Jest to jedno z najzdrowszych jesiennych świąt obchodzonych w przedszkolu. Dzień Dyni to doskonały moment, aby zapoznać dzieci z tym, jak wartościowym jest warzywem. Jest niezwykle wdzięczna i łatwa w uprawie, nawet w przydomowym ogródku warzywnym. W kuchni doskonale sprawdza się zarówno w postaci wytrawnej, jak i deserowej. Możliwości dyni są tak szerokie, że omijanie jej w sezonie na sklepowych półkach jest niewybaczalnym błędem. Ponadto nie należy zapominać, że dynie mogą pięknie ozdobić dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dynia co warto wiedzieć?

 • Dynia to bogactwo składników odżywczych! Witaminy: A, B1, B2, C, PP oraz składniki mineralne: fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez jak również mnóstwo beta-karotenu.
 • Trudno zliczyć, jak wiele odmian dyni możemy znaleźć w sklepach i na straganach z warzywami w każdym sezonie. Dynie występują także w szerokiej gamie kolorów: pomarańczowym, kremowym, brązowym, zielonym, z cętkami i przebarwieniami (dynia żołędziowa).
 • Wszystkie dynie są jadalne, nawet te o fantazyjnych kształtach, ale nie wszystkie są równie smaczne. Najbardziej popularne w naszym regionie są dynie: piżmowa, hokkaido, zwyczajna, muszkatołowa (zielona) i makaronowa. Jeśli jednak masz ochotę zrobić puree dla swojego dziecka lub na placki, sięgnij po piżmową lub hokkaido. Te dwie dynie mają wszechstronne zastosowanie i są najłatwiejsze w obróbce.

Dzień dyni w przedszkolu

Jest to zdecydowanie dzień celebracji koloru pomarańczowego, ale warto pamiętać, że dynie nie tylko są pomarańczowe! Kreatywność związana z przysmakami na bazie dyni widoczna jest także w kuchni. Obiad lub podwieczorek z pewnością będzie oparty na bohaterce dnia. Ważne jest, aby dzieci, oprócz ciekawych zabaw organizowanych przez nauczycieli, mogły skosztować dyniowych przysmaków.

Zazwyczaj obowiązuje specjalny strój na dzień dyni w przedszkolu. W zależności od scenariusza nauczyciel prosi dzieci, aby ubrały się w kolory dyni. A jak wiemy nie tylko musi być to pomarańczowy, ale również kremowy czy zielony. Często zdarza się też, że w porozumieniu z rodzicami dzieci w domu przygotowują kostium dyni na wielki bal dyniowy organizowany w placówce. W innych przypadkach to podczas zajęć dzieci przygotowują maski na twarz lub opaski na głowę z wcześniej przygotowanych szablonów, aby dopełnić swój dyniowy wizerunek. Ponadto, aby urozmaicić ten dzień, nauczyciele organizują wiele zajęć sportowych i zręcznościowych, które zawsze są uwieńczone symbolicznym dyplomem upamiętniającym dzień w przedszkolu.

Ogromną atrakcją w dzień dyni są prace plastyczne. Kreatywność Pań bywa przeogromna więc można spodziewać się wszystkiego:

 • wyklejanie szablonu dyni drobnymi kolorowymi papierkami
 • kolorowanie plasteliną/modeliną
 • malowanie dyni farbkami
 • szablon dyni wyklejony watą, który następnie koloruje się rozcieńczonymi farbami za pomocą pipety
 • tradycyjne kolorowanki na dzień dyni również mogą zrobić furorę, jeśli zostaną dobrane odpowiednie ilustracje.
 • puzzle to również genialna forma zabawy dla dzieci, które można z łatwością samemu przygotować z kolorowanki lub gotowego darmowego szablonu z internetu.
 • i wiele więcej.

Dzień dyni desery i przysmaki

Jak wiadomo w dyni jadalne są pestki oraz miąższ. Możliwości na przygotowanie pysznych łakoci jest więc ogromna. Warto oswajać już od żłobka smaku dyni i tego jak bardzo wdzięcznym jest warzywem.

 • muffinki z dynią
 • pestki dyni do chrupania
 • ciasto dyniowe pulchne niczym biszkopt
 • sos do makaronu na bazie dyni
 • gofry z dynią
 • pomarańczowe naleśniki z dynią

Dzień dyni w domu

Jeśli Twoje dziecko nie uczęszcza do żłobka/przedszkola, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś świętował ten dzień w domu. Jeśli lubicie takie wydarzenia to koniecznie zajrzyj do kalendarza świąt nietypowych, a odkryjesz w nim mnóstwo okazji do świętowania ze swoimi dziećmi.

Artykuł powstał z myślą o rodzicach, którzy chcieliby zorganizować taki dzień dla swojego malucha w domu. Prócz tego co wyżej już napisałam to musicie wiedzieć, że w domu jest o tyle fajniej, że można razem z dzieckiem przygotować muffinki, ciasteczka, placuszki czy przepyszną aromatyczną zupkę krem z dyni z dodatkiem mleczka kokosowego. Ponadto kreatywne zabawy czekają na każdym kroku, trzeba tylko się rozejrzeć i skorzystać np:

 • klocki Lego doskonale nadają się do zbudowania najwyższej wieży na czas. Wystarczy wybrać klocki w odpowiednich kolorach, aby uczcić dzień dyni
 • wspólne wydłubywanie miąższu z dyni może być świetną zabawą poprawiającą motorykę małą i koordynację oko-ręka dziecka.
 • niewielkich rozmiarów dynia może z łatwością posłużyć za kulę do kręgli, które z kolei można wyczarować z litrowych lub półtoralitrowych butelek plastikowych. Dla lepszej stabilności należy wlać do nich nie więcej niż 150 ml wody.
 • segregacja paluszkami lub szczypcami. W miseczce umieścić pestki dyni, suche ziarna kukurydzy i innego dobroci. Zabawa polega na wyciągnięciu wszystkich pestek dyni na osobny talerzyk.
 • zakup książek o tematyce dyniowej i czytanie ich to także świetny sposób na uczczenie tego dnia
Podsumowanie:

Dzień dyni kiedy obchodzimy?
Nie ma stałej daty obchodzenia tego dnia. Restauracje, kluby sportowe i inne podmioty rekreacyjne świętują dynie już we wrześniu. W placówkach oświatowych, jeśli obchodzi się dzień dyni, to przypada on 31 października i zamiast atrakcji związanych z Halloween, to właśnie święto dyni ma w pełni wypełnić scenariusz atrakcji na ten dzień w placówce. Jeśli jednak 31 wypada w weekend, przedszkole/żłobek zwykle wybiera dzień tuż przed oficjalnym świętem.

Dzień dyni medale?
Aby ten wyjątkowy dzień był niezapomniany, nauczyciele często przygotowują i laminują dyplomy. Dzień dyni można jednak uczcić także pięknymi medalami zawieszonymi na bawełnianej wstążce na szyi dziecka.

Dzień dyni dekoracje?
Sporo inspiracji w tym napis dzień dyni można zaczerpnąć z internetu. Zaopatrz się w brystol, mazaki, kredki oraz kolorowy papier, watę i farbki. Te akcesoria mogą ułatwić tworzenie pięknych domowych dekoracji nie tylko na dzień dyni.

Author

Witaj! Miło mi Cię gościć na moim blogu. Jest to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na radosny i pozytywnie wpływający na rozwój czas z dzieckiem. Jestem przewodnikiem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie oraz inspirujące widoki za oknem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Pozdrawiam Was serdecznie!

Napisz komentarz