Ciecz nienewtonowska to wyjątkowy cudak, który na pierwszy rzut oka przeczy logice tfu fizyce. W warunkach domowych banalnie łatwa do zrobienia. Wymaga od nas jedynie dwóch składników, które każdy ma swojej kuchennej szafce.

Jak działa ciecz nienewtonowska?

To mieszanina mąki ziemniaczanej z wodą która w spoczynku przyjmuje postać płynu, zaś w momencie wywierania na nią energii np: szybkie i dość mocne naciśniecie dłonią, stopami lub przedmiotem na jej taflę zachowuje się jak ciało stałe. Kiedy ją ugniatamy kształtuje się nam plastyczna i dość twarda kulka rozluźnienie i swobodne otwarcie dłoni sprawi, że ciecz nam z niej spłynie.

ciecz nienewtonowska opis doświadczenia

Nienewtonowska ciecz może być zabarwiona barwnikami spożywczymi lub wersji ekonomicznej sokiem malinowym ewentualnie z buraka. Należy mieć na uwadze, że dodanie zbyt dużej ilości soku może skutkować dodaniem dodatkowej porcji mąki. Aby ciecz nie straciła swojej charakterystycznej lepkości. Dla podniesienia walorów zabawy warto umieścić w cieczy niewielkie figurki lub kulki szklane i usiłować je wyjąć. :o)

ciecz nienewtonowska proporcje
Ciecz nienewtonowska prezentacja – na powyższych zdjęciach w pełni prezentuje się zachowanie cieczy na dłoni.

Ciecz nienewtonowska zastosowanie

  • znakomita stymulacja zmysłu czuciowego
  • działa odprężająco na dłonie
  • doskonale wpływa na sprawność manualną
  • rewelacyjny trening manipulacyjny dla palców
  • ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową
  • kształtuje koncentrację, kreatywność oraz analizę przyczynowo skutkową
  • Ciecz nieniutonowska jest nietoksyczna więc mogą się nią bawić już najmłodsze dzieci. Kontrolujemy jednak malca, aby nie zjadło masy. Ewentualny ból brzuszka to nic przyjemnego dla dziecka i rodziców.

Ciecz nienewtonowska dla dzieci może się okazać ogromną frajdą i wsparciem rozwoju. Dodatkowo to również znakomita forma zabawy dla dzieci w przedszkolu.

Ciecz nienewtonowska przepis

Ilość jednostek można modyfikować według uznania. Ważne jedynie, aby zachować proporcje.

  • 15 jednostek mąki
  • 12 jednostek wody
  • miska
  • opcjonalnie barwnik

Ciecz nienewtonowska jak zrobić: Do zimnej wody wsypujemy stopniowo mąkę i mieszamy. Jeśli okaże się, że jest zbyt wodnista konsystencja należy dodać więcej mąki. Małym dzieciom warto przygotować doświadczenie w szklanym bądź plastikowym przeźroczystym naczyniu, aby mogło obejrzeć zachodzące procesy na każdym etapie i z każdej strony pojemnika.

Przepraszam, za jakość nagrania. Nagrywanie w pionie absolutnie nie do przyjęcia, spostrzegłam swój błąd przy zgrywaniu filmu.

Ogromną zaletą cieczy nienewtonowskiej jest łatwość czyszczenia umorusanych ubrań czy dywaników. Wystarczy solidnie wytrzepać. Dobrym rozwiązaniem na czystą podłogę jest położenie ceraty lub podkładu jednorazowego 90 x 60 dostępne w aptece w cenie ok. 1,5 za sztukę. Podkład to doskonale zainwestowane pieniądze do artystycznych zabaw również farbkami. A jak się już obkupicie w ceratę lub podkłady higieniczne (kontrola bałaganu warta każdej wydanej złotówki) to polecam kolejne dwie genialne zabawy sensoryczne: sztuczny śnieg oraz ciastolina. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o nich w tym poście. Bo to genialne zabawy, które równie szybko można przygotować w domu, korzystając z zasobów swojej spiżarni

Ciecz nienewtonowska wyjaśnienie.

Warto jeszcze wspomnieć czym jest ciecz nieniutonowska. To płyn który bez względu na ruch nieustannie zachowują formę ciekłą. Z domowej spiżarki to woda czy mleko.

Podsumoanie

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz