Książeczki Pucio otrzymałyśmy w prezencie od mojej przyjaciółki. Skromnie przyznam, że wówczas też dowiedziałam się o ich istnieniu. Ale na usprawiedliwienie mam to, że moja dziecina miała niespełna pół roku, a ja dopiero odkrywałam literaturę dziecięcą. Kiedy wyjęłam je z torebki prezentowej szczególną uwagę zwróciłam na szatę graficzną, absolutnie inna od tych które pamiętam z własnego dzieciństwa oraz obecnych książeczek które trafiały w moje ręce. Ilustracje są autorstwa Joanny Kłos. Wyjątkowe książki sporych rozmiarów 20.5 x 25.0 cm ale dość lekkie mimo, że waga jednej wskazuje 62 dag.
Z serii Pucio książki wydawnictwa „Nasza Księgarnia” mamy:
- Pucio uczy się mówić ( 1 część )
- Pucio mówi pierwsze słowa ( 2 część )
- Pucio i ćwiczenia z mówienia ( 3 część)
O autorce
Autorką kultowych książeczek o Puciu jest Dr. n. hum. Marta Galewska – Kustra. Logopeda, pedagog dziecięcy oraz pedagog twórczy. Aktywnie pracująca w zawodzie. W prywatnym gabinecie w Łodzie przyjmuje małych pacjentów zaś w Warszawie w Akademii Pedagogiki Specjalnej pracuje jako adiunkt zajmujący się tematyką rozwijanie kreatywności dzieci oraz młodzieży. Widząc szerokie doświadczenie oraz tytułu naukowe można śmiało stwierdzić, że książki są edukacyjne z naciskiem na wspomaganie i rozwój mowy.
Kim jest Pucio?
Pucio to rezolutny przedszkolak który wraz z rodzicami, siostrą Misią, małym Bobo, psem oraz kotem mieszkają w domu. Pucio podobnie jak my przeżywa otaczającą go codzienność. Nie obce mu są poranne oraz wieczorne higieniczne rytuały. Zabawa i psocenie też jest w naturze Pucia i jego siostry Misi. Tym samym nasze dziecko śmiało może się z nim identyfikować i porównywać. To co wspaniałe jest w tych książkach to namacalna codzienność!
Pucio z serii: Uczę się mówić.
Pucio uczy się mówić Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych. To pierwsza część z serii: uczę się mówić. Książka doskonale opracowana z dużym naciskiem na wyrażenia dźwiękonaśladowcze oraz samogłoski. To doskonały wstęp do mowy już dla 12 miesięcznych bobasów. 40 solidnych tekturowych stron okraszonych kolorowymi przygodami Pucia i jego bliskich. Wspaniała wyprawa do dziadków okaże się dla Pucia ogromnym przeżyciem i poznaniem nowych zwierzątek jak również kąpiel w jeziorze będzie nie lada frajdą nie tylko dla samego Pucia.
Przygody Pucia – w uczy się mówić.
- czas spędzony w salonie z mamą i Misią jak również przygotowanie obiadu
- spożywanie posiłku z najbliższymi
- mały ambaras spowodowany niefrasobliwym kotkiem
- Pucio wybiera się na spacer do parku z tatą, mamą misią oraz psem
- domowe zabawy podczas deszczu
- wycieczka na wieś do babci i dziadka i pierwsza kąpiel w jeziorze
- wyprawa do lasu na poziomki oraz na łąkę – Pucio poznaje, krowę, żabę, bociany i zające
- Pucio w gospodarstwie dziadków poznaje, barana, koziołka, kury, konia, kaczki
- doświadcza również palenia ogniska po zmroku i wesołe śpiewy przy gitarze
- Pucio wraca do domu z rodzicami oraz rodzeństwem pociągiem.
Warto wiedzieć. Roczne dziecko powinno samo spontanicznie po nas powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze, jeśli tego nie robi za każdym razem nie zmuszajmy go widocznie nie jest jeszcze gotowe. Pamiętajmy również o wskazywaniu palcem obrazków oraz chmurek ze słowami dźwiękonaśladowczymi adekwatnie wymawianych w danej chwili.
PUCIO mówi pierwsze słowa. Blisko 40 sztywnych tekturowych stron z których dowiemy się wiele ciekawych historyjek wesołego przedszkolaka i jego bliskich. Książka dedykowana dwulatkom przy pomocy której swobodnie zaczną przygodę budowania prostych zdań.
Pucio opis dnia w książce Pucio mówi pierwsze słowa:
- Pobudka
- Wybór ubrania
- Czas na śniadanie
- Pucio i Misia ubierają buty, kurtkę i wychodzą do przedszkola
- Droga do przedszkola
- Przedszkole: zabawa, układanie klocków, rysowanie, czas spędzony na placu zabaw oraz to co i ja pamiętam ze swojego przedszkola tuż przed wyjściem należało odłożyć zabawki na półkę. Nauka porządku nawet Pucia nie ominęła.
- Wyjście na zakupy z mamą oraz misią
- Wizyta Babci, Dziadka i Cioć – wspólny rodzinny posiłek
- Wyjście na basen
- Wieczorna kąpiel i higiena
- Zasypianie w łóżku – opowiadane bajeczki przez rodzica
Pucio i ćwiczenia z mówienia. Czyli nowe słowa i zdania. To 3 część z serii. Dedykowana starszakom, które z dużą śmiałością powinny składać coraz to bardziej złożone zdania. Pucio wspomaga swoich towarzyszy bogatym zasobem słów. Książka jak poprzednie również składa się z 40 stron z barwnymi ilustracjami. To co zwraca uwagę to dłuższe dialogi. Jeśli zależy nam na nauce poprawnej odmiany rzeczownika oraz czasownika to ta książka jest do tego idealna. Dowiedź się co tym razem czeka Pucia i jego bliskich.
Pucio i ćwiczenia z mówienie. Czyli nowe słowa i zdania.
- Pucio, Misia wraz rodzice pakują walizki
- Podróż odbywa się samochodem
- Pucio z bliskimi dociera do wujostwa w górach
- Wycieczka w góry i uzupełnianie paśników sianem
- Pusio i Misia budują z wujkiem karmnik
- Wycieczka na sanki, jazda na łyżwach, lepienie bałwana
- Rodzice wraz wujostwem idą na narty
- Kontuzja taty Pucio
- Powrót do domu
Czy warto kupić książki Pucio?
Warto!! przede wszystkim za starannie i przemyślane podstrony. Znakomicie wypracowane obrazki z historyjkami. Oraz ogromnym atutem są na dole strony podpisane rysunki dla utrwalenia nazewnictwa przedmiotów, wykonywanych czynności, członków rodziny itp. To doskonała forma do podjęcia rozmowy z dzieckiem, zadawania pytań i doświadczania emocji. U starszych dzieci to dobre podstawy do nauczki czytania. Na dwóch ostatnich stronach ( przykładem jest zdjęcie wyżej) każdej książki są ćwiczenia dla naszego dziecka na opowiadanie co zapamiętał z opowiadania o Puciu. Bogata grafika buduje napięcie i chęć poznawania przygód ulubionych bohaterów. Nie obce są również okazywane emocje które dziecko od małego może je poznawać. Przedstawiona codzienność może sprzyjać wyrobieniu prawidłowych nawyków naszego dziecka. Przykładem może być wieczorna kąpiel wiele dzieci nie lubi myć głowy, ale przedstawiona barwnie sytuacja jak Pucio się kąpie może sprawić, że nasz maluszek również zachce być czyściutki i pachnący jak Pucio. Tym samym sposobem możemy wypracować entuzjazm do mycia ząbków. To jak nasze dziecko będzie postrzegało Pucia i jego obowiązki również w dużej mierze uwarunkowane jest od naszej kreatywności i jak bardzo przy pomocy książki go zachęcimy do działania. Mówię to tylko dlatego, aby mieć świadomość, że samo podsunięcie pod nos książki 2-u czy 3 latkowi nie sprawi, że nagle będzie chciał być jak rezolutny bohater z kart książki.
Pucio opinie
Pucio ma ogromny potencjał dydaktyczny, który można zrealizować w warunkach domowych. To świetna pozycja dla maluszków które już zaczynają swoje pierwsze podrygi z mową, jak również dla tych którzy śmiało sobie gadają. Wiem, również że notorycznie 4 latkowie wracają do wyjątkowych przygód rezolutnego Pucia.