Dziś chciałabym poruszyć temat niezwykle ważny dla wszystkich kobiet – Dnia Kobiet, który obchodzimy 8 marca. Jest to czas nie tylko do świętowania, ale także refleksji nad rolą i znaczeniem kobiet w społeczeństwie oraz walki o ich prawa i równouprawnienie. Jak powstało to święto i jak możemy je celebrować w naszych przedszkolach?

Dzień Kobiet na kartach historii

  • Historia tego wyjątkowego dnia sięga początków XX wieku. Pierwsze obchody miały miejsce w czasie rewolucji przemysłowej, kiedy to kobiety walczące o prawa pracownicze postanowiły jednoczyć się i domagać się równych praw. Kobiety pracujące w fabrykach w Nowym Jorku protestowały również przeciwko złym warunkom pracy. To było 28 lutego 1909 roku. Organizacja zwaną Socjalistyczną Partią Ameryki pomogła im zorganizować ten protest.
  • Jednakże jednym z najważniejszych momentów było zaproponowanie przez niemieckie delegatki zainspirowane ruchami kobiet w USA propozycji ustanowienia międzynarodowego święta kobiet, co miało miejsce w sierpniu 1910 roku na Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze. Dzień Kobiet oficjalnie został ustanowiony w 1911 roku.
  • Od 1975 roku ONZ by docenić zasługi wszystkich kobiet, niezależnie od podziałów narodowościowych, etnicznych, językowych, kulturowych, gospodarczych czy politycznych obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ruchy feministyczne uznają ten dzień za kluczowy w budowaniu poparcia dla praw kobiet i ich udziału w życiu politycznym i ekonomicznym organizując wielu miastach na świecie manifestacje i happeningi.

Dzień Kobiet dlaczego to ważny dzień w kalendarzu?

Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, ma wiele istotnych celów i znaczeń. Oto kilka głównych powodów, dla których obchodzimy ten dzień:

  1. Uświadamianie o równości płci: Dzień Kobiet przypomina o potrzebie równego traktowania kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia, w tym w pracy, polityce, edukacji i życiu społecznym.
  2. Upamiętnienie walki o prawa kobiet: Dzień Kobiet wywodzi się z długiej historii walki kobiet o swoje prawa, w tym prawa do głosowania, równości płacowej, dostępu do edukacji i równości szans. Obchody tego dnia są hołdem dla tych, którzy walczyli i wciąż walczą o prawa kobiet na całym świecie.
  3. Podkreślenie wkładu kobiet w społeczeństwo: Dzień Kobiet to także okazja do docenienia i uhonorowania osiągnięć kobiet we wszystkich dziedzinach życia, takich jak nauka, sztuka, biznes, polityka, sport czy działalność społeczna.
  4. Promowanie świadomości zdrowotnej: W niektórych krajach Dzień Kobiet jest również czasem, kiedy promuje się zdrowie kobiet, podkreślając znaczenie profilaktyki zdrowotnej, badań mammograficznych, świadomości raka piersi i innych ważnych kwestii zdrowotnych.
  5. Kwestia przemocy i dyskryminacji: Obchody Dnia Kobiet często służą także jako platforma do zwrócenia uwagi na problem przemocy wobec kobiet, dyskryminacji czy nierówności społecznych, które dotykają kobiet na całym świecie.

Warto podkreślić, że Dzień Kobiet to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad istniejącymi problemami i dążenia do ich rozwiązania, aby stworzyć bardziej sprawiedliwe i równoprawne społeczeństwo dla wszystkich.

Dzień Kobiet w przedszkolu pomysły i atrakcje

W Polsce Dzień Kobiet jest obchodzony od lat i stanowi okazję do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla wszystkich pań. Tradycyjnie w tym dniu obdarowuje się kobiety kwiatami, kartkami oraz drobnymi upominkami. To także czas, gdy mężczyźni starają się sprawić radość swoim partnerkom, matkom, córkom czy koleżankom.

W przedszkolach warto uczcić ten dzień w sposób dostosowany do wieku dzieci.

  • Występy teatralne: Możecie zorganizować małe przedstawienia teatralne, w których dzieci mogą odegrać role silnych i niezależnych kobiet z bajek czy legend. Dobrym pomysłem jest również zaproszenie grupy teatralnej do przedszkola.
  • Malowanie kwiatów: Dzieci mogą malować lub rysować kwiaty na kartkach, a następnie wręczyć je swoim mamom lub innym ważnym kobietom w swoim życiu.
  • Przebieranki: Niech dzieci przebiorą się za swoje ulubione postacie kobiece z bajek, filmów czy książek.
  • Mini bal: Niech dzieci przyjdą do przedszkola ubrane w stroje, które symbolizują różne zawody, by zaznaczyć znaczenie równości i możliwości dla kobiet.
  • Piosenki i tańce: Zorganizujcie małe występy muzyczne, gdzie dzieci będą mogły tańczyć i śpiewać piosenki o miłości i szacunku wobec kobiet.
  • Warsztaty kulinarno-artystyczne: Dzieci będą mogły przygotować drobne upominki dla swoich mam, babć czy sióstr.
  • Kobiety w literaturze: Przeczytajcie razem bajki o silnych i odważnych kobietach, które osiągnęły wiele w swoim życiu.
  • Życiorys zasłużonych kobiet: 8 marca to również świetna okazja, aby przybliżyć dzieciom sylwetkę sławnej i zasłużonej Polki. W Polsce żyło i nadal żyje wiele utalentowanych kobiet, które miały wpływ na rozwój naszej ojczyzny i świata, na przykład Maria Skłodowska-Curie. Świetnie umożliwi to książka z serii Mali WIELCY, która w idealnie dziecięcy sposób przybliża sylwetkę naszej rodaczki, ale również innych kobiet jak Królowa Elżbieta II, Fridy Kahlo czy Coco Chanel.

Dzień Kobiet kolorowanki

W tym dniu przedszkole może też zamienić się w fabrykę kwiatowych plakatów dla najważniejszych kobiet w życiu dzieci. Myślę, że rysunki z kwiatami, które mam w galerii kolorowanek na blogu, mogą pomóc w stworzeniu efektownej pracy plastycznej, bo wiadomo, drukowane obrazki kwiatów nie muszą być kolorowane tylko kredkami, plastelina, bibuła czy skrawki tkanin to też świetne elementy dekoracyjne.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz