Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września i jest stosunkowo młodym świętem ustanowionym oficjalnie w 2013 roku. Ten szczególny dzień ma na celu popularyzację edukacji wczesnoszkolnej, która ma niezwykle silny wpływ na rozwój małego człowieka. Rozumieją to szczególnie dobrze rodzice przedszkolaków.
Okres przedszkolny to niezwykle intensywny moment rozwoju każdego dziecka. Przedszkole znakomicie wspiera kształtowanie potencjału intelektualnego, fizycznego jak również społecznego. Mimo wszelkich starań rodzica to jednak nie jest w stanie kompetentnie zapewnić dziecku w domu tego co nawet parę godzin zajęć w przedszkolu. Dlatego jeśli mamy możliwość starajmy się umożliwić swojemu dziecku uczęszczanie do placówki.
Jak zorganizować Dzień Przedszkolaka?
Atrakcje organizowane w całym kraju z okazji Dnia Przedszkolaka zależą od możliwości danej placówki. Dlatego w każdym przedszkolu będzie inny scenariusz zajęć. Dyrektor przedszkola w porozumieniu z nauczycielami, stara się tak zorganizować atrakcje, aby na długo zapadły w pamięci dzieci.
- festyn z animatorami, bańki mydlane, malowanie twarzy farbkami
- wizyta mobilnego teatrzyku
- atrakcje artystyczne organizowane przez kadrę przedszkola: muzyczno – ruchowe, wokalne, taneczne, plastyczne.
- zawody sportowo zręcznościowe
- rebusy, poszukiwanie skarbów w przedszkolnym ogrodzie
- często w tym dniu do przedszkola zapraszany jest gość specjalny. Dzieci będą mogły w ten sposób poznać jego zawód zalety/wady jak i niezbędne akcesoria, bez których jego praca nie byłaby możliwa.
W zależności od infrastruktury przedszkola, wszystkie grupy mogą świętować razem lub każda grupa bawi się w salach oddzielnie, rozwiązując kolorowe zagadki logiczne i realizując atrakcje ułożone przez nauczyciela.
Jednak jedno, co jest wspólne dla każdego przedszkola w tym dniu, to śpiewane piosenki przedszkolaka na co dzień i od święta. Przy sprzyjającej pogodzie przedszkolaki zbierają się na placu zabaw i wspólnie śpiewają piosenkę „Życie przedszkolaka ” lub „hymn przedszkolaka”. Obie piosenki są bardzo melodyjne i dzieci uwielbiają je śpiewać.
Dzień Przedszkolaka podsumowanie:
Kiedy jest ogólnopolski Dzień Przedszkolaka?
Ogólnopolskie święto Przedszkolaka przypada na 20 września.
Co zrobić na Dzień Przedszkolaka?
Pomysłów na spędzenie dnia jest mnóstwo. Zabawy ruchowe na przedszkolnym placu zabaw po wyjścia do teatru/kina. Ten dzień warto upamiętnić dyplomem, aby na długo zapadł w pamięci dziecka.
Jaki prezent na Dzień Przedszkolaka?
Dobrym pomysłem jest dyplom na Dzień Przedszkola, medal jak również drobny upominek w postaci malowanki, małych baniek mydlanych, pisaków czy pieczątki. Upominki dla dzieci w przedszkolu na pewno się spodobają. W artykule znajdziesz propozycje słodyczy z dobrym składem.
Dzień Przedszkolaka przedszkole dekoracje:
W tym dniu nie można pominąć dekoracji sali. Tutaj również kreatywność opiekunów może być ogromna i można się spodziewać prawdziwych małych arcydzieł. Nauczyciele często dekorują salę zgodnie z nazwą grupy, np. w grupie Misiów motywem przewodnim będzie duży miś z brystolu trzymający w łapkach papierowe baloniki z imieniem każdego dziecka. Dodatkowym elementem dekoracji jest napis Dzień Przedszkolaka.
Prace plastyczne na Dzień Przedszkolaka:
Jedną z ciekawych atrakcji, jakie nauczyciele organizują dla swoich maluchów w Dniu Przedszkolaka, są prace plastyczne wykonywane farbami, plasteliną, kredkami i flamastrami. W zależności od wybranej techniki można wykonać piękne prace zarówno na papierze, jak i na folii.
Pasowanie na Przedszkolaka.
Wiele przedszkoli decyduje się na zorganizowanie 20 września uroczystości pasowania nowych przedszkolaków. Jest to uroczystość wzruszająca, zwłaszcza dla rodziców, i często wywołuje nostalgię za przemijającym czasem.
Dzień przedszkolaka piosenka.
W przedszkolu w tym dniu zazwyczaj przedszkolaki śpiewają Hymn Przedszkolaka lub Życie Przedszkolaka.