Dziś mam ogromną przyjemność zabrać Was na wyjątkowy spacer po Muzeum przyrodniczym (Museo Nacional de Ciencias Naturales en Madrid). Ta niezwykła przygoda może być dla niektórych osób kontrowersyjna wręcz wzbudzająca niesmak, a dla innych fascynująca i pełna edukacyjnych emocji. Jeśli będziecie w Madrycie to koniecznie musicie odwiedzić muzeum. Kilka godzin spędzone w tym miejscu z pewnością na długo zapadnie w Waszej pamięci.

Muzeum dla pasjonatów fauny, flory i dziejów ziemi

Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie zostało założone w 1772 roku przez króla Karola III. I to właśnie za sprawą Karola III w Muzeum znajduje się wyjątkowy i cenny eksponat (szkielet) wymarłego gatunku szczerbaka – Megatherium americanum. Ponadto zainicjował, aby w Muzeum ze staranną sumiennością gromadzono repliki dinozaurów oraz ogrom doskonale odwzorowanych modeli wymarłych gatunków zwierząt. Jednakże to akurat szkielet słonia afrykańskiego jest prawdziwą wizytówką muzeum, który podziwiać można tuż na początku samej przygody – w głównym holu. Aktualnie w Muzeum znajduje się blisko 6 mln eksponatów.

Muzeum podzielone jest na dwa budynki. W pierwszym obejrzymy: ssaki, ptaki, gady, motyle, kartonowe, metalowe repliki i wiele więcej. Drugi budynek oferuje: szkielety dinozaurów oraz skamieniałości. Bilet opłaca się raz. W zależności od potrzeb wybieramy ulgowy, który oscyluje w cenie 3,5 euro lub normalny 7 euro. Ale warto na bieżąco sprawdzać. Sporym mankamentem jest fakt, ze nie wszystkie eksponaty są tłumaczone z języka hiszpańskiego na angielski co niestety może uprzykrzać zwiedzanie. Dla dzieci muzeum przygotowało dość ciekawą formę zwiedzania. Mianowicie wyszukiwanie konkretnych eksponatów, które wyświetlają się na wręczanym im tablecie. Zabawa wydaje się być całkiem fajna, ale gwar i hałas może co niektórych wyprowadzać z refleksji. Jednakże nie ma co dzieciom żałować nauki poprzez zabawę. Choć dobrym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie konkretnych godzin w ciągu dnia na tego typu atrakcje poświęcone głównie dzieciom. I osoby wiedząc o tym świadomie godziłyby się na ewentualne zwiedzanie wraz z rozbawionymi dziećmi.

Muzeum przyrodnicze w Madrycie posiada ogromną ilość eksponatów wykonanych techniką taksydermii – sztuka przedstawienia eksponatu zazwyczaj poprzez wypchanie martwych zwierząt. Trzeba zaznaczyć, aby rozwiać wszelkie kontrowersje, zwierzęta nie są specjalnie uśmiercane! Przechadzanie się między gablotami niejednokrotnie można doświadczyć prawdziwego koktajlu emocji. Szczególnie kiedy staniemy przed słoniem, nosorożcem czy żyrafą która realnie na tych łapinach biegała. Można śmiało skomentować życie po życiu. Fani dinozaurów będą solidnie rozpieszczeni i usatysfakcjonowani eksponatami kompletnych szkieletów jak również szczegółowo opisaną ich historią. Szczególnym zainteresowaniem może również cieszyć się precyzyjnie przedstawiona ekspozycja ewolucji człowieka.

Opinie o muzeum są bardzo podzielone. Wiele osób czuje się nim rozczarowane inni zaś zachwyceni. Wynika to zapewne z dysproporcji konkretnych zainteresowań, posiadanej wiedzy o przyrodzie jak również samych oczekiwań od takiego miejsca. Jednakże jeśli będziecie w Madrycie i snując się uliczkami nie będziecie wiedzieć co ze sobą zrobić to warto tam zajrzeć i osobiście wyrobić sobie zdaniem. Tym czasem zapraszam Was do obejrzenia krótkiej foto relacji.

Zapraszam do budynku drugiego 🙂

Jeśli masz czas i możliwości, koniecznie wybierz się do Parque Europa. Niecałe 27 km od centrum Madrytu w mieście Torrejon de Ardoz znajduje się genialnie zaprojektowany Park Europa, w którym zobaczycie 17 najpopularniejszych europejskich replik architektonicznych.

Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie to niezwykle interesujące miejsce, które warto odwiedzić. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Madrycie z dzieckiem, to muzeum jest właśnie tym miejscem. Mnóstwo interesujących eksponatów i wiedza na wyciągnięcie ręki, które mogą sprawić, że Twoje dziecko rozwinie pasję do odkrywania i poznawania przyrody, fauny i przeszłości.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz