„Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi” to kolejny tom fascynujących przygód 8 letniej dziewczynki Gai, stworzony przez Annę Włodarkiewicz, autorkę znaną z ciepłych i pełnych przygód opowieści takich jak „Misiu, wróć” czy „Lato Toli”. Książka, ozdobiona urokliwymi ilustracjami Katarzyny Piątek, wciąga młodych czytelników w świat pełen zagadek, przygód i nauki.
Gaja z Gajówki rezolutna dziewczynka
Akcja powieści rozgrywa się w leśniczówce, gdzie śnieg powoli topnieje, ustępując miejsca wiośnie. Zaś główną bohaterką jest Gaja, pełna energii i ciekawości dziewczynka z uroczymi piegami, odkrywa uroki budzącej się do życia przyrody.
Edukacja Gai, realizowana w domu pod czujnym okiem mamy, to kolejny fascynujący element książki. Lekcje o mrówkach, ptakach, artystach, malowaniu akwarelami, owocach i warzywach nie tylko bawią, ale i uczą, zachęcając młodych czytelników do poszerzania swojej wiedzy i eksplorowania świata sztuki i nauki.
Książka, wzbogacona pięknymi ilustracjami i szczegółowymi opisami, jest niezwykle cenną pozycją edukacyjną, która pomoże dzieciom poszerzyć swoją wiedzę. Czy wiesz, że istnieje 11 000 gatunków mrówek, z czego 600 zamieszkuje w Europie? Gaja nie tylko bawi, ale również uczy.
Centralnym punktem fabuły jest zagadka opuszczonej wsi, którą Gaja i jej przyjaciel Ignacy postanawiają zbadać. Wspierani przez tatę Ignacego, odkrywają pozostałości dworku oraz starą mapę, sugerującą, że miejsce to skrywa wiele sekretów. Pewnego dnia Gaja znajduje w swojej szafie w leśniczówce tajemniczy list ze zdjęciem dwóch dziewczynek. Wkrótce okazuje się, że dziewczynki z fotografii są związane z dworkiem w opuszczonej wsi. I tutaj wkraczają prawdziwi archeologowie, którzy nie do końca rozumieją entuzjazm Gai i mocno ją strofują podczas wykonywania prac archeologicznych.
Każda strona książki wciąga czytelnika coraz głębiej w fascynującą historię, pełną niespodziewanych zwrotów akcji.
Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi – recenzja i podsumowanie
„Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi” to nie tylko pełna humoru, ale również wartościowa opowieść dla dzieci. Rozdziały nie są numerowe, ale mają swoje tematyczne tytuły nawiązujące do wydarzeń. Ten wyjątkowy styl dodaje jej uroku i porządku.
Gaja, jako detektywka i archeolożka w jednym, inspiruje młodych czytelników do odkrywania świata, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania i czerpania radości z nauki. Wyraźnie widać, że Gaja i jej rodzice dbają o swoje relacje, a także o więzi z bliskimi, takimi jak babcia i sąsiedzi. Ponadto kładą duży nacisk na ekologiczną żywność jak również wegetarianizm.
Wyprowadzka z dużego miasta do leśniczówki ma swoje zalety, choć można wyczuć, że nie zawsze jest łatwa. Mimo to, plusy przewyższają minusy, co tworzy ciekawą opowieść, pokazującą, że można żyć wolniej i spokojniej, bez nadmiaru nowych technologii, a jednocześnie być na bieżąco z aktualnościami.
Książka jest wydana bardzo starannie, z dopracowanymi, pięknymi ilustracjami, które razem z mapą (spójrzcie na zdjęcie główne) są wartościowymi wręcz edukacyjnymi elementami powieści. Czytanie jej sprawiło mi ogromną przyjemność i wielokrotnie przypominałam sobie własne dzieciństwo na wsi, gdzie mieliśmy własny ogród warzywny i „owocnik”.
Książka jest tak wciągająca, że postanowiłam kupić audiobook do słuchania przede wszystkim w samochodzie. Gorąco polecam to rozwiązanie także Wam. Dla nas to również odskocznia, kiedy chcemy poleżeć w łóżku, ale niekoniecznie przy zapalonym świetle czytając książkę. Audiobook sprawdza się w takich sytuacjach znakomicie. Pamiętajcie jednak, że najcenniejszy dla dziecka jest czas spędzony z rodzicem. Postarajcie się być obecni podczas słuchania, aby móc na bieżąco coś dopowiedzieć, wytłumaczyć i po prostu być razem.
Tytuł: Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi | Wydawnictwo: Świetlik | Premiera: 27.03.2024 |
Autor Annę Włodarkiewicz | Ilustracje: Kasia Piątek | Wiek: 6-9 lat |
Liczba stron: 256 | Oprawa: twarda | ISBN: 978-83-8321-810-6 |