Andrzejki to kolejne wyjątkowe święto w kalendarzu, które gwarantuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym wiele frajdy. Zorganizowanie zabaw wróżbiarskich dla dzieci w przedszkolu 30 listopada to świetny sposób na spędzenie czasu i poznanie najważniejszych faktów dotyczących tego magicznego dnia w roku.

Andrzejki geneza – dlaczego obchodzimy

Andrzejki to ekscytujący i magiczny wieczór wróżb, obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja, patrona Szkocji. 30 listopada to święto narodowe Szkotów, którzy obchodzą je bardzo hucznie. Andrzejki to ostatnia okazja przed Adwentem, aby zorganizować dla swoich bliskich lub wybrać się na komercyjną wystawną imprezę pełną tańców i pysznego jedzenia.

W dawnych czasach wróżby były wyłącznie sprawą matrymonialną i brały w nich udział panny. Wróżby traktowano bardzo poważnie i istniało przekonanie, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota przyszłości, a wróżby pozwalają się o tym przekonać. Każda z dziewcząt wykonywała wróżbę indywidualnie w ustronnym miejscu. Z czasem podejście do andrzejek stało się bardziej liberalne, wróżby organizowano w większym gronie dziewcząt na wydaniu, aż do czasów współczesnych i wieczoru andrzejkowego który przekształcił się w wystawną imprezę, w którym uczestniczą pary mieszane. Zaś w szkołach oraz przedszkolach organizuje się zabawy andrzejkowe dla dzieci. Do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i jak najbardziej na wesoło.

Andrzejkowe wróżby z dawnych lat:

  • Panny ustawiały się w kręgu i wpuszczały na środek gąsiora z przepaską na oczach. Ta, do której jako pierwszej podszedł gąsior lub ją uszczypną dziobem mogła liczyć na szybkie zamążpójście.
  • Wróżenie ze skórki jabłka – singielka obierała jabłko tak starannie, aby skórka była jak najdłuższa. Kolejnym krokiem było rzucenie skórki przez lewę ramię za plecy, a litera, w którą uformowała się skórka, była pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

Andrzejki pomysły na wróżby – przedszkole i żłobek

Zabawy andrzejkowe dla dzieci w przedszkolu to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również czas wspierania logicznego myślenia, motoryki małej, wyobraźni, a także koordynacji ruchowej. Zajęcia artystyczne w tym śpiew i taniec to nieodzowny element przedszkolnej imprezy.

  • Lanie wosku przez dziurkę od klucza. Jest to jednak jedna z najbardziej popularnych i kultowych wróżb, bez której zwłaszcza starsze dzieci jeszcze nie tak dawno nie wyobrażały sobie andrzejków. Obecnie rezygnuje się z tego wróżenia ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Gorący wosk roztopiony już w garnku o grubym dnie lub wosk skraplający się przez dziurkę od klucza z płonącej świecy wymaga jednak skupienia od nauczyciela i posiadania lepszej jakości świec. Ponieważ zapach palącej się świecy parafinowej może drażnić dzieci i powodować kaszel oraz alergiczny nieżyt nosa poprzez ulatniający się benzen czy toluen.
  • Kubeczki z przedmiotami. Pod kubeczkami umieszczamy przedmioty symbolizujące najbliższą przyszłość.
moneta – bogactwo, motyl – duże zmiany, cukierek – słodkie, frywolne życie, anioł – dobre wiadomości, samochodzik – podróżowanie, książka – sukcesy naukowe, żaba – spokojny rok, kołyska – nowy członek rodziny
  • Wyścig butów. Dzieci biorą po jednym ze swoich butów i stają w najdalszym punkcie sali i ustawiają buty jeden za drugim (czubek jednego buta dotyka pięty drugiego). Może zacząć najstarszy uczestnik na sali lub najmłodszy, a ten, którego but pierwszy przekroczy próg sali, będzie miał w nadchodzącym roku same udane wyprawy lub spełni swoje największe marzenie.
  • Kim będę w przyszłości andrzejkowe wróżby. W ozdobnej, większej torbie lub kartonie z otworem tylko na tyle dużym, by zmieściła się w nim dłoń umieszcza się kartoniki z rysunkami zawodów.
zwierzę ze stetoskopem – weterynarz, pióro – pisarz, grzebień – fryzjer, stetoskop – lekarz, obuwie sportowe– sportowiec, mikroskop – naukowiec, banknoty – przedsiębiorca, finansista, komputer – programista. Można dodać jeszcze: teleskop – astronauta, strzykawka – pielęgniarka, elegancki but – modelka/model,

Następnie dzieci pokazują w formie kalamburów wylosowany zawód. [Zamiast kartoników można do worka włożyć przedmioty, grzebień, strzykawkę, piór itp]

  • Kleks z farbki lub atramentu. Kartkę a5 składamy na pół, następnie rozkładamy ją przed dzieckiem, które ma za zadanie zanurzyć pędzelek w wodnistej farbie, a kleks musi wpaść na środek zagięcia kartki. Następnie dziecko zamyka kartkę, mocno ją dociskając. Następnie otwiera i używając wyobraźni próbujemy rozszyfrować co przedstawia nieregularny kształt.
  • Andrzejki w przedszkolu praca plastyczna z wróżbą. Dzieci 3 latki malują swoje marzenie (marzenia) na kartce papieru lub te, które już umieją pisać piszą je. Następnie biorą kartkę w dłonie i gniotą w kulkę, którą muszą wrzucić do kapelusza. Ci, którzy trafią mogą mieć nadzieję, że w najbliższym czasie spełnią się ich marzenia. Można ustalić ilość prób, np. 2 lub 3 na wrzucenie do kapelusza.
  • Rzut monetą to wiaderka/miski z wodą. Rozdaj dzieciom monety mogą być o różnych nominałach. Dzieci siadają w kole. Stawiamy na środku wiadro/miskę z wodą. Dzieci po kolei podchodzą do miski z wodą i stają tyłem do niej. Dziecko ma za zadanie pomyśleć życzenie, a następnie spróbować upuścić monetę przez ramię tak, aby trafiła do wody. Opcja dla mniejszych dzieci, że stają w rzędzie w pewnej odległości przed miską, myślą o życzeniu i precyzyjnie rzucają monetą, aby trafić do miski.
  • Balony z wróżbą. Do środka balonu wsadzamy przepowiednie obrazkowe np: moneta, serce, samochód, lub słowne przyjdź jutro do przedszkola w różowej koszulce lub załóż dwie różne skarpetki itp, itp, itp. Dzieci na prośbę nauczyciela starają się przebić wybrany przez siebie balon w której jest wróżba.

Andrzejki w przedszkolu i żłobku przebranie

Bardzo często nauczyciele proszą rodziców o ubranie dzieci na andrzejki w konkretnym stylu tematycznym, np. zwierzęta leśne, zwierzęta polne lub czarownice, wróżki, duszki czy dynie. Kostium można wypożyczyć, kupić lub wykonać samodzielnie. Proponuję wykonanie kostiumu wspólnie z dzieckiem.
Na dzień hawajski w przedszkolu zrobiłyśmy hawajską spódnicę z kolorowej bibuły. Wstążki z bibuły delikatnie zawiązałam na ramiączkach biustonosza, który posłużył nam jako doskonały pasek z idealną możliwością regulacji. Cała konstrukcja spódnicy wyglądała bardzo ciekawie i co najważniejsze stabilnie trzymała się na bioderkach. Kwiatowy naszyjnik kupiłyśmy w sklepie papierniczym – na zrobienie samodzielnie papierowego naszyjnika z kwiatami brakło nam czasu. A w sklepie był atrakcyjne cenie za 9 złotych.

Dekoracje sali na andrzejki przedszkole

Atrakcje na Andrzejki: Sala, którą dzieci wykorzystują do nauki tym razem zamienia się w magiczne miejsce pełne tajemniczych i intrygujących dekoracji. Motywem przewodnim jest zazwyczaj czarodziej, czarny kot, kociołek, klucz i buty. Czarne, brązowe lub pomarańczowe nadmuchane balony leżące na podłodze potęgują magiczny klimat. Efektowna dekoracja sali na andrzejki to również pajęczyna, którą można wykonać ze sznurka lub grubszej nici oczywiście na bezpiecznej wysokości, aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy np. zaplątując się. Dużą rolę w tym dniu odgrywa również światło. I przede wszystkim napis andrzejki! Pomysly warte rozważenia jeśli tylko macie możliwość je zrealizować.

Piosenki na andrzejki w przedszkolu

Andrzejki i ich wyjątkowy przebieg gwarantuje scenariusz zajęć w przedszkolu, który obejmuje również naukę piosenek tematycznych związanych z tym magicznym dniem.

Andrzejki podsumowanie informacji:

  • Zabawy na andrzejki w przedszkolu są pełne magii i przepowiedni przyszłości. Warto bawić się z dziećmi i celebrować takie wydarzenia, aby choć na chwilę obudzić na nowo dziecięcą wersję siebie.
  • Kiedy są andrzejki 2022? – W przedszkolu i szkole zabawa andrzejkowa odbywa się 30 listopada w tym roku jest to środa.
  • Andrzejki i dzień dyni to dwa najbardziej kolorowe święta obchodzone jesienią w przedszkolu

 

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz