Zazwyczaj to zła pogoda zatrzymuje dzieci w domu i wtedy trzeba się zastanowić, jak zapewnić im rozrywkę. Na chłodniejsze i deszczowe dni mamy w swoim repertuarze różne zabawy: ciecz nienewtonowska, wycinanki, sortowanie, ale przychodzi taki dzień, że chciałoby się czegoś nowego. Nawet puzzle, które nie były dotykane przez długi czas, nie są już tak atrakcyjne.

Zabawy sensoryczne dla dzieci w domu

Znakomitą zabawą na gorszą aurę za oknem będzie sztuczny śnieg oraz domowa ciastolina. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie to, że będą mogli przygotować zabawę z Twoją pomocą. Potrzebujesz jedynie mąki ziemniaczanej lub mąki pszennej, wody oraz barwników spożywczych dla urozmaicenia zabawy.

Jeśli szukasz zabawy sensoryczne dla 2 latka, 3 latka czy 4 latka to obie zabawy nie tylko zapewniają dziecku rozrywkę, ale także doskonale wspomagają jego rozwój. Rozwijają kreatywność, wyobraźnie, małą motorykę (manipulację palcami). Ugniatanie, rolowanie wzmacnia koncentrację jak również wycisza i rozluźnia.

Własnoręcznie wykonane instrumenty muzyczne to także fajna zabawa dla dzieci w domu. Potrzebne są najlepiej mniejsze plastikowe butelki po wodzie i suche nasiona: groch, fasola, soczewica, ryż, kasza manna, a nawet guziki i metalowe dzwonki. Wydawanie dźwięków będzie dla maluchów fascynujące kiedy będą mogli stukać garnki, miski czy inne akcesoria kuchenne. Wspólnie ze wszystkimi domownikami możecie zorganizować spontaniczny koncert.

Zabawy ruchowe dla dzieci

Mówi się, że ruch jest dobry dla zdrowia, a przy odrobinie kreatywności można zapewnić dzieciom szereg aktywnych zabaw mimo złej pogody na zewnątrz. Jedną z naszych ulubionych zabaw jest wyścig z punktu A do punktu B. W naszym przypadku nawet w mieszkaniu 42 metrowym udawało się to z ogromną dozą śmiechu realizować.

  • Zabawa polega na umieszczeniu w punkcie A, w naszym przypadku był to pokój Zosi, miseczek (tyle, ilu graczy) z drobiazgami, które należy jak najszybciej przetransportować do punktu B, gdzie w miseczkach umieszczamy przenoszone skarby. Skarby transportujemy na drewnianej łyżce bądź szczypcami, upuszczenie na podłogę skutkuje powrotem na start i wyścig zaczynamy ponownie.

Tor przeszkód z wykorzystaniem puf, hulahop, poduszek, skakanek, ręczników, tasiemek a nawet ścieżki sensorycznej jeśli macie.

  • Ułóż przeszkody z poduszek zaś ręczniki ciasno zwiń i ułóż w okrągły labirynt lub prostą ścieżkę, po której dziecko będzie chodzić, nie dotykając podłogi. Można też zrobić z ręczników tor, po środku którego toczy się mała piłeczka z basenu z piłeczkami lub do ping-ponga. Można dmuchać w celu jak najszybszego pokonania toru lub po to, aby nie dotykać brzegów ręcznika. Możliwości jest nieskończenie wiele i można je dostosować do wieku i możliwości dziecka.

Balonowe wariacje. Tradycyjne balony są niezwykłą atrakcją dla dzieci w każdym wieku.

  • Nadmuchaj balon i przywieś na cienkiej tasiemce do sufitu lub futryny drzwi na wysokości oczu dziecka. Zabawa polega na odbijaniu balona dłonią lub packą.

Kręgle z plastikowych butelek. Dla mniejszych dzieci dobrze się sprawdzą puste butelki 1,5 litrowe po wodzie. Dla 3 latków oraz 4 latków można do butelek nasypać garść fasoli lub nalać 150 ml widy, aby butelki były stabilniejsze. Kulą może być każda piłka. U nas dobrze się sprawdza pluszowa piłka dla niemowląt albo podobnego rozmiaru gumowa do kosza.

Zabawy taneczne. Zorganizujcie w rodzinnym gronie tańce z owocowym poczęstunkiem. Puśćcie ulubione piosenki w tv, komputerze u nas świetnie się sprawdza w tej roli króliczek Alilo. Dzięki wbudowanej karcie pamięci nasza lista odtwarzania jest naprawdę duża. Nie wspominając o znakomitych piosenkach wgranych fabrycznie.

Kreatywne zabawy dla dzieci

  • malowanie farbkami balonów, tekturowych rolek po papierze toaletowym lub ręczniku.
  • domowe stemple można wykonać z warzyw np: ziemniaka, marchewki, gąbeczek do mycia naczyń, plastikowych widelców jak również słomki do picia. Zabawy z farbami ucieszą każde dziecko, szczególnie jak będą mieć spore kartki do malowania np: A3
  • Namaluj na kartkach figury geometryczne, kwiat, serce, labirynt w kole itp. Połóżcie obrazki przed dzieckiem. Następnie losowo malujesz kształt na plecach dziecka, a ono musi odgadnąć, jaki obrazek ma namalowany palcem na plecach.
  • budowanie bazy pod stołem. Nakryj stół kocami, kołdrą lub narzutą na łóżko. W bazie można zrobić prawdziwe centrum dowodzenia o różnym charakterze. Latarki urozmaicą zabawę jak również lekki poczęstunek dostarczany przez okienko. Pamiętajcie jedynie, aby zapewnić cyrkulację powietrza w tejże bazie.
  • Układanie wieży z klocków na czas. Lego duplo lub drewniane klocki będą doskonałym wyborem.

Wspólne gotowanie z dziećmi

Wspólne pieczenie może być także świetną zabawą dla dzieci w domu. Maluchy uwielbiają mieszać, miksować, odmierzać, przesypywać oraz ważyć. Tak więc kuchnia, która do tej pory kojarzyła się tylko z rutynowymi posiłkami, może zamienić się w prawdziwą pracownię cukierniczą, w której powstają najpyszniejsze ciasta czy babeczki. Ponadto wspieramy logiczne myślenie dzieci, precyzję ruchu oraz promujemy zasady zdrowego żywienia.

Naszymi sprawdzonymi wypiekami jest biszkopt z thermomix oraz ciasteczka z czerwonej fasoli i gorzką czekoladą.
Wypieki możecie później skonsumować na ulubionym filmie lub bajce. Wspólne robienie domowych lodów z bananów, truskawek, masła orzechowego i jogurtu to również smaczne i edukacyjne zajęcie.

Zabawy językowe dla dzieci

Jednym z naszych ulubionych zajęć na dobranoc jest zadawanie sobie wzajemnie zagadek. Zabawa ta świetnie sprawdzi się również w ciągu dnia. Wówczas polecam rozłożyć na podłodze koc i poduszki. Usiądźcie lub połóżcie się i zadawaj zagadki logiczne dotyczące otaczających Was przedmiotów.

Rymowanki przyrodnicze i nie tylko to również genialna zabawa dla dzieci. Wyliczanki paluszkowe angażują zmysł słuchu, wzroku oraz dotyku. Zaś gra słów znakomicie wpływa na wyobraźnię. W księgarni internetowej znajdziecie wiele ciekawych książeczek z rymowankami oraz wyliczankami, które umilą Wam czas w domu np: TUTAJ. Możecie też sięgnąć po Pucio, który dzieciom nigdy się nie nudzi.

Kolejną atrakcyjną zabawą są kalambury. W zależności od wieku możecie na bieżąco modyfikować czy to będą kalambury rysowane czy pokazywane.

Pacynki – tworzenie historyjek z pomocą pacynek to wspaniała okazja do poszerzenia zasobu słów i wyobraźni. Pacynki doskonale rozwijają kreatywność i logiczne myślenie. Teatrzyk pacynkowy to idealny czas na rodzinne radosne chwile.

  • Podobnie jak w przypadku innych zabawek, lalki można wykonać samodzielnie. Potrzebujesz nieużywanych skarpetek, kolorowego papieru samoprzylepnego lub guzików i muliny.
    Aby zrobić pacynkę wystarczy naciągnąć skarpetkę na rękę i zaznaczyć pisakiem miejsca na oczy, nos i usta. Następnie przyszyj guziki w miejscu oczu, a muliną wyszyj nos i usta. Innym sposobem na ozdobienie skarpetki może być samoprzylepny papier kolorowy.
Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz