Majówka w 2023 roku będzie wyjątkowo długa, wynika to z faktu, iż 1 maja przypada w poniedziałek, a 3 maja w środę. Jeśli dobierzemy wolne 2 maja, mamy przedłużony, aż 5-dniowy weekend. Natomiast gdy jako dni wolne w pracy zgłosimy 2, 4 oraz 5 maja, zyskujemy aż 9 dni odpoczynku! Gdzie warto spędzić wolny czas? Udowadniamy, że dobrym pomysłem będzie nasze polskie morze!

A może by tak… Majówka nad morzem? 

Ciekawym pomysłem na majówkę 2023 jest pobyt nad polskim morzem. Wielu z nas mieszka daleko od nadmorskich miejscowości, jeśli jednak dobierzemy dni urlopowe z głową, wystarczy czasu zarówno na dojazd, jak i solidny wypoczynek. Zaletą tego rozwiązania są przede wszystkim niższe koszty noclegu nad morzem niż w przypadku szczytu sezonu wakacyjnego, kiedy ceny posiłków na mieście czy też zakwaterowania przyprawiają o niemały zawrót głowy.

Majówka nad morzem wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi

Wyjazd nad morze w maju wiąże się także z wieloma korzyściami dla zdrowia. O tej porze roku możemy liczyć już na ładną pogodę, sprzyjającą zarówno zwiedzaniu, jak i spacerom po plażach. Jednocześnie nie ma jeszcze skrajnych upałów, nie ryzykujemy zatem poparzeniem słonecznym ani przegrzaniem organizmu. Wiele dobrego można zyskać, spacerując nad morzem w wietrzne dni — powietrze jest wtedy bogate w jod, bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu pierwiastek. Gdy nad morzem wieje wiatr, w powietrzu nie ma także pyłków czy też zanieczyszczeń, które mogą być problematyczne dla alergików. 

Co robić nad morzem w majówkę? 

Pogoda nad morzem w maju sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Jazda konna, spacery z psem, granie w siatkówkę lub piłkę nożną na plaży, wyprawy rowerowe, sporty wodne, joga, aerobik, jogging, a nawet warsztaty taneczne w plenerze… Nad Bałtykiem można zorganizować wiele ciekawych zajęć dla wszystkich członków rodziny! Wiosenno-letni klimat sprzyja także zwiedzaniu — przed sezonem nie musimy stać w długich kolejkach do najważniejszych atrakcji turystycznych. 

Majówka 2023 nad polskim morzem — przykładowe atrakcje 

Gdzie warto spędzić majówkę nad morzem? Co robić podczas urlopu? Miłośnikom większych miejscowości z licznymi atrakcjami turystycznymi polecamy Trójmiasto. Gdańsk, Sopot i Gdynia to miasta, które same w sobie mają bogatą historię oraz oferują wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. 

Przykładowe atrakcje Trójmiasta to: 

  • w Gdańsku: Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazylika Mariacka), Długie Pobrzeże, Droga Królewska, Fontanna Neptuna, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, Muzeum Bursztynu, Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte,
  • w Sopocie: bulwar im. Bohaterów Monte Cassino, Dworek Sierakowskich, Molo, Muzeum Sopotu, Kompleks Zakładu Balneologicznego i Łazienek Południowych, Opera Leśna, Państwowa Galeria Sztuki, Pijalnia Wód Solankowych, Sopockie Grodzisko, Trójmiejski Park Krajobrazowy,
  • w Gdyni: Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego, Domek Żeromskiego, Klif Orłowski i Kępa Redłowska, Molo Południowe, Molo w Orłowie, Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej, okręt-muzeum ORP Błyskawica, skwer Kościuszki, statek-muzeum Dar Pomorza, wzgórze Kamienna Góra.

Będąc w Trójmieście, warto zaplanować wyjazd tak, aby mieć czas także na rejs na Hel. Przeprawa katamaranem stanowi sama w sobie świetną przygodą dla całej rodziny. Natomiast na Cyplu Helskim czeka wiele innych atrakcji, w tym np. fokarium, Muzeum Rybołówstwa czy też system kładek spacerowo-rowerowych. Nie zapominajmy również o kulinariach — nigdzie nie zjemy tak pysznych ryb, jak właśnie na Helu. 

Majówka może być udana także w mniejszej miejscowości

Jeśli preferujemy mniejsze nadmorskie miejscowości, zamiast Trójmiasta możemy wybrać na majówkę nocleg w Pobierowie, wieś położoną w województwie zachodniopomorskim, wśród nadmorskiego lasu sosnowo-świerkowego. 

Słynne atrakcje Pobierowa to nie tylko plaża, miejscowość ta słynie również z: 

  • domku do góry nogami — budowla ta wyróżnia się specyficzną konstrukcją i dużym kątem nachylenia. Ku uciesze małych i dużych turystów można do niej wejść przez okno umieszczone pod dachem i… spacerować po suficie,
  • kina 8D. Jeśli w trakcie majówki przytrafi się gorsza pogoda, świetnym rozwiązaniem jest kino 8D, czyli kino oferujące trójwymiarowy obraz, wysokiej jakości dźwięk, ruchome fotele oraz liczne dodatkowe efekty, takie jak np. podmuchy wiatru czy też różne zapachy,
  • kompleksu rozrywkowego, tzw. Oka Iluzji. To miejsce, które przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym członkom rodziny. W środku czeka na nas mnóstwo dobrej zabawy połączonej z lekcją fizyki, 
  • minioceanarium — w oceanarium w Pobierowie możemy zobaczyć z bliska rekiny, mureny, piranie, żółwie, a także jadowite skrzydlice,
  • zegaru kwiatowego — przy ulicy Adama Mickiewicza w Pobierowie znajduje się unikatowy zegar, obsadzony różnokolorowymi kwiatami. Jest nie tylko praktyczny, ale i bardzo estetyczny, warto go zobaczyć!

Niedaleko Pobierowa znajdują się także inne atrakcyjne miejscowości, takie jak: Dziwnówek, Rewal czy Kamień Pomorski. 

Jak widać, majówka nad polskim morzem wcale nie musi być nudna!

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz