Pomysł na 4-składnikową ciastoline powstał spontanicznie. Mroźna pogoda i niewielka ilość śniegu nie sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu, ale chęć – Ulepmy dziś bałwana? była bardzo silna. Nie przedłużając znudzonych min, rozejrzałam się po kuchni. Zauważyłam mąkę, która już od dawna prosiła się o wykorzystanie i dwie saszetki liofilizowanych warzyw. Wyczarowywanie w termomixie to zawsze atrakcja dla najmłodszej i tym razem nie było inaczej.

Ciastolina co to jest?

Jest to nic innego jak plastyczna masa, która swoimi właściwościami przypomina plastelinę. Składa się z mąki, wody, oleju, soli i barwnika. Najpopularniejsza komercyjna ciastolinato Play-Doh od Hasbro zawiera dodatkowo składnik aromatyzujący, wygładzający i chroniący przed pleśnią. Szczegółowy skład ciastoliny jest tajemnicą handlową.

Jeśli nie masz ochoty na samodzielne wykonanie ciastoliny, sięgnij po gotowe zestawy. Playdoh oferuje zestawy Świnka Peppa, Psi Patrol, zestaw fryzjerski, cukiernia, pizzeria czy gabinet dentystyczny. W zestawach znajdują się nie tylko pojemniki z kolorowym ciastoliną, ale także szereg plastikowych gadżetów do wykrawania i nie tylko.

Każdy zestaw play doh oferuje intensywną i rozwijającą zabawę. Musisz wiedzieć po zabawie wokół stolika możesz dostrzec na podłodze mnóstwo kolorowych okruszków. Odkurzaczem nie warto ich zbierać od razu bo możesz pobrudzić sobie szczotkę wilgotną ciastoliną. Co zrobić żeby ciastolina stwardniała? Wystarczy odczekać 15 – 20 minut po tym czasie wszystkie okruszki powinny być już twarde i śmiało możesz odkurzyć.

Co zrobić jak ciastolina wyschnie?

Należy niezwłocznie po każdej zabawie umieścić ponownie ciastolinę playdoh w pudełeczku i szczelnie zamknąć. Wówczas macie gwarancję na kolejne dni udanej zabawy. Komercyjna ciastolina bardzo szybko wysycha, jeśli pozostawimy ją na blacie przez dłuższy czas.

Ciastolina Playdoh jak odświeżyć? Stwardniały playdoh po prostu rozgnieć dłonią na blacie, następnie dodaj odrobinę wody i ugniataj jak tradycyjne ciasto. Ugniataj i dodawaj wodę stopniowo, aż do uzyskania zadowalającej miękkości/plastyczności.

Domowa ciastolina jak zrobić?

Domową ciastolinę możesz przygotować ręcznie, w malakserze lub w thermomixie.

Składniki na ciastolinę:
– 300 g mąki pszennej
– 160 g gorącej wody
– 3 łyżki oleju
– szczypta soli opcjonalnie
– barwniki spożywcze ja dodałam liofilizowany sproszkowany burak oraz szpinak.

Ręcznie: zagnieć składniki jak tradycyjne ciasto na pierogi. W thermomixie włóż wszystkie składniki do misy, załóż pokrywę i z panelu wybierz funkcję wyrabiania ciasta na ok. 2 minuty. Następnie podziel ciasto na tyle porcji, ile masz barwników spożywczych. Porcje ciasta + barwnik możesz włożyć z powrotem do misy i wyrabiać przez kolejną minutę lub ręcznie.
Ważne: Domowa ciastolina zrobiona z 4 składników nie wysycha tak szybko jak playdoh, ale nie jest też tak trwała jak playdoh. Ręcznie robiona ciastolina szczelnie zamknięta w pudełku lub owinięta w folię spożywczą włożona do lodówki może być użyta ponownie następnego dnia do zabawy. Po tym czasie najlepiej wyrzucić ją do kosza lub na kompost.

Użyłam mąkę pełnoziarnistą dlatego kolor nie jest intensywny tylko przełamany beżem Jeśli użyjecie mąki pszennej typ 480 ciastolina będzie miała piękny odcień.

Wracając do domowej ciastoliny, można z tej kolorowej masy plastycznej ulepić bałwana, muminka czy innego stwora. Tradycyjnymi foremkami do ciastek wycinać różne kształty Możliwości jest wiele dlatego najlepiej pozostawić kreatywność dziecku i tylko spoglądać, czy nie podjada ciasta. Niewskazana jest dla małych brzuszków surowa mąką.

Wyłożyłam blat stołu dodatkowo papierem do pieczenia
W Nowy Rok również robiłyśmy domową ciastolinę tym razem liofilizowaną dynią i szpinakiem.

Jaka ciastolina najlepsza?

Z doświadczenia napiszę, mając styczność z playdoh i domową ciastoliną. Na widok playdoh zachwyt był zdecydowanie większy ze względu na mnogość akcesoriów i tubek z kolorowymi masami. Jednak po połączeniu wszystkich kolorów powstaje wątpliwej urody masa, która wcale nie zniechęca dzieci do zabawy.

Nasz zestaw play-doh świnka peppa kolory zmieszane, ale nadal atrakcyjne do lepienia Peppy i jej bliskich.

W kryzysowych sytuacjach trudno o kolorowy zestaw dostępny od ręki, dlatego zrobiłam domową ciatolinę. Ku mojemu zaskoczeniu równie chętnie bawiła się domową ciastoliną co chwilę wymyślając różne historie dla wykrawanych kształtów. Parametry domowej ciastoliny są ciut gorsze od sklepowej. Ale nie ma to większego wpływu na zabawę dziecka. Dlatego też, jeśli nie masz pod ręka profesjonalnego zestawu sięgnij po kuchenne zasoby. Daj rozrywkę swojemu dziecku, a sobie czas na wypicie ciepłej herbaty i złapanie oddechu.

Zalety zabawy ciastoliną.

  • rozwija kreatywność oraz wyobraźnie
  • wspiera koordynację oko-ręka
  • usprawnia zdolności manualne: ugniatanie, rozciąganie, rolowanie,
  • rozwój mowy może wydawać się nie taki oczywisty, ale w trakcie tworzenia z ciastoliny dziecko rozwija swoje słownictwo
  • wspiera koncentrację oraz skupienie. Przy ciastolinie domowej czy playdoh moja dziecina potrafi siedzieć w skupieniu ponad godzinę
  • wpływa uspokajająco i wyciszająco

A jeśli macie w kuchennej szafce za dużo mąki ziemniaczanej to wyczarujcie ciecz nieniutonowską to również, znakomita zabawa wspierająca rozwój manualny oraz kreatywny.

Author

Witaj! Miło mi Cię gościć na moim blogu. Jest to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na radosny i pozytywnie wpływający na rozwój czas z dzieckiem. Jestem przewodnikiem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie oraz inspirujące widoki za oknem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Pozdrawiam Was serdecznie!

1 Comment

Napisz komentarz