Ciecz nienewtonowska to wyjątkowy cudak, który na pierwszy rzut oka przeczy logice tfu fizyce. W warunkach domowych banalnie łatwa do zrobienia. Wymaga od nas jedynie dwóch składników, które każdy ma swojej kuchni.

Co to jest ciecz nieniutonowska?

To mieszanina mąki ziemniaczanej z wodą która w spoczynku przyjmuje postać płynu, zaś w momencie wywierania na nią energii np: szybkie i dość mocne naciśniecie dłonią, stopami lub przedmiotem na jej taflę zachowuje się jak ciało stałe. Kiedy ją ugniatamy kształtuje się nam plastyczna i dość twarda kulka rozluźnienie i swobodne otwarcie dłoni sprawi, że ciecz nam z niej spłynie.

Płyn nienewtonowski można zabarwić barwnikami spożywczymi lub wersji ekonomicznej sokiem malinowym lub z buraka. Należy mieć na uwadze, że dodanie zbyt dużej ilości soku może skutkować dodaniem dodatkowej porcji mąki. Ale ciecz nie straciła swojej charakterystycznej lepkości. Dla podniesienia walorów zabawy warto umieścić w cieczy niewielkie figurki lub kulki szklane i usiłować je wyjąć. :o)

ciecz nieniutonowska

Zalety zabawy cieczą nieniutonowską?

 • znakomita stymulacja zmysłu czuciowego
 • działa odprężająco na dłonie
 • doskonale wpływa na sprawność manualną
 • rewelacyjny trening manipulacyjny dla palców
 • ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową
 • kształtuje koncentrację, kreatywność oraz analizę przyczynowo skutkową
 • ciecz jest nie toksyczna więc mogą się bawić nią najmłodsi. Jednakże kontrolujemy dziecko, aby nie zjadło masy ewentualny ból brzuszka to nic przyjemnego dla dziecka i rodziców.

Składniki na ciecz nienewtonowską

Ilość jednostek można modyfikować według uznania. Ważne jedynie, aby zachować proporcje.

 • 15 jednostek mąki
 • 12 jednostek wody
 • miska
 • opcjonalnie barwnik

Do zimnej wody wsypujemy stopniowo mąkę i mieszamy. Jeśli okaże się, że jest zbyt wodnista konsystencja należy dodać więcej mąki. Małym dzieciom warto przygotować doświadczenie w szklanym bądź plastikowym przeźroczystym naczyniu, aby mogło obejrzeć zachodzące procesy na każdym etapie i z każdej strony pojemnika.

Przepraszam, za jakość nagrania. Nagrywanie w pionie absolutnie nie do przyjęcia, spostrzegłam swój błąd przy zgrywaniu filmu.

Ogromną zaletą mieszaniny jest łatwość czyszczenia umorusanych ubrań czy dywaników. Wystarczy solidnie wytrzepać. Dobrym rozwiązaniem na czystą podłogę jest położenie ceraty lub podkładu jednorazowego 90 x 60 dostępny w aptece w cenie ok. 1,3 za sztukę. Podkład to doskonale zainwestowane pieniądze do artystycznych zabaw również farbkami. Kontrola bałaganu warta każdej wydanej złotówki.

Czym jest ciecz newtonowska?

Warto jeszcze wspomnieć czym jest płyn newtonowski. To płyny które bez względu na ruch nieustannie zachowują formę ciekłą. Z domowej spiżarki to woda czy mleko.

Author

Witaj! Miło mi Cię gościć na moim blogu. Jest to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na radosny i pozytywnie wpływający na rozwój czas z dzieckiem. Jestem przewodnikiem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie oraz inspirujące widoki za oknem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Pozdrawiam Was serdecznie!

Napisz komentarz