Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Jest to stosunkowo młode święto ustanowione w 2002 roku. Data nie jest absolutnie przypadkowa, gdyż właśnie wtedy przypadła 100 rocznica powstania maskotki. Mimo upływu czasu bardzo dobrze pamiętam mojego ukochanego miodowo-brązowego misia, który obecnie przebywa w domu rodzinnym. Jestem sentymentalna i pomimo tego, że jego łapki i ucho są naderwane, misia nie wyrzuciłam. Przez lata zapomniałam o tym święcie, ale od kiedy nasza Z. uczęszcza do przedszkola jestem na bieżąco z nietypowymi świętami. Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia to święto dla dużych i małych!
Dzień Pluszowego Misia pomysły, zabawy
- W przedszkolu jest to dzień, którego nie można pominąć w kalendarzu świąt nietypowych. Tego dnia sale są piękne udekorowane: plakat misia, napis na tablicy lub ścianie „dzień pluszowego misia”.
- Nauczyciele oferują szereg zabaw, np. prace plastyczne i kolorowanki, ale także tworzą krótkie sesje bajkowe dla dzieci, np. np: karolek i dzień pluszowego misia, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek
- Wspólne wypieki pierniczków w kształcie misia to również ciekawa forma uczczenia tego dnia.
- Kreatywne tworzenie misiów z plasteliny lub ciastoliny. Figurki wykonane z ciastoliny pozostawione na kilka godzin twardnieją tworząc piękną figurkę misia, którą dzieci mogą zabrać do domu i postawić w swoim pokoju na półce.
- Zabawy ruchowe, taneczne w tym dniu są również mile widziane.
Scenariusz zajęć na dzień pluszowego misia jest niezwykle kreatywny. Każda placówka mając do dyspozycji karty pracy do druku gwarantuje atrakcje w tym szereg różnych aktywności, dzięki którym dzieci na nowo odkrywają magię i moc misia.
Piosenki o Misiach – Dzień Misia w przedszkolu
Piosenki o misiach są nie tylko zabawne, ale także mają wiele korzyści dla dzieci w wieku przedszkolnym:
- Edukacja poprzez zabawę: Piosenki o misiach często zawierają proste słowa i melodie, co sprawia, że są łatwe do zapamiętania. Dzieci uczą się poprzez zabawę, rozwijając swoje umiejętności językowe i pamięć.
- Rozwój słuchu muzycznego: Muzyka odgrywa istotną rolę w rozwoju umiejętności słuchowych u dzieci. Piosenki o misiach często mają rymowane słowa i melodyjne frazy, co pomaga w rozwijaniu percepcji muzycznej.
- Wspieranie kreatywności: Muzyka może pobudzać wyobraźnię dzieci. Piosenki o misiach często mają teksty związane z przygodami misiów, co inspiruje do tworzenia własnych opowieści i rysunków.
- Integracja społeczna: Śpiewanie i tańczenie przy piosenkach o misiach może być świetnym sposobem na integrację dzieci. To doskonała okazja do wspólnej zabawy i budowania relacji między dziećmi.
- Radość i zabawa: Piosenki o misiach często są radosne i pełne humoru, co sprawia, że dzieci po prostu się bawią. To fantastyczny sposób na wywołanie uśmiechu na twarzach maluchów.
Oczywiście, warto wybierać piosenki odpowiednie dla danego wieku i które przynoszą radość dzieciom. Piosenki o misiach, pełne ciepła i przygód, są świetnym wyborem dla dzieci w wieku przedszkolnym, wspierając ich rozwój emocjonalny, społeczny i edukacyjny.
- MIŚ – Kamlotki
- Mój Miś – Przednutki
- Jadą jadą Misie
- Chory Miś – Śpiewające Brzdące
- Rysujemy Misia – Śpiewające Brzdące
- Przytul Mnie – Maria Eifler
- Przyjęcie u Misia – Śpiewające Brzdące
Dzień Pluszowego Misia przedszkole medal
Zwieńczeniem dnia misia w przedszkolu będzie medal lub odznaka, które wręczone dzieciom utrwalą ten wyjątkowy dzień na bardzo długo. Przygotowałam 2 różne medale lub jak wolicie odznaki. Dwie kolorowe oraz jedna monochromatyczna. Podobnie jak w przypadku medalu na dzień dyni pomyślałam, że przydałaby się też wersja jednokolorowa.
Dzień pluszowego Misia kolorowanki
Kolorowanka to nieodzowny element prac plastycznych w przedszkolu. Dzieci mogą kolorować różnymi technikami:
- farbki, kredki, papier kolorowy, plastelina
Zazwyczaj wybierane są kredki, które również bardzo lubię. Kolorowanie kredkami niezmiernie mnie relaksuje, być może spodobają Wam się skromne, ale moim zdaniem całkiem urocze wzory kolorowanek z okazji Dnia Pluszowego Misia.
Kolorowanka Miś nocą – pobierz
Kolorowanka Miś w pokoju – pobierz
Święto Pluszowego Misia – historia i ciekawostki
Pierwsze misie nie były tak miękkie jak te, które znamy. Ich stelaże były drewniane lub gipsowe, a miękkość nadawano poprzez obszycie ich moherem i pluszem. Co ciekawe to wizerunek amerykańskiego niedźwiedzia był inspiracją to tworzenia pierwszych pluszaków.
Trudno udowodnić, czy to w Europie czy w USA zaprojektowano pierwszego pluszowego misia. Wynika to z mozolnego jak na tamte lata przepływu informacji między kontynentami. Dwójka kreatywnych śmiałków krawcowa Margarete Steiff i poysłowy sklepikarz Morris Mitchom w Brooklynie (USA) zaczęli produkować i sprzedawać misie w tym samym czasie. Do stworzenia misiów inspirowali się zupełnie innymi motywami.
Pierwsza z historii brzmi: Od 1862 roku Margarete Steiff (mieszkająca w Niemczech) szyła w domu z siostrami ubrania, mimo niepełnosprawności ruchowej i niedowładu prawej ręki. W 1879 roku, zainspirowana wzorem z magazynu mody, uszyła filcowego słonia z wełnianym środkiem. To właśnie ten niepozorny filcowy słoń podniósł ilość i wartość filcowych zabawek w firmie. Perturbacje z opatentowaniem zabawek filcowych zmusiły ich do zmiany koncepcji i stworzenia inaczej zabawek.
Pojawienie się w firmie Richarda Steiffa (bratanka) doprowadziło do spektakularnego wzrostu liczby pracowników, natomiast Franz Steiff (bratanek) w 1902 roku zaprojektował miękkiego misia z ruchomymi kończynami, który stał się hitem w USA i sprzedano tam ponad 10 000 misiów.
Druga historia związana jest z prezydentem Theodorem „Teddy” Rooseveltem. Pewnego ciepłego dnia 1902 roku, podczas polowania, jeden z jego towarzyszy z chwytał bezbronnego młodego niedźwiedzia. Gdy wystraszone zwierzę zostało przyprowadzone do prezydenta, ten, dostrzegając jego przerażone spojrzenie, nakazał go uwolnić. Sportowa wręcz altruistyczna postawa Prezydenta nie umknęła uwadze wybitnego rysownika Clifforda Berrymana, który rysował polityczne karykatury dla The Washington Post. Rysunek opublikowany 16 listopada 1902r stał się symbolem dla Amerykanów!
Karykatura z chwytanym niedźwiadkiem zainspirowała Clifforda do stworzenia kolejnych tworząc tym samym jeden z najważniejszych symboli kreskówek „Miś Berryman”.
Następnego dnia, czytając gazetę, Morris Mitchom (sklepikarz z Broklynu) widząc karykaturę, postanowił przekuć swoje myśli w coś, co później okazało się międzynarodowym sukcesem! Zainspirowany widokiem wystraszonego niedźwiadka, postanowił wyprodukować pluszowego misia o wdzięcznym imieniu Teddy, uzyskując wcześniej zgodę prezydenta na użycie nazwy. Wystarczyło kilka lat, by Morris stał się potentatem w produkcji pluszaków nie tylko na rynek amerykański. Jego firma „Ideal” stała się jednocześnie jedną z najbardziej znanych firm produkujących misie.
Pluszowy Miś bohater literacki
Miś stał się kultową postacią utworów dla dzieci. Na arenie międzynarodowej jest to Kubuś Puchatek, którego kreację stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milnea w 1926r oraz rezolutny niedźwiedź Miś Paddington. Warto również wspomnieć o Coralgolu kreację misia stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach 50 XX wieku.
Miś Uszatek
Naszą dumą narodową jest Miś Uszatek stworzył go Zbigniew Rychlicki (ilustrator), a jego przygody opisał Czesław Janczarski. Już od 1957 roku cieszył dzieci w Polsce jako postać literacka. W 1962 roku doczekał się krótkometrażowego filmu. 1 stycznia 1975 roku w polskiej telewizji wyemitowano pierwszy odcinek dobranocki z Misiem Uszatkiem, natomiast ostatni pokazano 1 stycznia 1987 roku. Odcinków było 104! Warto wiedzieć, że przygody rezolutnego i bardzo ułożonego Misia Uszatka śledziły dzieci w ponad 20 krajach m.in. w Japonii, Węgrzech, Kanadzie, Iranie, Hiszpanii, Portugalii czy krajach afrykańskich. Przygody Misia Uszatka jest najbardziej dochodowym produktem sprzedawanym za granicę przez Telewizję Polską. Co dwa lata Finlandia odnawia licencję na emisję bajki, co świadczy o tym, że do dziś fińskie dzieci chętnie oglądają przygody rezolutnego Misia. Bardzo chciałabym, aby powróciły bajki na dobranoc z Uszatkiem również u nas.
Ciekawostki o Uszatku:
- Jego imię zostało wyłonione w wyniku konkursu przez dzieci
- W 1960 roku ukazała się pierwsza książka opisująca przygody Misia Uszatka, w wyniku popularności w kolejnych latach wydano 4 tomy. Książki były również tłumaczone na inne języki.
- Wydawnictwo Nasza Księgarnia uczciła 60 urodziny misia (przypadające na 2017r) wydając książkę Miś Uszatek zawierająca 3 najpopularniejsze tomy z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. Nie lada gradka dla sympatyków Uszatka, którą możesz kupić TUTAJ
- Na ulicy Piotrkowskiej 87 w Łodzi stoi piękny pomnik Misia Uszatka odsłoniętego w 2009r.
- Aktualnie przygody Misia Uszatka możecie obejrzeć na Youtube
- Uszatek również doczekał się własnej monety! W czerwcu 2010 roku, na prośbę wyspy Niue (Nowa Zelandia), Mennica Polska wypuściła do obiegu 8000 sztuk monet jednodolarowych z wizerunkiem Misia Uszatka i jego przyjaciół. Moneta wykonana ze stopu srebra. Seria monet kolekcjonerskich „Bohaterowie Kreskówek:”.
Czy lubimy misie pluszowe?
Muszę przyznać, że kult pluszaka dopiero teraz zaczyna się tworzyć u naszej 4-latki. Gdy była niemowlakiem, otrzymała od mojej serdecznej cioci Alicji myszkę, która okazała się najwierniejszym i najcenniejszym przyjacielem marzeń i codzienności. Do dziś jeździ z nami na wycieczki, także te zagraniczne.
Podsumowanie:
Kiedy wypada dzień pluszowego misia: dzień pluszowego misia przypada 25 listopada
Bajka na dzień pluszowego misia: Karolek i dzień pluszowego misia (Youtube), Przytul Mnie, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek i wiele więcej bajek jest, które można pokazać dzieciom w przedszkolu i żłobku.