o wylosowanie wśród kart tego, co dziś przygotowujemy wspólnie z dzieckiem lub urządzić mini restaurację. Nakryjcie stół w salonie, posadźcie dziecko przy stole, rodzic będzie kelnerem i przyjmie zamówienie z menu (karty z przepisami). Następnie zaproś dziecko do wspólnego gotowania. A gdy posiłek będzie przygotowany, podajcie go już na pięknie nakrytym stole w salonie.
Smakowita sensoryka opinie
Książka kucharska w innowacyjnej formie indywidualnych kart generuje pozytywne opinie wśród rodziców. Moja recenzja nie będzie odbiegać od tych przeczytanych w internecie. Smakowita sensoryka to ciekawy pomysł na naukę poprzez zabawę w kuchni. Wskazówka sensoryczna uświadamia rodzicom pozytywne korzyści płynące ze wspólnego gotowania dla rozwoju dziecka. Przy każdym przepisie mamy wyszczególnione ćwiczone umiejętności. Różnorodne przepisy bardzo łatwe w przygotowaniu, a do tego smaczne i efektowne. Jeśli miałabym wskazać wadę smakowitych kart to zdecydowanie za mało przepisów! Więcej przewinień nie dostrzegam. Zgrabne, sztywne pudełko doskonale zabezpiecza karty przez zgubieniem. Smakowitą sensorykę kupiłam całkowicie przypadkiem i choć cena nie była niska to nie żałuję wydanych pieniędzy.
Ponadto w zestawie znajduje się jeszcze składana plansza zawierająca:
- spis treści,
- pomocne wskazówki o sprzęcie kucharskim,
- miary oraz wagi (przelicznik łyżki/szklanki),
- ile gotować kasze, zboża, warzywa
- notka o autorce
- sensoryczne porady dla rodziców
- praktyczne informacje BHP w kuchni
Podsumowanie:
Nazwa: Smakowita sensroryka. 21 przepisów dla maluchów, które smakują i rozwijają zmysły.
Wydawnictwo: Api Papi
Zapach kart: Neutralny, wręcz bezwonny
Autorka: Anna Kozłowska
Zobacz również:!!!! Ciekawe zabawy rozwijające zmysły. Baw się razem z dzieckiem i wykorzystaj te chwile jak najlepiej: przepis na Ciecz nienewtonowska, zabawa z kisielem, sztuczny śnieg. A jeśli będziecie chcieli więcej zabaw sensorycznych to koniecznie zobacz mój artykuł fajne zabawy dla dzieci w domu!