Nie od dziś wiadomo, że klocki lego są świetną zabawą zarówno dla młodszych i starszych dzieci. A musicie wiedzieć, że klocki to nie tylko tworzenie budowli o nie, nie! o tym jak warto wykorzystać duplo pisałam tutaj. Dziś przychodzę z kolejną propozycją lekkiej zabawy wspomagającej naukę kolorów i nie tylko.

Nauka kolorów poprzez zabawę?

Dzisiejsza propozycja zabawy gwarantuje: wspieranie nauki kolorów, kształtów, małej motoryki, kreatywności, orientacji przestrzennej oraz radzenia sobie z problemami.
Potrzebować będziemy: 1 kartki papieru A4/A3 bloku technicznego lub do rysowania, minimum 10 różnych klocków lego, kredki w zbliżonych kolorach do duplo oraz trochę czasu i naszych chęci.

  1. Na kartce rozmieszczamy klocki według własnego uznania.
  2. Obrysuj kształt, a następnie pokoloruj go kredką o najbardziej zbliżonym odcieniu do klocka
  3. Na stoliku rozsyp klocki i zaczynajcie zabawę.
  • W dopasowywanie
  • nazewnictwo kolorów
  • nazewnictwo kształtów
  • wskazuj kolejność dopasowywania klocków

Tak nie wiele trzeba, aby zainteresować swojego malucha ciekawą zabawą nie wymagającą wielu nakładów finansowych. Warto zrobić kilka plansz, aby Wasz maluch nie bawił się na pamięć. Możesz również przygotowywać plansze razem z dzieckiem i poprosić, aby pokolorowało dany kształt. Choć dobrze wiesz, że dwulatkowi ciężko będzie malować w granicach figury, ale ćwiczenie tej umiejętności wręcz wskazane, a przy okazji będzie uczyło się współpracy.

Zabawa w sortowanie

Zabawa w grupowanie kolorów to również ważna umiejętność rozwoju poznawczego. Jeśli masz kolorowy papier wybierz kolory najbardziej zbliżone do klocków i zacznijcie zabawę w sortowanie klocków na odpowiednią kartkę. Możesz dla utrudnienia wskazywać, który konkretny kształt i kolor ma wyszukać. Na koniec możecie liczyć ile klocków jest na danej kartce i gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej. Ułożyć z kartek wagoniki do najmniejszej ilości klocków do największej. Możliwości jest mnóstwo jedynie ogranicza nas własna wyobraźnia.

Autor

Witaj! Miło mi Cię gościć na moim blogu. Jest to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na radosny i pozytywnie wpływający na rozwój czas z dzieckiem. Jestem przewodnikiem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie oraz inspirujące widoki za oknem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Pozdrawiam serdecznie!

Napisz komentarz