Jeśli dotychczas uważaliście, że jedynymi nieproszonymi gośćmi w kuchni są pleśń i mole spożywcze, to niestety nie jest to prawda! Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum) to kolejny gagatek, który potrafi mocno nabroić w szafkach z żywnością. Spotkanie go na kuchennym blacie lub parapecie powinno Was w trybie natychmiastowym skłonić do znalezienia źródła wylęgu. I wbrew nazwie, absolutnie nie jest aż tak wielkim miłośnikiem pieczywa.

Żywiak chlebowiec małe brązowe robaczki (2 – 5 mm długości). Szkodnik wielkości ziarna sezamu penetruje nie tylko kuchenne szafki, ale jest również smakoszem papieru. Jego największa aktywność występuje w nocy, więc możesz żyć tygodniami błogiej nieświadomości o obecności nieproszonego gościa. Możesz mieć najczystszą kuchnię i porządek w szafkach szafki, a mały chrząszcz lub larwa może po prostu pojawić się z produktami, które przyniosłeś ze sklepu lub wlecieć przez okno (dojrzały żywiak). Walka z nim nie jest równa, ale to nie znaczy, że nie można go pokonać. Wymaga jedynie cierpliwości i sumiennego podejścia do przeciwnika.

Żywiak chlebowiec od czego zacząć poszukiwania?

Przede wszystkim, przepatrz szafki z przyprawami, sypką żywnością oraz zioła i herbaty. Jak wspomniałam wcześniej, chrząszcz upodobał sobie również papier, więc spójrz na półki szczególnie ze starszymi książkami. Domowa apteczka powinna być również utrzymywana pod ścisłym nadzorem, ponieważ chrząszcz lubi żerować na lekach.

Żywiak chlebowiec jak się pozbyć?

Kiedy dostrzeżesz go w swoim otoczeniu przystąp automatycznie do działania. Skrupulatnie przepatrz wszystkie sypkie produkty nie omijając również tych przesypanych do słoika czy plastikowych pojemników. Maleńki rozmiar tego chrząszcza sprawia, że nie ma praktycznie przed nim żadnych barier. Dlatego należy zainwestować w pojemniki z bardzo szczelnymi pokrywkami. Nowo zakupioną sypką żywność automatycznie przesypać do pojemników.

Warto wiedzieć, że samica żywiaka chlebowego składa blisko 100 jaj na przestrzeni 21 dni. Mało tego larwy wydalają suche odchody w żółtym kolorze co również powinno zwrócić naszą szczególną uwagę oglądając żywność.

Nie ma dedykowanych preparatów na zwalczenie żywiaka, dlatego tak żmudna jest jego eliminacja w domowych warunkach. Okres wylęgania jaj może odbywać się na przestrzeni kilu miesięcy. Myślimy więc, że zlokalizowaliśmy i usunęliśmy szkodniki, a w innym pojemniku spokojnie leżakują kolejne jaja z których niedługo wyklują się kolejne larwy.

Skuteczną metodą jest systematyczny przegląd zapasów żywności.

Istnieją specjalistyczne firmy, które z powodzeniem zwalczają tego szkodnika poprzez zamgławianie. Przy stosowaniu tej metody należy zwrócić szczególną uwagę na środki ostrożności po przeprowadzonym zabiegu. Zamgławianie pozostawia delikatny osad zarówno na meblach i podłodze.

Ekonomiczną, mało inwazyjną opcją, ale tylko dla dorosłych osobników, jest przyklejenie taśmy dwustronnej do strategicznych miejsc w szafkach. Są również specjalistyczne taśmy na insekty, ale należy pamiętać, że mogą być pokryte dodatkowymi środkami owadobójczymi oraz zapachowymi, które mogą przenikać do żywności.

Zdjęcie z wikipedia

Podsumowanie o żywiak chlebowiec:

Żywiak chlebowiec jak się pozbyć domowe sposoby?
Chociaż nie ma jednej słusznej recepty na pozbycie się tego chrząszcza z naszego domu jedno jest pewne! Sukcesywne przeglądanie domowych zapasów żywności może uchronić nas przed ich inwazją. Jeśli jednak zauważymy gwiazdo, należy ostrożnie wyrzucić cały pojemnik z produktem do kosza z odpadami zmieszanymi. Po usunięciu gwiazda można profilaktycznie choć nie ma na to twardych dowodów wyłożyć na talerzyk kilka goździków lub liście laurowe i ustawić w szafce. Również dobrym rozwiązaniem jest przemycie szafek wodą z dodatkiem octu. Można również kupić dedykowane ekologiczne plastry z feromonem które zwabiają tylko samce.

Żywiak chlebowiec pułapka!
Natomiast jeśli masz pewność, że żuczki przylatują do Twojego mieszkania/domu przez okno to warto kupić pułapkę i zamontować ją w pobliżu ramy okiennej w najbardziej naświetlonym punkcie (na wysokości 1m). Pułapka posiada bezpieczne fotoluminescencyjne płytki. Zasilane światłem dziennym nocą emitują zielone światło, które jest niezwykle atrakcyjne dla chrząszczy, które zwabione przyklejają się na niej. Warto wpisać Żywiak chlebowiec pułapka i wybrać najlepszy rozmiar dla swoich potrzeb.

Żywiak chlebowiec skąd się bierze?
Krótko mówiąc, z każdego miejsca. Dorosłe osobniki zdolne do latania mogą przylecieć z otworu wentylacyjnego lub uchylonym oknem. Moskitiera może stanowić pewną barierę, ale nie należy polegać na niej jako na skutecznej ochronie. Jednak ich największa plaga panuje po prostu w sklepach. I to właśnie na nowo zakupionych produktach ci nieproszeni goście mogą zawitać do naszych domów.

Żywiak chlebowiec larwa
Samica żywiaka składa jaja do blisko 100 sztuk, z których wylęgają się larwy o barwie białej z drobniutkimi żółtymi włoskami. Larwa o długości 5 mm ma zakrzywiony kształt w C, a jej czubeczek jest zabarwiony na brązowo.

Żywiak chlebowiec szkodliwość
Najbardziej inwazyjne są larwy, które żywią się suchą żywnością. Larwy niszczą zboża, przyprawy, kakao, suche wyroby cukiernicze, ryż, płatki jak również chleb. W rzeczywistości, dorosłe osobniki nie potrzebują jedzenia, ich jedynym celem istnienia jest złożenie kolejnej kolonii jaj. Ponadto larwy momentalnie zanieczyszczają pożywienie swoimi odchodami.




Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz