Będąc w Ronda nie sposób pominąć miasteczko położone 18 km dalej. Setenil de las bodegas – gdzie góry dotykają nieba, to urocze hiszpańskie miasto usytuowane w głębi andaluzyjskiego Kadyksu. Ponadto Setenil zalicza się do wyjątkowego i bardzo urokliwego szklaku (pueblos blancos) białych miast Kadyksu. Jak nazwa wskazuje szklak miasteczek o wyłącznie białym kolorze elewacji. Zaś w 2019 dołączył do listy najpiękniejszych miasteczek Hiszpanii.

Urok i magię Setenil de las bodegas tworzy jego wyjątkowe położenie. Zaś znalezione w jaskiniach przedmioty są żywym dowodem na piękną i wyjątkową historię z przed 5 tysięcy lat. Setenil został wzniesiony wzdłuż kanionu który żłobiły wody rzeki Guadalporcun. Miasteczko rzece zawdzięcza niemal wszystko. To ona ukształtowała teren, podzieliła miasto, nasącza je wodą, a wieczorami delikatnym szumem swych fal utula miasto do snu.

Na przestrzeni wieków mieszkańcy wykorzystali naturalne schronienia skalne, które powstały po erozji, żeby uczynić je miejscem do skonstruowania swoich domów. Zabudowa domów w skale ma zarówno swoje zalety i wady. Pomimo ogromnej fascynacji takimi miejscami osobiście nie mogłabym zamieszkać tam na dłużej. Wciśnięte w szczeliny urwiska domy szczególnie latem mają jeden niepodważalny atut bardzo słabo się nagrzewają. Niestety bardzo słabo również są doświetlone naturalnym światłem. Dla mnie brak naturalnego światła jest nie do zaakceptowania, a niestety bywają domy dosyć głęboko wtopione w urwisko gdzie nie dociera żaden promyk słońca. Gąszcz uliczek niejednokrotnie nie szerszych niż 2 metry, często po obu stronach zabudowanych dodatkowo ograniczają cyrkulację powietrza. Spacerując uliczkami np: Cuevas del sol bez wątpienia czuć potęgę natury jak również udane próby oswojenia jej przez człowieka.

Setenil de las bodegas
Cuevas del Sol

W 1985r. struktura urbanistyczna miasta została nominowana tytułem Miejsca Historycznego. I choć na przestrzeni lat miasteczko ewoluowało to właśnie domy w skale stały się niepodważalną wizytówką i symbolem. Aktualny głównym źródłem zarobku lokalnej ludności jest turystyka (dawien było to rolnictwo). Popularność domów w skale, zamku, kościołów oraz pustelni stało się na tyle atrakcyjne dla turystów, że w pełni zaczęto się temu poświęcać i systematycznie rewitalizować.

Kościół Matki Bożej Wcielenia (IGLESIA DE NUESTRA SEÑORA DE LA ENCARNACION) XV – XVII wybudowany na ruinach starego meczetu w stylu późnogotyckim przez chrześcijańskich monarchów po zdobyciu miasta. Podobnie jak Ronda, Setenil de las bodegas również było pod panowaniem muzułmanów. Warte uwagi jest to, że Kościół jest jedynym budynkiem w mieście nie posiadający białej elewacji.

Kościół Matki Bożej Wcielenia
Kościół Matki Bożej Wcielenia
Po prawej stronie widać kościół Matki Bożej Wcielenia zaś na lewo widzimy Zamek Nasrydów, a dokładniej w pełni zachowaną wieżę hołdu.

Zamek Nasrydów – Był niezwykle okazałą fortecą w XII/XIII w ulokowaną w centralnym i najwyższym punkcie miasta. Zamek został wybudowany przez muzułmanów. Od 1407 chrześcijanie podejmowali próby zdobycia twierdzy. Dopiero przy 8 próbie w 1484 roku udało się z sukcesem zdobyć i już nie oddać władzy w regionie. Do dziś z całej konstrukcji pozostała dostępna dla turystów Wieża Hołdu. Wewnątrz wieży znajduje się ekspozycja dzieł, a na samym szczycie jest punkt widokowy. Ze względu na bardzo grube mury mało komfortowo robi się zdjęcia. Jednakże dla chcącego nic trudnego. Warto zaplanować sobie więcej czasu na to miejsce, aby celebrować niezwykłe widoki w tym również na kolejne miasteczko ze szlaku (pueblos blancos) Olverę.

Ciekawostka: Zdobycie Setenil zostało uwiecznione w rzeźbach chóru katedry w Toledo jako jedna ze scen z wojny w Granadzie.

Wieża Hołdu – Torre del Homenaje
Wyjątkowy widok na miasto, kościół oraz wieżę z drogi dojazdowej do Setenil de las bodegas

Kilka ujęć na miasteczko

Most Triana w Setenil de las Bodegas 

Setenil de las bodegas prócz wyjątkowych domów w skale ciekawej historii słynie również z doskonałych gajów oliwnych, Nie można zapomnieć również o winie z którego słynęło miasto na przestrzeni wieków. Jak sama nazwa miasta wskazuje de las bodegas – winnice. Aktualnie nadal można posmakować wyjątkowego regionalnego trunku Principe Alfonso w dawnym klasztorze.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Comments are closed.