Pierwszy trymestr ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety – termin ten stosuje się do określenia pierwszego etapu ciąży, który trwa około dwunastu tygodni. W organizmie zaczynają zachodzić wówczas intensywne zmiany. Jako przyszła mama możesz doświadczyć zarówno typowych, jak i nietypowych objawów ciąży, takich jak m.in. zmiany nastroju, specyficznie wyglądający śluz czy nudności. By być dobrze przygotowanym do pierwszego trymestru, warto poznać poszczególne etapy ciąży od zapłodnienia. Warto też pamiętać o tym, że pierwszy trymestr to najwrażliwszy okres ciąży, w którym ryzyko komplikacji, takich jak samoistne poronienie, jest najwyższe. Jak dbać o siebie w tym kluczowym czasie?

Zapłodnienie — kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia?

Z biologicznego punktu widzenia zapłodnienie to moment, w którym komórka jajowa łączy się z plemnikiem, dając początek nowemu życiu. Etap ten rozgrywa się w jajowodzie, a właściwie jego najszerszej części, czyli bańce jajowodu. Połączenie komórki z plemnikiem tworzy zygotę, która następnie jajowodem przemieszcza się do macicy. Tutaj właśnie rozpoczynają się kolejne etapy ciąży od zapłodnienia. Cała ciąża trwa 40 tygodni i dzieli się na trzy główne etapy, zwane trymestrami.

Więcej na temat początków ciąży znajdziesz w kalendarzu ciąży HiPP.

Do zapłodnienia najczęściej dochodzi w trakcie owulacji, czyli w połowie cyklu menstruacyjnego kobiety, choć dokładny moment uzależniony jest od długości cyklu. Wiele kobiet zastanawia się, czy zapłodnienie jest odczuwalne. W większości przypadków samo zapłodnienie nie jest odczuwalne. Niektóre kobiety mogą jednak zaraz po zapłodnieniu zauważyć zmiany w śluzie szyjkowym lub poczuć delikatne kłucie w podbrzuszu. Po czym więc poznać, że doszło do zapłodnienia? Należy zaczekać na wczesne objawy ciąży, które mogą pojawić się już po kilku dniach od zapłodnienia. Należą do nich m.in.: zmęczenie, wahania nastroju oraz ból piersi. Wynik ostatecznie jednak potwierdzi test ciążowy.

Objawy ciąży — co możesz odczuwać w pierwszych tygodniach?

W pierwszym trymestrze ciąży organizm kobiety przechodzi szereg zmian — u każdej z nich mogą się one objawiać inaczej. Pierwsze objawy ciąży mogą być wyraźne lub praktycznie niezauważalne. Najczęściej zalicza się do nich:

  • nagłe zmiany nastrojów,
  • zmęczenie,
  • bóle i obrzmienie piersi,
  • poranne mdłości,
  • bóle głowy.

Każdy z tych objawów może pojawić się na już bardzo wczesnym etapie ciąży, a nawet przed okresem (tak, może pojawić się też jeszcze jedna miesiączka). Co ciekawe, objawy ciąży przed okresem są często mylone z symptomami nadchodzącej miesiączki, więc wiele kobiet je bagatelizuje.

Oprócz wymienionych już dolegliwości, mogą pojawić się też inne, bardziej nietypowe objawy. Niektóre przyszłe mamy skarżą się zmiany apetytu, zwiększoną wrażliwość na zapachy, czy uderzenia gorąca. Zgaga lub wzdęcia również mogą być takim sygnałem. Warto pamiętać, że każda kobieta przechodzi ciążę inaczej — obecność różnych symptomów lub brak niektórych z nich wcale nie musi być więc powodem do niepokoju. Podejrzewając, że jest się w ciąży, warto więc wykonać stosowne badania, by potwierdzić lub wykluczyć ten stan – choć najszybszy wydaje się test, który można kupić w aptece i wykonać go w domowym zaciszu, to jednak bardziej miarodajne będą badania laboratoryjne oraz USG ginekologiczne.

Sprawdź, jak rozpoznać ciążę. Dowiedz się więcej na temat pierwszych objawów ciąży.

Jakie badania wykonać w pierwszym trymestrze ciąży?

Katalog badań, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży obejmuje wiele pozycji, które dodatkowo mogą zostać uzupełnione o dodatkowe testy i badania zalecone przez lekarza prowadzącego ciążę.

Wyniki badań ciążowych, tabletki i strzykawki

Do podstawowych badań, jakie wykonuje się na tym etapie ciąży, należą:

  • oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh,
  • morfologię,
  • badanie moczu,
  • cytologię,
  • badanie stężenia glukozy w krwi,
  • badania dotyczące chorób zakaźnych – w tym HCV i HIV,
  • badania w kierunku toksoplazmozy i różyczki,
  • badanie TSH,
  • inne badania zalecone przez lekarza i uzależnione od bieżącego stanu zdrowia, jak również od historii medycznej i rodzinnych obciążeń.

Pod koniec pierwszego trymestru wykonywane są również badania obrazowe – w tym USG ciążowe, na którym widać już rozwijający się płód. W uzasadnionych przypadkach z końcem pierwszego trymestru zalecone mogą zostać również dodatkowe badania genetyczne.

Ryzyko poronienia — co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze?

Pierwsze tygodnie ciąży to niezwykle intensywny okres, w którym zdarza się, że dochodzi do poronienia.  Ryzyko utraty ciąży jest wtedy największe i może być związane z wieloma różnymi czynnikami. Należą do nich m.in.: wady genetyczne zarodka, zaburzenia hormonalne, infekcje, a nawet niezdrowy tryb życia. Należy pamiętać, że większość poronień nie wynika z winy matki.

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów poronień, w tym poronienie samoistne, które następuje naturalnie, bez wcześniejszej interwencji medycznej. Jego głównym objawem jest krwawienie z dróg rodnych, zazwyczaj bardziej obfite niż w trakcie miesiączki. W pierwszym trymestrze może dojść także do poronienia zagrażającego. To stan, w którym istnieje ryzyko utraty ciąży, ale nie doszło jeszcze do wydalenia zarodka. Wymaga on natychmiastowej interwencji medycznej w celu zminimalizowania ryzyka poronienia.

Objawem poronienia może być jak w pierwszym przypadku obfite krwawienie. Z kolei objawy poronienia bez krwawienia mogą być trudne do zauważenia i zinterpretowania. Kluczowe są regularne wizyty u ginekologa i informowanie go o wszelkich niepokojących symptomach. Dodatkowo jeśli lekarz zdiagnozuje poronienie, może zlecić badania, które ustalą jego przyczynę.

Dowiedz się więcej. Poznaj przyczyny i objawy poronienia. Sprawdź, czy i jak możesz mu zapobiec.

Jak dbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to szczególny czas dla przyszłej mamy, dlatego ważne jest by odpowiednio o siebie zadbać. Kluczowe znaczenie w tym okresie ma zdrowa, zbilansowana dieta bogata w witaminy i kwas foliowy oraz dostateczna ilość snu. W pierwszych tygodniach ciąży, a także na jej dalszych etapach należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol i nikotyna. Na kilka miesięcy warto pożegnać się także z surowymi rybami, mięsem i niepasteryzowanymi produktami mlecznymi.

Dwie przyszłe mamy w I trymestrze ciąży ćwiczą pilates

Ważne są regularne wizyty u lekarza oraz badania kontrolne, które pomogą monitorować rozwój ciąży. Konsultacje medyczne będą także przydatne w ustaleniu indywidualnych zaleceń dotyczących diety, suplementacji oraz stylu życia. Redukcja stresu, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostosowana do stanu zdrowia aktywność fizyczna też z pewnością nie zaszkodzą. Pierwszy trymestr ciąży to niezwykle ważny okres i to zarówno dla rozwijającego się zarodka, jak i dla przyszłej mamy. W tym czasie warto zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Artykuł sponsorowany

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz