Dzień Ryby przypada na 20 grudnia. Jest to młode święto ustanowione w 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Empatia. Przedszkola coraz częściej obchodzą ten dzień organizując wiele atrakcyjnych i edukacyjnych zabaw dla dzieci.

Poniższe ciekawostki o rybach mogą zainteresować małe dzieci. Powiem bez ogródek, że sama byłam zaintrygowana niektórymi faktami o rybach. Zmysł smaku czy zapachu to absolutna „magia”. Dobrym pomysłem jest przygotowanie kilku realistycznych zdjęć ryb, aby przedszkolaki mogły je sobie jeszcze lepiej zwizualizować i sprawić, że dzień ryby w przedszkolu będzie fascynującym dniem odkrywania mieszkańców morskich głębin.

Dzień Ryby przedszkole i żłobek ciekawostki 

  • Stowarzyszenie Empatia podjęło się uświadomienia i zwrócenia naszej uwagi na fakt, że ryby mają charakter! Co ciekawe bardzo zróżnicowany od pasywnego do niezwykle ciekawskiego.
  • Ryby są kręgowcami i mają kręgosłup, jednakże w przeciwieństwie do ssaków nie mają płuc. Ryby oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie za pomocą skrzeli.
  • Zęby. Uzębienie ryb jest mocno zróżnicowane zarówno pod kątem ilości, kształtu oraz układu w jamie gębowej.
    Karpie wbrew pozorom mają zęby – są to zęby gardłowe ulokowane na końcu gardła na granicy z przełykiem.
    Szczupaki ma od 700 nawet do 900 zębów.
  • Zmysł smaku. Ryby rozpoznają smak nie tylko za pomocą kubków smakowych w jamie gębowej, ale także dzięki kubkom smakowym rozmieszczonym na niemal na całej powierzchni ich ciała. Tak, łącznie z płetwami! Ryby odbierają dwa rodzaje smaku, wewnętrzny i zewnętrzny. Smakiem wewnętrznym ( w jamie ustnej) ryba testuje złowiony pokarm i ostatecznie decyduje, czy go połknąć, czy wypluć. Smak zewnętrzny natomiast ułatwia zlokalizowanie pokarmu i sprawia, że ryba łatwiej go chwyta, gdy jest w pobliżu. Dzięki temu ryba może z powodzeniem zdobywać pokarm w warunkach o utrudnionej widoczności. Smak zewnętrzny odbiera bodźce do 50 cm.
  • Zmysł węchu. Ryby znakomicie mają rozwinięty narząd węchu. Potrafią wyczuć pożywienie nawet do 100 metrów.
  • Zmysł słuchu. Ryby posiadają wyłącznie ucho wewnętrzne umieszczone w głowie, które dodatkowo pełni niezbędną funkcję do zachowania równowagi podczas prawidłowego pływania oraz dynamicznych skrętów.
  • Zmysł czucia. Ryby czują dzięki linii nabocznej, którą dostrzeżemy jako ciemniejszy niekiedy jaśniejszy „pasek” po bokach ryby oraz głowie. Linia naboczna to blisko kilkadziesiąt niewielkich otworów, które prowadzą do kanalików, a one zaś połączone są wspólnym przewodem od skrzeli po ogon.

Ryby rekordy 

  • Jesiotr zachodni (właściwy) jest pod ochroną ponieważ ich populacja z roku na rok maleje. Największy zbadany jesiotr miał niespełna 6 metrów długości oraz warzył 400 kg. Jesiotry poza okresem rozrodczym unikają kontaktu z innymi jesiotrami. Mają usposobienie samotnicze.
  • Sum jest to największa ryba słodkowodna żyjąca w Europie osiąga niekiedy długość 2 metrów i wagę ponad 100 kg.
  • Rekin wielorybi jest największą rybą na świecie o wyjątkowym i charakterystycznym umaszczeniu w cętki. Największy przedstawiciel został zmierzony na 18,8 metra długości i waży prawie 13 ton. Żywi się wyłącznie planktonem, który odcedza przy pomocy specjalnych wyrostków filtracyjnych. Wbrew nazwie rekin ten nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Grzbiet rekina wielorybiego może być ciemnoszary, czerwonawy, a także zielonobrązowy z żółtymi, zielonymi lub białymi cętkami. Co ważne, cętki ułożone są w regularnych rzędach. Gdy osiąga długość 4 metrów jego ubarwienie nie ulega już zmianie co nadaje mu wyjątkowy indywidualny kod.
  • Babka filipińska (pandaka) to najmniejsza rybka, która osiąga długość 2,5 cm. Traktowana jako przysmak.
  • Samogłów Mola mola najbardziej płodna ryba, która potrafi jednorazowo złożyć do 300 mln jaj (ikry). Dorasta do 3 metrów oraz masy ciała do 2 ton. W przeciwieństwie do innych ryb ciało pokryte jest grubą skórą, a nie łuskami.
  • Ryba pachnąca tymiankiem. Lipień pospolity to ryba z rodziny łososiowatych. Po wyjęciu z wody wyczuwa się intensywny zapach tymianku.

Ryby są niezbędnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety. Choć w ostatnim czasie ryby nie cieszą się dobrą opinią, ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia mórz i oceanów mimo to warto sięgać w sklepie po ryby, zwłaszcza te, które posiadają certyfikat MSC (Marine Stewardship Council). Który gwarantuje, że zostały złowione w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Daje on gwarancję, że ryba pochodzi z legalnych połowów.

Dzień ryby przedszkole pomysły na zabawy

  • ozdabianie rybki różnymi technikami: wycinanki z bibuły, specjalnie wycięte wcześniej łuski z kolorowego papieru, a także wykorzystanie do tej pracy plastycznej plasteliny.
  • Zabawa w wędkarza. To świetna okazja, aby przedstawić przedszkolakom, kim jest wędkarz i na czym polega łowienie ryb. Następnie można zaproponować dzieciom łowienie rybek w grupach. Wybrać wśród dzieci dwie grupy które musze złowić kolejno jak najszybciej rybki z „wody”. Doskonała do tego będzie gra łowimy rybki lub samodzielnie wykonane magnetyczne rybki. Pomysł: 7 – 10 lub więcej małych zakrętek np: po musztardzie. Na zakrętkę przyklejamy rybki większe, aby nie było widać zakrętki. Następnie do dłuższego patyka 30 – 40 cm przywiązujemy sznurek a na końcu magnesik na który będą łowić dzieci rybki.
  • kolorowanka na dzień ryby to doskonała zabawa wspierająca u małych dzieci wyobraźnie oraz logiczne myślenie szczególnie jak wybierzemy kolorowanki z elementami kodowania.

    Zobacz poniższe pomysly na zabawy:

Książki o rybach dla dzieci

Dzień ryby w przedszkolu to również świetna okazja do pokazania jak wiele różnych ryb zamieszkuje oceany, morza i jeziora. Mogę zaproponować encyklopedię obrazkową Wodny Świat, której jeszcze nie mamy w naszej biblioteczce (kwestia czasu), ale mamy dwie inne Przyroda i Pożywienie. Jestem pewna, że Wodny Świat będzie doskonałą pomocą dydaktyczną zarówno w przedszkolu jak i w domu jako pierwszy przewodnik po wodnych głębinach.

Spis treści prezentuje się następująco:

Rafa koralowa, Węże i żółwie morskie, Rekiny, Wieloryby i delfiny, Na dnie, Sprzęt do nurkowania, Na brzegu morza, Płaszczki, Ciepłe morza, Las brunatnic, W mrocznych głębinach, Wraki statków, Ptaki morskie, Ryby małe i duże, Zimne morza, Kałuże pływowe, Świat meduz, Maszyny podwodne.

Podsumowanie:

Kiedy jest dzień ryby? Dzień ryby w kalendarzu przypada 20 grudnia.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz