Dzień tęczy obchodzimy 3 kwietnia. Wyjątkowo piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne. Dzień tęczy to kolejne nietypowe święto, które na stałe wpisało się w kalendarz przedszkolny i nadaje niezwykły koloryt dnia poprzez barwne prace plastyczne i zabawy.

Aby wzmocnić kolorowość tego dnia, panie często proszą rodziców o tęczowe ubranie dzieci do przedszkola.

Dzień Tęczy w przedszkolu i żłobku kolorowy eksperyment z cukierkami

  • Tęcza z kolorowych cukierków na talerzu. Eksperyment, który wywołuje nie małą fascynację u małych przedszkolaków. Ułóż kolorowe drażetki (skittlesy lub podobne cukierki) blisko siebie na brzegu talerza, a następnie wlej ciepłą wodę delikatnym strumieniem do środka. I niech się stanie magia! Zobaczycie, że woda zmieni kolor na kolorowy układając się tęczowe smugi dzięki barwnikowi zawartemu w kolorowej skorupce cukierka.

Dzień Tęczy w przedszkolu i żłobku – kreatywna praca plastyczna

Do tworzenia prac plastycznych przez dzieci najlepiej sprawdzają się kredki i farby. Nawet najmłodsi w przedszkolu jak również żłobku chętnie podejmą wyzwanie i wezmą udział w tworzeniu kolorowego dzieła sztuki.

  • Kolorowa tęcza malowana farbkami. Malowanie farbkami to znakomita zabawa dla przedszkolaków, ale również dzieci w żłobku. Kreatywne malowanie palcami wspiera małą motorykę, naukę kolorów, precyzję ruchów i koordynację oko-ręka. Do kolorowania tęczy prócz paluszków świetnie się sprawdzą patyczki do uszu. Jeśli podoba Ci się nasza tęcza pobierz: karta pracy tęcza.
  • Kolorowa tęcza z misiami Dla fanów bajki z lat 90 Troskliwe Misie wybór motywu misia na tęczy nie będzie wcale zdziwieniem. Tęcza wykonana z kolorowych wyciętych misiów rozczuli najbardziej zatwardziałych! Precyzja przyklejania na łuku oraz nauka sortowania kolorów to kolejne atuty zabawy z motywem tęczy. Pobierz kartę pracy
  • Tęczowa wyklejanka/tęcza do wyklejania. Klej w sztyfcie szczególnie uwielbiany przez każde dziecko! Możliwości zabawy z klejem i małymi kolorowymi papierami to mnóstwo radości dla maluchów. Karty pracy do tej tęczy można wykonać błyskawicznie rysując tęczę samodzielnie na kartce a4 lub skorzystaj z mojej tęczy do druku. Dodatkowym atutem zabawy jest wspieranie umiejętności rwania małych elementów z cienkiego kolorowego paska papieru kolorowego.
  • Kolorowe stemple na tęczowych łukach. Flamastry ze stempelkami doskonale się sprawdzą w tej zabawie w przyozdabianiu tęczowych łuków.
  • Tęcza z bibuły. Błyskawicznie przygotujesz z dziećmi i nie generuje to żadnego bałaganu. Może to być również doskonały test sprawdzający pamięć dzieci. Daj dłuższe paski bibuły i w grupach mają za zadanie ułożyć tęczę w odpowiedniej kolejności kolorów.
Brakuje koloru niebieskiego, ale niestety nie miałam go w opakowaniu.
  • Wycinanie po śladzie. Z chmurki wystają paski kolorowe tak samo kolorowe jak łuki tęczy. Na pasku narysowany jest wzór, aby dziecko mogło po nim precyzyjnie ciąć.

Klocki duplo na dzień tęczy? Oczywiście, że tak!!! Z klocków można budować wieże w kolorach tęczy, niestety aparat nie oddaje prawdziwego koloru fioletowego klocka. Ale każdy kto ma duplo wie, że fioletowe klocki tam są i to w pięknym kolorze, który idealnie pasuje do tęczowej wieży.

Nasze poprzednie kreatywne zabawy również idealnie pasują do świętowania dnia tęczy. Wystarczy spojrzeć na kolorową wycinankę z parasolką lub tęczę z pomponami wspierająca naukę sortowania kolorów.

Jakie kolory ma tęcza

W jakiej kolejności są kolory tęczy? Kolorów jest 7 i układają się następującej kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy (indygo) oraz fioletowy. Barwy płynnie między sobą przechodząc tworząc na niebie spektakularne widowisko. Mitologia irlandzka mówi, że na końcu tęczy jest skrzat Leprechaun (Dzień Św. Patryka), który pilnuje garnka ze złotem.

Podwójna tęcza na niebie

Przyjrzyj się dokładnie tęczy na filmie, a zobaczysz nie jedną, a dwie tęcze. Zdarza się, że widzimy dwie tęcze na niebie i jest to efekt podwójnego załamania światła wewnątrz kropelek wody. Ponadto druga tęcza zawsze znajduje się bezpośrednio nad pierwszym łukiem tęczy i jest znacznie bledsza niż właściwa tęcza. A jeśli przyjrzysz się uważnie zauważysz, że kolejne łuki są w odwrotnej kolejności. Wielokrotne tęczę znajdziesz również w pobliżu wodospadów.

Podwójna tęcza, choć nie pełna, jest widoczna. To wyjątkowe zjawisko nie jest często spotykane.
Tęcza na zdjęciu to ta sama tęcza co na filmie, tylko z innego ujęcia w mieście.
Tutaj doskonale widać podwójną tęczę, jak również efekt odwróconych kolorów w drugiej tęczy.

Ciekawe informacje o tęczy!

  • Światowy Dzień Tęczy obchodzimy 3 kwietnia. W USA nazywane jest Find a Rainbow.
  • Jak znaleźć tęcze? Zawsze szukaj tęczy w deszczowe dni, tuż po tym jak przestanie padać. Jeśli masz szczęście, zobaczysz dwie tęcze. Jeśli zaś chcesz zobaczyć więcej niż dwie tęcze, musisz udać się nad wodospad.
  • Czego symbolem jest tęcza? To symbol harmonii, spokoju i jedności
  • Czy tęcza jest okrągłą ? Właściwie to tak. Tęcza jest niezwykle okazałym okręgiem, który widać jedynie z lotu samolotu lub bardzo wysokiego wzniesienia/góry. A my jedynie z powierzchni ziemi widzimy fragment tęczy czyli łuk.

 

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz