Kontynuując zabawę wspierającą rozwój motoryczny oraz naukę kolorów oferuję dziś kolejne plansze. Jak możecie zauważyć proponowane ćwiczenia z serii DIY nie wymagają sporych nakładów pieniędzy na akcesoria, ale musimy poświęcić swój czas na przygotowanie kart pracy dla swojego dziecka. Więc jeśli tylko macie tylko czas warto przygotować taką formę zabawy.

Nauka sortowania kolorów

O pozytywnych aspektach kodowania pisałam przy wpisie: sortownie kolory i kształty warto zapoznać się z tym krótkim wpisem i przy okazji zobaczyć kolejną zabawę wspierająca rozwój Twojego dziecka. Wracając do dzisiejszej tęczy to krótkim wstępem warto dziecku opowiedzieć czym jest tęcza i po jakich warunkach pogodowych najlepiej wypatrywać jej na niebie.

Kolory tęczy już od najmłodszych lat żywo interesuje dzieci. Dlatego też stąd mój pomysł, aby właśnie przy pomocy tęczy wykonać planszę rozwijającą:

– koordynację oko – ręka
– naukę kolorów
– umiejętność liczenia
– segregowania po wielkości
– precyzyjny chwyt pęsety
– wyobraźnie, mowę
– koncentrację

Sortowanie kolorów na tęczy

Do przygotowania kolorowej tęczy potrzebujesz:
– 2 kartki z bloku technicznego,
– kredki,
– przeciętego pod skosem patyczka do uszu,
– pęsety dla dzieci
– kolorowych pomponów
– 2 spinacze biurowe.

Na kartce z bloku technicznego malujemy według własnej fantazji tęczę dobierając tak kolory, aby pokrywały się pomponami. Następnie ostrym końcem patyczka do uszu na ramionach tęczy jedynie nakłuwamy punkty, które powiększamy przebijając na wylot kredką. Bez tego nakłucia patyczkiem czy nawet igłą kredka nie będzie przechodzić tak sprawnie i gładko przez kartkę. Więc nie warto pomijać ten punt w tworzeniu planszy.

Tak pokolorowaną tęczę spinamy dwoma spinaczami z drugą kartką z bloku technicznego. Wykładamy obok pompony oraz pęsetę i zapraszamy naszego malucha do zabawy.
Aby urozmaicić zabawę możesz sugerować: Teraz ułóż 3 pompony na fioletowym łuku tęczy po prawidłowym wykonaniu polecenia sugerujesz kolejne. Zapytaj, który łuk jest największy, a który najmniejszy, gdzie znajduje się najwięcej pomponów, a gdzie najmniej. Na których łukach tęczy jest taka sama ilość pomponów. Możliwości zabawy jest wiele i jak zawsze tylko i wyłącznie ogranicza nas własna wyobraźnia. Miłej zabawy!

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz