Klocki Lego to kultowy produkt który nie tylko umila czas najmłodszym, ale bywa również doskonałą inwestycją finansową. Jednakże dziś nie o finansach będę pisać, a o pozytywnym wpływie klocków na nasze dzieci i nas samych 🙂 Bo nie ukrywam, że razem z moją pociechą buduję domki dla zwierzaków, garaż dla mini wozu strażackiego i wiele abstrakcyjnych konstrukcji. Razem spędzony czas to cenny czas!

Nasza przygoda z Lego zaczęła się tradycyjnie od serii duplo dedykowanej dla dzieci od 18 miesiąca życia. Pierwsze 3 zestawy: moje pierwsze klocki 10909, małe zwierzątka 10904 oraz zwierzątka hodowlane 10807 kupiłam znaaacznie wcześniej niż sugeruje producent zaś następny mały zestaw stoisko z pizzą parę miesięcy później. Obecnie nastrajam się na większy zestaw, ale nie mogąc się zdecydować pociąg czy duże wesołe miasteczko w efekcie nie mamy żadnego.

Z duplo ponownie odkryjesz w sobie dziecko

Jak już wyżej wspomniałam budowanie przeróżnych konstrukcji sprawia nam ogromną frajdę. Dodatkowo uczestnicząc w zabawie klockami mamy kontrolę nad naszym dzieckiem i jego postępami nie tylko manualnymi, ale również intelektualnymi. Wspólna zabawa umacnia więź z rodzicem i pokazuje maluchowi, że współpraca pozwala na osiąganie lepszych efektów.

Klocki lego uczą:

I nie ma co z tym dyskutować! Jednakże muszę napisać, że nie tylko klocki lego, ale każde klocki kształtują w młodych inżynierach cierpliwość oraz spostrzegawczość. W pierwszym kontakcie umiejętność precyzyjnego spasowania klocków bywa dość pracochłonna dla malutkich rączek. Zabawa klockami poprawia koordynację ręka – oka. Ba! wyszukanie konkretnego elementu wśród rozsypanych klocków również pokazuje nam jego spostrzegawczość. Niejednokrotnie maluch musi poświęcić na to kilka chwil. Umiejętność ta jest bardzo ważna, bowiem wysoki rozwój spostrzegawczości sprzyja łatwiejszej nauce oraz nabywaniu nowych umiejętności. Podpatrywanie dziecka podczas zabawy klockami ukazuje również jego charakter i to jak sobie radzi z przeciwnościami. Czy cierpliwie wyszukuje, a może zaczyna się irytować i błyskawicznie prosi nas o pomoc? To i wiele innych emocji możemy zaobserwować przy każdej zabawie wymagającej skupienia. Nie mniej dzięki temu sporo możemy się dowiedzieć o osobowości naszego dziecka i wczas zainicjować korygowanie negatywnych zachowań.

Kolorów i liczenia

W klockach lego uwielbiam ich soczyste kolory, ale przede wszystkim to, że można je wykorzystać do nauki. Sortowanie po kolorach, kształtach, wielkości. Oswajanie dziecka z cyferkami oraz nabywanie umiejętności liczenia to również kolejny atut klocków lego.

Stymulują wyobraźnie oraz kreatywność

Choć zestawy posiadają instrukcję do złożenia to nie ogranicza to dziecka tylko do takiej zabawy. Ba! Niejednokrotnie to własna twórczość sprawia, że dzieci chętniej i dłużej się bawią danym zestawem. A jeśli w swoim zasięgu ma mnóstwo klasycznych klocków możemy mieć pewność, że budowanie fortec, schronów i mnogość wybudowanych domków może wprawić nas w zdumienie. Kolorowe i bardzo realistyczne figurki zwierząt motywują dzieci do odgrywania scenek.

Współpracy

Zasadniczo dzieci lubią same się bawić Lego. Nie mniej zabawa klockami w żłobku czy w przedszkolu wymusza na dzieciach wspólną zabawę w większym czy mniejszym zakresie. I każdy uczestnik budowania konstrukcji musi mieć na uwadze potrzeby innych. Taka forma zabawy jest innym doznaniem emocjonalnym dla dziecka, ale dzięki temu uczy się współpracy, dzielenia przedmiotami, a nawet umiejętności negocjacji w pozyskiwaniu konkretnych klocków. Warto pamiętać, że im więcej nasz maluch bawi się w grupie tył łatwiej opanuje umiejętność współżycia społecznego. Zaowocuje to również w lepszym rozwoju i życiu codziennym dziecka.

Lego z nimi zabawa nigdy nie ma końca

Opinie na temat duplo w internecie są jednogłośne. Klocki to wspaniała zabawa choć dość droga. Biorąc pod uwagę, że niektóre zestawy potrafią kosztować blisko 400 zł to nie można się nie zgodzić, że cena jest wysoka. Jednakże należy przyznać, że wraz z ceną idzie JAKOŚĆ i jest to inwestycja na lata. Długie godziny efektywnej zabawy naszego dziecka powinny pomóc spojrzeć na lego przychylnym okiem. Obecnie bawimy się serią Duplo i jestem nimi zachwycona. Optymalny rozmiar i ergonomiczny kształt klocków idealnie zaprojektowany do małej rączki dziecka. Jak wyżej wspomniałam wspólnie budujemy zagrody dla zwierzaków i wiele ciekawych konstrukcji. Na koncie mamy nie zliczoną liczbę wybudowanych wież, które z impetem zostają zburzone. I w tym momencie potwierdza się wysoka jakość klocków. Mimo wielokrotnego burzenia oraz zrzucania ze stołu wybudowanych wież żaden klocek do tej pory nie ucierpiał.

Ciekawostka o Lego!

Klocki lego mają swoje międzynarodowe święto. Dzień Lego przypada 28 stycznia. Co roku firma Lego oferuje wiele ciekawych promocji, a także atrakcji dla wiernych fanów Lego.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz