Kolejna banalna w przygotowaniu zabawa wspomagająca rozwój dziecka. Wykonanie kolorowych plansz nie potrwa dłużej niż 10 minut. A wymiernych korzyści z takiej rozrywki nie ma końca. Klasyfikowanie elementów według kolorów wymaga od dziecka skupienia oraz spostrzegawczości. Tego typu zabawy zawsze powinny odbywać się pod kontrolą opiekuna, a dlaczego czytajcie dalej.

Zabawy logiczne dla 3 latka

Zanim jednak napiszę jak przygotować plansze wspomnę dlaczego w trakcie takiej zabawy należy być obecnym przy dziecku. Kolorowe spinacze i pompony mogą być zbyt interesujące dla 2 czy 3 latka i wystarczy chwila nie uwagi, aby dziecko włożyło do ust niepożądany element gry. Zawsze przed i po zabawie liczymy małe elementy i chowamy poza zasięgiem dziecka. Kolorowe spinacze biurowe możesz zamienić na małe drewniane kolorowe spinacze lub klasyczne klamerki do bielizny. Ale pamiętaj drogi rodzicu nie zwalnia Cię to z czujności i obserwacji Twojego dziecka podczas zabawy. Pewnie się zastanawiacie, to po co proponuję takie zabawy jak należy tak sumiennie obserwować dziecko. A to dlatego, że to są elementy wyposażenia każdego domu i warto, aby dziecko miało kontakt ze wszystkim. Jednocześnie tłumacząc mu do czego to służy. Manipulacja spinaczem biurowym/drewnianym nie jest łatwa, a wspierany chwyt pęsetkowy wspomaga w prawidłowym trzymaniu ołówka/kredek i tym samym w późniejszym procesie pisania. Ponadto segregacja kolorów ćwiczy logiczne myślenie, kreatywność. Mnogość kolorowych elementów: pompony/spinacze wprowadzają w świat liczb oraz pierwszych elementów matematyki i liczenia.

Jak zrobić kolorowe tarcze?

  • kartka z bloku technicznego, albo ostatnia strona z bloku również spełni swoją rolę
  • kolorowy najlepiej samoprzylepny papier
  • nożyczki
  • spinacze biurowe/kolorowe drewniane klamerki kolorem pasujące do papieru kolorowego
  • kolorowe pompony również pasujące do spinaczy i papieru
  • nożyczki, ołówek

Wycinamy 3 koła jedno większe dwa mniejsze. Nie ma tu specjalnie wymogów odnośnie średnicy kół, zróbcie takie na ile starczy wam sztywnego papieru. Duże koło dzielimy na 4 ćwiartki i każda ćwiartka powinna być wyklejona innym kolorem papieru. Dwa mniejsza koła również wyklejamy papierem, ale tym razem tylko dzieląc koło na pół. Na osobnym talerzyku/ miseczce układamy kolorowe pompony i spinacze.

Cel zabawy: Sortowanie pomponów zgodnie z kolorem ćwiartki (duże koło) oraz ilością spinaczy (małe koło).

Dla dziecka umiejącego liczyć do 10 możemy dawać komunikaty słowne: Nałóż 4 zielone spinacze na małym kole i kolejno wskazujemy na inne kolory na małych kołach. Następnie dziecko widząc ilość spinaczy w danym kolorze musi wybrać odpowiednią ilość pomponów również w danym kolorze i dopasować na ćwiartce dużego koła. Warto do tej zabawy dać dziecku szczypce do przenoszenia pomponów.

Jeśli nie masz pomponów i spinaczy kolorowych, ale posiadasz ozdobne dziurkacze to zobacz koniecznie sortowanie kolorów dla najmłodszych.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz