Jak często podejmujesz się czyszczenia pralki automatycznej? Czy wiesz czym najlepiej czyścić pralkę automatyczną? Jak dbać o pralkę, aby służyła jak najdłużej? Jeśli dotychczas nigdy nie czyściliście swojej pralki i po każdym praniu nie zostawiacie uchylonych drzwiczek to dobrze będzie jak przeczytacie do końca ten wpis.

Jak często czyścić pralkę?

Warto wiedzieć, że każdy producent szacuje swój wewnętrzny harmonogram co do czyszczenia pralki i takie informacje ściśle opisuje w instrukcji obsługi. Zawsze czytam instrukcje obsługi do każdego sprzętu bowiem zależy mi, aby jak najdłużej nam służył. Tym bardziej, że dwa miesiące temu zmuszeni byliśmy kupić nową pralkę. W poprzedniej awarii uległy łożyska, które nie podlegały wymianie. Pralka choć była mała to służyła dobrych kilka lat i byłam z niej bardzo zadowolona. Do dziś się zastanawiam czemu znów nie wybraliśmy Indesit tylko Amice. Pralka Amica posiada wiele ciekawych programów i pracuje dość cicho, ale…

Sporym zaskoczeniem był dla mnie nieprzyjemny zapach gumowego kołnierza, który utrzymywał się bardzoo długo. Dwa cykle czyszczenia pralki (kilku godzinne) nie zmniejszyły natężenia zapachu. Zapach zanikł dopiero po parunastu praniach. Niestety do tego czasu dało się wyczuć woń na wypranych ubraniach. Podobno nie ma to negatywnego wpływu na końcowy efekt prania, ale mało komfortowa sytuacja. Z szufladki na detergenty również uwalniał się specyficzny techniczny zapach. Być może wszystkie pralki tak mają, ale jeśli pamięć mnie nie myli to nie przypominam sobie takiego problemu w poprzedniej pralce czy pralce innej marki kupowanej do domu rodzinnego.

Wracając do mojej pralki Amica WA1S 610CLISMT rekomendowane jest, aby co 25 prań wykonać puste pranie w 90 stopniach. W przypadku powyższego modelu pralka sama sygnalizuje ten fakt miganiem diody po zakończonym 25 praniu. Jeśli w instrukcji waszych pralek nie ma żadnych zaleceń co ile gruntownie ją wyczyścić w temperaturze 90 stopni. To dobrą praktyką jest robić to raz na dwa miesiące, a najlepiej raz w miesiącu.

Do czyszczenia bębna pralki nie zaleca się używania proszku do prania czy kapsułek – warto za to wybrać ocet oraz sodę. Skuteczne jest również czyszczenie pralki tabletkami/kapsułkami do zmywarki. Włóż tabletkę do bębna ustaw puste pranie na 90 stopni i gotowe. Jeśli się zastanawiasz jak czyścić pralkę octem i sodą to już spieszę z wytłumaczeniem.

Do przegródki na proszek wsypujemy 3 łyżki sody oczyszczonej ( tak tej samej sody co używasz do wypieków) a do przegródki na płyn do płukania wlewamy ocet. Ustawiamy temperaturę na 90 stopni. Pamiętajcie w trakcie czyszczenia do bębna nie wkładamy żadnych ubrań. W pralce Amica jest specjalny program czyszczący. Należy jednocześnie na 3 sekundy nacisnąć przyciski wirowanie oraz opcje – o aktywacji programu da nam znać sygnał dźwiękowy i zmiana parametrów na wyświetlaczu.

Ponadto zanim ustawimy manualnie odpowiedni program do czyszczenia pralki wysokiej temperaturze ( 90 stopni). Najpierw należy wyczyścić szufladkę na detergenty oraz filtr, który znajduję się w prawym dolnym rogu pralki. (Przezornie na czas tych czynności odłączam pralkę od prądu) Należy odkręcić czarną zawleczkę i wyjąć filtr. Nieczystości opłukać pod bieżącą wodą, filtr wysuszyć przed założeniem. Warto również zajrzeć do wnętrza gdzie był filtr niejednokrotnie można tam znaleźć różne skarby ;o)

Jak czyścić pralkę z osadu?

Mamy już wyczyszczony filtr więc w następnej kolejności zabieramy się za szufladkę. Zasadniczo osad nie tylko z wody tworzy się w podajniku na detergenty. Zanim przystąpimy do usuwania osadu/kamienia. Najpierw ją wyciągnij i wypłucz jeśli jest taka konieczność z pozostałości po detergentach. Następnie sięgnij po szczoteczkę do zębów i wyszczotkuj zabrudzenia. Jeśli osad z kamienia nadal pozostał należy namoczyć dwa listki ręcznika papierowego w occie i włożyć do brudnych przegródek na około 10 minut. Następnie przetrzeć ponownie szczoteczką i wypłucz pod bieżącą wodą – dozownik powinien lśnić jak nowy.

jak czyścić pralkę z osadu

Jeśli mamy już wyjętą szufladkę warto zajrzeć do wnętrza w pralce czy również i tam nie trzeba wyczyścić wnęki z różnych naleciałości po środkach czystości. To niezwykle istotne, aby nagromadzony miesiącami osad nie zaczął brzydko pachnieć i tym samym prowadzić do rozwoju pleśni.

Jak widzicie wnęka jest w doskonałym stanie i mam nadzieję, że będzie tak nieustannie.

Ekologiczne czyszczenie pralki

Istotne jest również pytanie czym czyścić pralkę w środku. Do codziennej pielęgnacji wystarczy czysta sucha bawełniana ściereczka. Sygnałem, że w naszej pralce nie dzieje się dobrze będzie emisja nieprzyjemnego zapachu. Bardzo często możemy nie być świadomi problemu gdyż doskonale może maskować go intensywny zapach płynu do prania/płukania. Dlatego tak istotne jest cykliczne czyszczenie pralki. Ja używam kompleksowo do prania delikatnych praktycznie bezzapachowych produktów dedykowanych dzieciom. Wyjątek robię w przypadku nowo zakupionych ubrań, które zawsze piorę z kapsułką. Zdarza się, że przed pierwszym założeniem mimo wykonanego pierwszego prania robię ponownie drugie z ulubionym dziecięcym płynem.

Wracając do czyszczenia pralki.
Ważne!
Warto po każdym praniu wytrzeć (bawełnianą czystą ściereczką) do sucha kołnierz z zalegającej wody oraz ewentualnej piany. Wycieramy również szybę. Następnie drzwiczki powinny być luźno otwarte. Szufladkę na detergenty również wysuwam na kilka cm, aby woda mogła swobodnie odparować. Zamknięte drzwi nie pozwolą na prawidłową wentylację, a tym sposobem bardzo łatwo o brzydki zapach i grzyb na gumowych elementach.

czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Reasumując gruntowne i sumienne czyszczenie zaowocuje nam doskonałą kondycją pralki. Świeże pachnące pranie to gwarancja również dla naszego zdrowia. Aktualnie nie wyobrażam sobie codzienności bez pralki jak również suszarki do ubrań. Bywają dni, że uruchamiam pralkę 3 razy dlatego dbanie o nią jest warte każdej poświęconej minuty.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz